Bursa

İnegöl’e bir tarım kütüphanesi daha

İnegöl Belediyesi’nin tecrübe ve bilgiyi pekiştirerek daha güçlü bir tarım şehri inşa etme noktasında ilkini Hamamlı Mahallesinde hayata geçirdiği Tarım kütüphanelerinin 2’ncisi Çeltikçi Mahallesinde açıldı.

İnegöl’e bir tarım kütüphanesi daha

İnegöl Belediyesi’nin tecrübe ve bilgiyi pekiştirerek daha güçlü bir tarım şehri inşa etme noktasında ilkini Hamamlı Mahallesinde hayata geçirdiği Tarım kütüphanelerinin 2’ncisi Çeltikçi Mahallesinde açıldı. Mahallede bulunan kıraathanenin bir bölümü Tarım kütüphanesi olarak düzenlendi. Tarımla ilgili 400 dolayında kitabın yer aldığı, aynı zamanda şehirle ilgili yayınların bulunduğu kütüphane, mahalle sakinleri tarafından da beğeni ile karşılandı.
Tarımda İnegöl Modeli çerçevesinde Türkiye’ye örnek çalışmalar ortaya koyan İnegöl Belediyesi, 2021 yılında Türkiye’de ilk olan bir yeniliği daha şehre kazandırmıştı. Bir yandan tarımda yeni ürünler ve kaliteli üretim hedeflenirken, bir yandan da çiftçilerin gelişimi ve yeniliklere ayak uydurabilmesi adına adımlar çerçevesinde Türkiye ve İnegöl’ün ilk Tarım kütüphanesi Hamamlı Mahallesinde oluşturulmuştu. Bilgiyle tecrübenin perçinlendiği Tarım kütüphanesi ikincisi, bugün Çeltikçi Mahallesinde hizmete girdi. İçerisinde şehri tanıtan yayınlarla birlikte 400 dolayında tarıma yönelik kitabın yer aldığı Tarım kütüphanesi, mahalle sakinlerinin büyük beğenisini topladı. Özellikle gençler, geleneksel yöntemlerle yapılan tarımın yanında bilimsel verilerin de üretime katkı sağlayacağı kanısında.
Belediye Başkanı Alper Taban bugün beraberindeki heyetle birlikte Çeltikçi Tarım kütüphanesi ziyaret etti. Burada bir açıklama da yapan Başkan Taban, “Bugün şehrimizin önemli kırsal mahallelerinden Çeltikçi’deyiz. Çiftçilerimiz için oluşturduğumuz Tarım kütüphanesi açılışı için buradayız. Cumhuriyetimizin 100. Yılındayız. Yeni bir yüz yıla başladık. Burada yeni hedeflerimiz var. Türkiye Yüzyılında inşallah geleceğe dair çok daha güzel ümitlerimiz var. Bunu başarmak için de eğitimden, okumaktan, öğrenmekten geri durmamalıyız. Bizler de özellikle tarımla uğraşan bölgelerimizde kahvehanelerimizin bir köşesinde farkındalık oluşturabilecek çalışmalar ortaya koyuyoruz. Burada tarımla uğraşan, hayvancılıkla uğraşan insanlarımızın bir başucu kitapları olsun, bunlardan istifade etmeye çalışsın düşüncesiyle Tarım kütüphanelerimizi oluşturuyoruz. Bunun ilkini Hamamlı Mahallemizde hayata geçirmiştik. Burada da şehrimizin ikinci Tarım kütüphanesini kurmuş olduk” dedi.
Tarım kütüphanelerinin sayısını arttırmak adına çalışmaların devam ettiğini de kaydeden Başkan Taban, “İlçe Tarım, Ziraat Odası, Halk Eğitim Merkezi gibi kurumlarımızın da şehrimizde tarımın ve çiftçiliğin gelişimi için çalışmaları var. Biz de burada İnegöl Belediyesi olarak şehrimizde tarım ve hayvancılıkta uğraş veren muhitlerde yapılan işin daha kaliteli yapılması, daha kaliteli üretim için Tarım kütüphanelerini çoğaltmak istiyoruz. Kütüphanemizde 400 civarı yayın var. Mahallemizde oturan vatandaşlarımız da merak ettikleri konuları araştırmak, yeni teknikleri öğrenmek adına bunları inceleyerek kendilerine yeni bir vizyon koyabilecekler. Daha iyi bir tarım ve hayvancılık yapabilmek adına fırsatı yakalamaları mümkün. Ben iyi günlerde kullanılmasını diliyorum. İnşallah hem yetişkin çiftçilerimiz hem genç çiftçilerimiz buradan faydalanacak” diye konuştu.
Mahalle sakinlerinden Osman İpek ise “Ben 70 senedir bu köyde çiftçilik yapıyorum. Burada yapılan hizmeti de çok beğendik. Okuyoruz, bilmediklerimizi öğreniyoruz, yanlış bildiklerimizi düzeltiyoruz. Yapandan Allah razı olsun” şeklinde konuştu.
Bir diğer Mahalle sakini Salih Güleç de “Çeltikçi köyünde çiftçilik yapıyorum. İnegöl tarımında köyümüz üretimde ve pazarlamada önde gelen köylerden. Bunu nasıl başardınız derseniz, büyüklerimizden gördüğümüz tecrübeyle, aramızda fikir alışverişleri yaparak başardık. Bundan sonra Tarım kütüphanesinden de faydalanacağız. Ülke tarımına katkı sunmaya çalışacağız. Kütüphaneyi bize kazandıran Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Rektör Savaş'tan vize öncesi motivasyon
Yaşam

