Isparta / Eğirdir (Eğridir)

Isparta Bal Ormanlarının 17’incisi Eğirdir'de

Isparta’da bal ormanları oluşturma çalışmaları devam ediyor. Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde son 4 yılda oluşturulan bal ormanlarının 17.’si Eğirdir ilçesine bağlı Sorkuncak köyünde 23 hektarlık alanda oluşturuldu.

Isparta  Bal Ormanlarının 17’incisi Eğirdir'de

Isparta ‘da Bal Ormanlarının Sayısı 17’ye Ulaştı
Isparta sahip olduğu coğrafya ile ıtri ve tıbbi bitkiler açısından zengin bir faunaya sahip bu zenginliğinden faydalanmak isteyen Isparta’da bal ormanları oluşturma çalışmaları devam ediyor. Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde son 4 yılda oluşturulan bal ormanlarının 17.’si Eğirdir ilçesine bağlı Sorkuncak köyünde 23 hektarlık alanda oluşturularak hizmete alındı.
Isparta Valisi Aydın Baruş beraberinde Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik, Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök ve Orman Bölge Müdürü Rıfat Ataş ile Sorkuncak köyünde oluşturulan bal ormanına yeni fideler dikti.
Isparta’da kurulan 17 bal ormanının toplam 720 hektarlık alan oluşturulduğunu kaydeden Vali Baruş, “Bugünde içerisinde bulunduğumuz Sorkuncak köyü bal ormanı yaklaşık 23 hektarlık bir alana sahip. Orman Bölge Müdürlüğümüz tarafından burada arıcılarımızın konaklaması için de uygun yerler tesis edildi. Bizim üzerinde durduğumuz en önemli konulardan birisi de eskiden beri Isparta’da dikimi yapılan lavanta. Bugün Türkiye’nin ne tarafına giderseniz gidin insanlar lavanta dendiğinde Isparta’nın lavanta balını soruyorlar. Lavanta balında da bir marka haline geldik diyebiliriz ama bunu ilerletmemiz gerekiyor. Şimdiye kadar turizm amaçlı lavantayı iyi kullandık ama sadece turizm amaçlı değil arıcılık sektöründe de lavantayı çok verimli bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Bunun için de Orman Bölge Müdürlüğümüz çok geniş alanlarda lavanta dikimleri gerçekleştiriyor. 2018-2021 yılları arasında yaklaşık 125 hektarlık alanda 250 binin üzerinde lavanta fidesi dikimi gerçekleştirildi. 2022 yılında ise 83 hektarlık alanda yaklaşık 116 bin lavanta fidesi dikimi gerçekleştirildi. Önümüzdeki yıllarda Isparta’nın lavanta varlığı artacak, lavantadan faydalanan arıcılık sektörü gelişecek ve inşallah Isparta lavanta balını da sadece Türkiye’de değil dünyada marka haline getireceğiz” dedi.
Vali Baruş ardından oluşturulan bal ormanında biberiye fidanlarını toprakla buluşturarak can suyu verdi.
Vali Baruş, ardından Sarıidris kasabasını ziyaret etti. İlk olarak Belediye Başkanı Ramazan Pala’yı belediye binasında ziyaret ederek bir süre görüş alış verişinde bulundu.
Kültür mantarı üretimi açısından bölgemizde bir marka haline gelen Sarıidris kasabasındaki mantar üretim ve paketleme tesislerini de ziyaret eden Vali Baruş, işletme sahiplerinden mantarcılık hakkında bilgiler aldı.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Isparta'da emekli öğretmenin şüpheli ölümü
3. Sayfa

Isparta'da emekli öğretmenin şüpheli ölümü

Isparta’da bulunan bir sitenin otopark kısmında bir kişi ölü bulundu.

Isparta Keçiborlu Yalvaç Merkez TOKİ kura çekiliş sonuçları
Bölgesel

Isparta Keçiborlu Yalvaç Merkez TOKİ kura çekiliş sonuçları

Keçiborlu, Yalvaç, Merkez ilçesinde 1+1, 2+1, 3+1 ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar arama motorlarında Isparta TOKİ çekiliş sonuçlarını araştırıyor. İşte detaylar...

İYİ Parti Isparta vekili Aylin Cesur verdi veriştirdi
Bölgesel

İYİ Parti Isparta vekili Aylin Cesur verdi veriştirdi

İYİ Partili Cesur, " Halkın parasının, kamunun malının kapanın elinde kaldığı düzeni normalleştiren iktidara sesleniyorum, 'Millet yiyecek ekmek bulamıyor'" dedi.

Burdur, Isparta ve Afyon'da TOKİ kuraları ne zaman çekilecek ? İşte detaylar
Bölgesel

Burdur, Isparta ve Afyon'da TOKİ kuraları ne zaman çekilecek ? İşte detaylar

Öte yandan aralarında Burdur, Isparta ve Afyon'un da bulunduğu 12 ilin kura tarihleri belli oldu. Peki, TOKİ kura çekimi sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte merak edilen haberin detayları...

Isparta mermer madenciler derneği başkanı Mustafa Küçükyaman
Bölgesel

Isparta mermer madenciler derneği başkanı Mustafa Küçükyaman

Isparta mermer madenciler derneği (IMMAD) olağan genel kurulu, 22 Ocak Pazar günü yapıldı. (IMMAD) olağan genel kurulunda Mustafa Küçükyaman başkan seçildi.

Isparta'da Eğirdir Gölü’nü kurtarma girişimleri
Bölgesel

Isparta'da Eğirdir Gölü’nü kurtarma girişimleri

Küresel kuraklık ve bilinçsiz su kullanma nedeniyle adeta eriyen, yok olmaya yüz tutan Isparta'da bulunan Eğirdir Gölü’nü kurtarma girişimleri devam ediyor.