Burdur

İkinci el araç piyasasında devrim! Artık yasaklandı

Yeni düzenlemeyle ikinci el araç fiyatlarının sıfır araçlardan pahalı olması engellendi. Düzenlemeye uymayanlara 300 bin liraya kadar ceza verilecek.

İkinci el araç piyasasında devrim! Artık yasaklandı

İkinci el araçların sıfır araçtan daha pahalı satılmaması için çıkarılan düzenleme dün itibariyle yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme ile ikinci el otomobil pazarlarında sessizlik yaşanıyor. Düzenlemeye uymayanlara 300 bin liraya varan para cezası kesilecek.

İkinci el araç satışlarına ilişkin düzenleme geçtiğimiz haftalarda Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. İkinci el araç fiyatlarının sıfır araç fiyatlarının üzerinde satılmasına istinaden çıkarılan düzenleme 15 Temmuz itibariyle geçerli oldu. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan denetlemelerde düzenlemeye uymayan kişi ve işletmelere 300 bin liraya kadar para cezası kesilecek. İkinci el motorlu kara taşıtları, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan 1 Ocak 2024'e kadar ilan yoluyla pazarlanamayacak.

Düzenlemenin kamuoyuna duyurulması sonrası ikinci el otomobil pazarlarında durgunluk yaşandı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İMAS Başkan Yardımcısı Anıl Şentürk, düzenleme ile ikinci el araçların yatırım aracı olmaktan çıkacağını söyledi. Şentürk, ikinci el araç fiyatlarında da düşüş beklediklerinin altını çizdi.

''Şu an geçmişteki hızlı fiyat artışları söz konusu değil''

Pandemiden bu yana arz talep dengesinde problemler yaşandığını aktaran Şentürk, ''Geldiğimiz noktada aşırı taleplerden dolayı sıkıntılar yaşandı. Düzenleme yarın itibariyle yürürlüğe giriyor. Henüz yürürlüğe girmemesine rağmen karar açıklandıktan sonra ikinci el fiyatları geri çekilmişti. Şu an geçmişteki hızlı fiyat artışları söz konusu değil. Düzenleme sonrası fahiş fiyatlı ilanlarında önüne geçilecek. Önümüzdeki günlerde fiyatların bir miktar daha düşeceğini görebiliriz'' dedi.

''Cezaların caydırıcılığı ile sektörün normalleşmesi sağlanacaktır''

Şuan piyasalarda durgunluk yaşandığını belirten Şentürk, ''Otomobillere yatırım aracı olarak talep gösterenler vardı. Kullanım için değil ticari maksatla otomobil alınıyordu. Ticaret Bakanlığı bu konularla ilgili çalışmaları yaptı. İlan siteleri ve ikinci el otomobillerin satış süreçleri denetlenecek. Fahiş fiyatların önüne geçilecektir. Cezaların caydırıcılığı ile sektörün normalleşmesi sağlanacaktır'' diye konuştu.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Arabayı görenler bayılıyor! Fiyatıyla dikkat çekiyor
Yaşam

Arabayı görenler bayılıyor! Fiyatıyla dikkat çekiyor

520 bin TL’ye satılacak olan otomobil Türkiye’de; Bu modeli görenler başka araç bakmayacak Otomobil dünyasını karıştıracak 520 bin TL’lik o model ülkemizde satışa çıkıyor. İşte otomobil tutkunlarını oldukça heyecanlandıran o model...

Türkiye'de cayır cayır satılıyor! Bakın 10 ayda kaç tane satıldı
Yaşam

Türkiye'de cayır cayır satılıyor! Bakın 10 ayda kaç tane satıldı

Türkiye'de cayır cayır satılıyor! Bakın 10 ayda kaç tane satıldı! Otomotiv sektöründe daralma öngörülürken, elektrikli araç pazarında büyüme gerçekleşti. İşte detaylar...

Bu marka en ucuz fiyatlı aracını duyurdu! İşte o aracın fiyatı
Yaşam

Bu marka en ucuz fiyatlı aracını duyurdu! İşte o aracın fiyatı

Ford'un uygun fiyatlı hafif ticari aracı Tourneo Courier, geniş iç hacmi, düşük yakıt tüketimi ve Ford kalitesi ile dikkat çekiyor. Bu model, özellikle küçük işletmeler ve büyük aileler için ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Ne hayallerle almıştı, emekli öğretmenin hayalleri yıkıldı
Yaşam

Ne hayallerle almıştı, emekli öğretmenin hayalleri yıkıldı

Antalya'nın Kumluca ilçesinde yaşayan emekli öğretmen Tevfik Çiftçi, tekne hayalini gerçekleştirmek için otomobil satın aldı ancak aracına çeki aparatı takılamayacağını öğrenince hayal kırıklığına uğradı.

Emre Taş Kimdir ? Antalya
İş Dünyası

Emre Taş Kimdir ? Antalya

Emre Taş Kimdir ne iş yapar

Türkiye'nin ikinci yerli elektrikli otomobili Amperino
Yaşam

Türkiye'nin ikinci yerli elektrikli otomobili Amperino

Bursa'da yapımı süren yerli ikinci elektrikli otomobil markası Amperino'nun ilk görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Üç kişilik yaşam alanına sahip mikro mobilite aracı olarak tasarlanan Amperino, 2025 yılında seri üretime girecek.