Ankara

İkinci el araç satımında artış

Bu yılın ilk yarısında geçen yıla göre daha fazla ikinci el araç satıldı. Devamı haberimizde...

İkinci el araç satımında artış

Quick Finans SmartIQ tarafından yayınlanan bu yılın ilk 6 ayının verilerinin yer aldığı 2. El Oto Raporu’na göre satılan araç sayısı 2023 yılının ilk yarısında geçen yıla göre yüzde 11 arttı.

Quick Finans’ın yayınladığı 2. El Oto Raporu’nun 2023 yılı ilk 6 ayının verilerinin yer aldığı güncel sayısında, sektöre dair önemli trendler ve değişimler mercek altına alındı. SmartIQ iş birliği ile hazırlanan raporda gerçekleşen satış rakamları, fiyat trendleri ve satış hızı değişimleri değerlendirildi.

Otomobil fiyatlarındaki hızlı artışa rağmen güçlü talep sürüyor
Konu hakkında görüşlerini paylaşan Quick Finans Genel Müdürü Nihat Karadağ, son dönemde yaşanan ekonomik ortam ve tedarik sorunlarına bağlı olarak en popüler, en çok tercih edilen yatırım aracı haline gelen otomobil fiyatlarındaki hızlı yükseliş paralelinde talebin de gücünü sürdürdüğünün altını çizdi. Karadağ, “2. El Oto Sektörü’nde satılan araç sayısı 2023 yılının ilk yarısında geçen yıla göre yüzde 11 arttı. Seçim döneminin etkisi ile Nisan ve Mayıs aylarında talepte geçen yıla göre bir gerileme görsek de Kurban Bayramı’nın etkisi ile birlikte Haziran ayında tekrar canlanma yaşandı. Bununla birlikte önümüzdeki aylarda, bireysel ve ticari krediler regülasyonunda yer alan kredi tutarları ve faiz oranları ile ilgili düzenlemelerin etkili olmasının beklendiğini” dedi.

Satılan araç sayısı 2023 yılının ilk yarısında geçen yıla göre yüzde 11 arttı
2. El Oto Pazarı’nda, 2023 yılı ilk yarısında toplam 1 milyon 900 bin adet araç el değiştirdi. Bu rakam geçen yıl aynı dönemde 1 milyon 694 bin 182 adet olarak kayıtlara geçti. Segment bazında değerlendirdiğimizde, satılan araçların yarısı C segmentinde gerçekleşiyor. C segmentini sırasıyla 584 bin adetle B segmenti, 274 bin adetle D segmenti takip ediyor. Geçen yıla göre aylık bazda trend dikkate alındığında Nisan ve Mayıs ayında 2022 yılının gerisinde kalan rakamlar, Haziran ayında 2022 yılının aynı dönemine göre tekrar yükselişe geçti.

Bu yılın ilk yarısında araç satış hızı geçen yıla göre yüzde 68 düştü
2022 yılının ilk 6 ayında ortalama satış hızı 26,7 gün olarak gerçekleşirken 2023 yılının ilk 6 ayında ortalama satış hızı 44,9 güne yükseldi. 2023 yılının trendine baktığımızda, ilk çeyrekte ortalama satış hızı 42 gün iken ikinci çeyrekte ise ortalama satış hızı 47,7 güne ulaştı. En keskin düşüş A segmentinde oldu. İlk 3 ayda ortalama 38 gün olan satış hızı Mayıs ayında 50,4 güne yükseldi. Segment bazında en keskin hareketlerin A segmentinde olduğu gözlendi. İlk 3 ayda satış hızı düşen A segmentinde Haziran ayında, Kurban Bayramı etkisiyle, satış hızı artarak 50 günden 42 güne geriledi. Haziran ayında, D ve C segmentinde bir önceki aya göre yatay seyir devam ederken E ve B segmentlerde satış günlerinde gerileme görüldü. İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Dolandırıcıların kucağına düşmeyin! İkinci el araç alacaklar dikkat!
Bölgesel

Dolandırıcıların kucağına düşmeyin! İkinci el araç alacaklar dikkat!

Araç alım-satımında dolandırıcılardan korunmak için önemli ipuçları! Para transferi, ekspertiz, noter işlemleri, ve daha fazlasına dair güvenli alım-satımın püf noktaları.

İkinci elde satışlar tepe taklak! Fena çakıldı
Yaşam

İkinci elde satışlar tepe taklak! Fena çakıldı

Kredi faizlerindeki artışın etkisiyle ikinci el otomobil piyasasında durgunluk yaşanıyor. Online ilan platformu arabam.com'un verilerine göre, fiyatı güncellenen ilanların yüzde 83'ünde değişim aşağı yönlü oldu.

Tedbirler sonuç verdi! İkinci elde fiyatlar geriledi
Yaşam

Tedbirler sonuç verdi! İkinci elde fiyatlar geriledi

Araç piyasasını speküle etmek için açılan sahte ilanlar tek tek yok oldu. Al-satçılar piyasadan çekildi. Satışlarda azalma yaşandı. Vatandaşlara araca ihtiyaçları varsa almaları tavsiye ediliyor.

İkinci el otomobil piyasası faiz artırımıyla birlikte kontak kapattı
İş Dünyası

İkinci el otomobil piyasası faiz artırımıyla birlikte kontak kapattı

Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 35’e yükseltmesi ikinci el otomobil piyasasında hareketlilik beklentilerini azalttı. Oto galericiler, son dönemde azalan satışların bu kararla artık tamamen duracağını söyledi. Talep sıfırlanınca ikinci el otomobil piyasasında fiyatların seri bir şekilde geri çekileceği tahmin ediliyor.

2. el araç fiyatlarında yüzde 10-15 düşüş var
Yaşam

2. el araç fiyatlarında yüzde 10-15 düşüş var

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 2. el araç fiyatlarında yüzde 10-15 düşüş olduğunu açıkladı. İşte detaylar...

İkinci el araç piyasasında devrim! Artık yasaklandı
Bölgesel

İkinci el araç piyasasında devrim! Artık yasaklandı

Yeni düzenlemeyle ikinci el araç fiyatlarının sıfır araçlardan pahalı olması engellendi. Düzenlemeye uymayanlara 300 bin liraya kadar ceza verilecek.