Isparta / Eğirdir (Eğridir)

Isparta Bal Ormanlarının 17’incisi Eğirdir'de

Isparta’da bal ormanları oluşturma çalışmaları devam ediyor. Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde son 4 yılda oluşturulan bal ormanlarının 17.’si Eğirdir ilçesine bağlı Sorkuncak köyünde 23 hektarlık alanda oluşturuldu.

Isparta Bal Ormanlarının 17’incisi Eğirdir'de

Isparta ‘da Bal Ormanlarının Sayısı 17’ye Ulaştı
Isparta sahip olduğu coğrafya ile ıtri ve tıbbi bitkiler açısından zengin bir faunaya sahip bu zenginliğinden faydalanmak isteyen Isparta’da bal ormanları oluşturma çalışmaları devam ediyor. Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde son 4 yılda oluşturulan bal ormanlarının 17.’si Eğirdir ilçesine bağlı Sorkuncak köyünde 23 hektarlık alanda oluşturularak hizmete alındı.
Isparta Valisi Aydın Baruş beraberinde Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik, Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök ve Orman Bölge Müdürü Rıfat Ataş ile Sorkuncak köyünde oluşturulan bal ormanına yeni fideler dikti.
Isparta’da kurulan 17 bal ormanının toplam 720 hektarlık alan oluşturulduğunu kaydeden Vali Baruş, “Bugünde içerisinde bulunduğumuz Sorkuncak köyü bal ormanı yaklaşık 23 hektarlık bir alana sahip. Orman Bölge Müdürlüğümüz tarafından burada arıcılarımızın konaklaması için de uygun yerler tesis edildi. Bizim üzerinde durduğumuz en önemli konulardan birisi de eskiden beri Isparta’da dikimi yapılan lavanta. Bugün Türkiye’nin ne tarafına giderseniz gidin insanlar lavanta dendiğinde Isparta’nın lavanta balını soruyorlar. Lavanta balında da bir marka haline geldik diyebiliriz ama bunu ilerletmemiz gerekiyor. Şimdiye kadar turizm amaçlı lavantayı iyi kullandık ama sadece turizm amaçlı değil arıcılık sektöründe de lavantayı çok verimli bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Bunun için de Orman Bölge Müdürlüğümüz çok geniş alanlarda lavanta dikimleri gerçekleştiriyor. 2018-2021 yılları arasında yaklaşık 125 hektarlık alanda 250 binin üzerinde lavanta fidesi dikimi gerçekleştirildi. 2022 yılında ise 83 hektarlık alanda yaklaşık 116 bin lavanta fidesi dikimi gerçekleştirildi. Önümüzdeki yıllarda Isparta’nın lavanta varlığı artacak, lavantadan faydalanan arıcılık sektörü gelişecek ve inşallah Isparta lavanta balını da sadece Türkiye’de değil dünyada marka haline getireceğiz” dedi.
Vali Baruş ardından oluşturulan bal ormanında biberiye fidanlarını toprakla buluşturarak can suyu verdi.
Vali Baruş, ardından Sarıidris kasabasını ziyaret etti. İlk olarak Belediye Başkanı Ramazan Pala’yı belediye binasında ziyaret ederek bir süre görüş alış verişinde bulundu.
Kültür mantarı üretimi açısından bölgemizde bir marka haline gelen Sarıidris kasabasındaki mantar üretim ve paketleme tesislerini de ziyaret eden Vali Baruş, işletme sahiplerinden mantarcılık hakkında bilgiler aldı.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

24 adet Bal Ormanı hizmete açıldı
Bölgesel

24 adet Bal Ormanı hizmete açıldı

Türkiye’de arıcılığın en fazla yapıldığı illerden biri olan Denizli’de, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından hizmete sunulan toplamda 813,73 hektarlık 24 adet bal ormanı, zengin flora çeşitliliğiyle arıcılara hizmet veriyor.

Isparta 14 Haziran elektrik kesintisi
Bölgesel

Isparta 14 Haziran elektrik kesintisi

Isparta'da 14 Haziran 2024 Cuma günü elektrik kesintisi var mı? Isparta'da yarın elektrikler kesilecek mi? Isparta'da yarın yaşanacak elektrik kesintilerini sizler için derledik. Detaylar haberimizde..

Isparta ve ilçelerine dikkat! İşte 13 Haziran hava durumu
Bölgesel

Isparta ve ilçelerine dikkat! İşte 13 Haziran hava durumu

Isparta, Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkikaraağaç, Uluborlu, Yalvaç, Yenişarbademli 13 Haziran Perşembe günü hava durumu nasıl olacak? Hava sıcaklıkları düşecek mi? İşte günlük 13 Haziran Perşembe hava durumu raporu,

Isparta'da elektrik kesintisi yaşanacak mı?
Bölgesel

Isparta'da elektrik kesintisi yaşanacak mı?

Isparta'da 13 Haziran 2024 Perşembe günü elektrik kesintisi var mı? Isparta'da yarın elektrikler kesilecek mi? Isparta'da yarın yaşanacak elektrik kesintilerini sizler için derledik. Detaylar haberimizde..

Isparta ve ilçelerine dikkat! İşte 12 Haziran hava durumu
Bölgesel

Isparta ve ilçelerine dikkat! İşte 12 Haziran hava durumu

Isparta, Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkikaraağaç, Uluborlu, Yalvaç, Yenişarbademli 12 Haziran Çarşamba günü hava durumu nasıl olacak? Hava sıcaklıkları düşecek mi? İşte günlük 12 Haziran Çarşamba hava durumu raporu,

Isparta Belediyesi'nden vatandaşlara kolay ve güvenli proje
Bölgesel

Isparta Belediyesi'nden vatandaşlara kolay ve güvenli proje

Isparta Belediyesi öncülüğünde vatandaşların Şehir Hastanesi’ne daha kolay ve güvenli ulaşımını sağlamak amacıyla üst geçit yürüyen merdivenli hale getirildi.