Rektör Savaş'tan vize öncesi motivasyon

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, 2023-2024 eğitim öğretim yılı Güz Dönemi vize sınavları öncesinde Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesinde ders çalışan öğrencilerle sohbet edip sınavlarında başarılar diledi.

Ara tatilde de kütüphaneler boş kalmadı
Yaşam

Ara tatilde de kütüphaneler boş kalmadı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Hilvan ve Bozova ilçesine kazandırılan Kütüphanelere gençler yoğun ilgi gösteriyor.

 İbrahim Sudak Manisa'da ki dev kütüphaneyi ziyaret etti
Etkinlik

İbrahim Sudak Manisa'da ki dev kütüphaneyi ziyaret etti

Manisa İl Halk Kütüphanesi inşaatı Manisa tren garı karşısındaki 4 bin metrekare alanda hızla yükseliyor. Aynı anda 2 bin kişinin faydalanabileceği kütüphane inşaatındaki çalışmaları inceleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak kütüphanenin tamamlanmasıyla birlikte 150 bin kitap kapasiteli bir kütüphanenin şehre hizmet vereceğini söyledi.

Bucak'ta çocuklar için ücretsiz sinema gösterimi!
Bölgesel

Bucak'ta çocuklar için ücretsiz sinema gösterimi!

Bucak İlçe Halk Kütüphanesi, 16 Kasım 2023 Perşembe günü saat 14.30'da "Köstebekgiller Perili Orman" filmi ile çocuklara yönelik ücretsiz bir sinema gösterimi düzenleyecek.

Cumhuriyet’in 100. yılına Antalya kütüphanesi
Yaşam

Cumhuriyet’in 100. yılına Antalya kütüphanesi

Cumhuriyetin ilanının 100. yılında Akdeniz bölgesinin en büyüğü olan Antalya Kütüphanesi’ni şehirle ve öğrencilerle buluşturan Kepez Belediyesi, Cumhuriyetin ikinci asrında ise Necmettin Erbakan Kütüphanesi’ni hizmete açmaya hazırlanıyor.

Belediye kütüphanesine rekor üye sayısı
Yaşam

Belediye kütüphanesine rekor üye sayısı

Fatih Belediyesi’nin gençlere ‘eğitimde fırsat eşitliği’ sunma amacıyla hizmete açtığı kütüphanelerin, üye sayısı 250 bine ulaştı. Fatih ve İstanbul’un diğer ilçelerinden gelen 7’den 70’e her yaştaki ziyaretçiler kütüphaneye büyük ilgi gösteriyor.