Antalya

İşte Gerçek Sevgi Eşini Hayata Döndüren Bağış

Eski Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Disiplin Kurulu üyesi ve Akdeniz Üniversitesi Sağlık Vakfı Kurucu üyesi Adnan Kaya, şeker, tansiyon ve ek hastalıklarının ilerlemesi ile böbrek yetmezliği şikayetiyle 

İşte Gerçek Sevgi Eşini Hayata Döndüren Bağış

FEDAKÂR EŞTEN ÖRNEK HAREKET!

36 YILLIK EŞİNİN BÖBREĞİYLE HAYATA TUTUNDU

Böbrekleri yüzde 10 çalışan ve acil nakil ihtiyacı olan iş insanı Adnan Kaya (61), 36 yıllık eşi Melek Kaya'nın (55) bağışladığı böbrekle hayata tutundu. Adnan Kaya, “Aslında böbreği eşimden almak istemedim ama mecbur kaldım. Eşimin sayesinde yeniden hayata döndüm” dedi.
Eski Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Disiplin Kurulu üyesi ve Akdeniz Üniversitesi Sağlık Vakfı Kurucu üyesi Adnan Kaya, şeker, tansiyon ve ek hastalıklarının ilerlemesi ile böbrek yetmezliği şikayetiyle Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'ne başvurdu. Böbrekleri yüzde 10 çalışan ve acil nakil ihtiyacı olan Adnan Kaya'ya, 36 yıllık eşi Melek Kaya böbreğini verdi. Melek Kaya'nın bağışladığı böbrek, 2 ay önce Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı ve ekibi tarafından Adnan Kaya'ya başarıyla nakledildi.

'ÇARESİZLİĞİ NAKİL MERKEZİNE GELDİĞİNİZDE GÖRÜYORSUNUZ'
Organ naklinin hayat kurtardığını, nakil bekleyen birçok hasta olduğunu anlatan Adnan Kaya, "Böbrek bulabilmek gerçekten çok zor. İnsanların yüzlerindeki çaresizliği, organ nakli merkezine geldiğinizde görebiliyorsunuz. İnsanın kendi akrabası böbrek vermek istiyor ama kan uyuşmazlığı çıkıyor. Kan uyuşmazlığının giderilmesi için insanların bağış yapmaları çok önemli. Çünkü öldükten sonra bütün vücut çürüyor. Hiçbir anlamı kalmıyor. İnsanlar organ nakil merkezlerine ve hastanedeki diğer bölümlere gelsinler; insanların çaresizliklerini görsünler. Dünyadaki en önemli şeyin sağlık olduğunu, kaybetmeye başladığınızda anlıyorsunuz" dedi.

'EŞİMİN SAYESİNDE HAYATA DÖNDÜM'
Kendisine eşinin böbreğini bağışladığını söyleyen Kaya, "Allah ondan razı olsun. Onun sayesinde hayata tutundum. Bir can bağışlamak, bir kişiye can vermek kadar önemli bir şey yok. 36 yıllık evliyim. İnşallah sonuna kadar böyle süreriz. Ailemi çok seviyorum. Aslında böbreği eşimden de çocuklarımdan da almak istemedim ama maalesef mecbur kaldım. Çıkış yolum yoktu. Sağ olsun eşimin sayesinde yeniden hayata döndüm" diye konuştu.

'AMELİYATIMIZ BAŞARILI GEÇTİ'
Melek Kaya, eşi Adnan Kaya'nın ameliyat öncesi son 3 ayının çok zor geçtiğini anlattı. Eşinin böbreklerinin yüzde 10 çalıştığını, bu nedenle acil nakil gerektiğini aktaran Melek Kaya, "Ben de uyumlu olunca hiç düşünmeden ameliyat oldum. Ameliyatımız başarılı geçti. Doktorlarımız da çok başarılı ve ilgiliydi. Nakil üzerinden 2 ay geçti. Gördüğünüz gibi çok sağlıklıyım. Eşim de öyle. Kontrol sürecindeyiz" dedi.

HİÇ DÜŞÜNMEDEN İKİNCİ KEZ 'EVET' DEDİ
Organ bağışının çok önemli olduğunu belirten Melek Kaya, "36 yıllık evliyiz, hiç düşünmeden 'Evet' dedim. Çünkü acil ameliyat olması gerekiyordu. Bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Nakil sırası beklesek, uzun süre beklememiz gerekecekti. Ben de sağlıklı olunca hemen ameliyatımızı olduk. Sonuçta eşim iyi olursa biz de iyi olacaktık. İyi ki de bu kararı vermişim. İkinci baharımızı yaşayacağız. Herkes hiç düşünmeden organ bağışı yapsın. Çünkü bir hayat, bir insan kurtuluyor. İnsan kurtulduğu zaman; ailesi, çocukları, herkes kurtuluyor. Çünkü hastanelere gelip, gitmek çok zor. Aşağıda hepimiz organ bekleyenleri, hastaların durumunu görüyoruz. Organ bağışının ne kadar önemli olduğunu, kendimiz bu duruma düşünce anladım. Herkesin bağışçı olması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu. Korkuteli Gündem Gazetesi

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 1
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Elmalı Devlet Hastanesine Atanan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uz.Dr.Halid BAl Hasta Kabulüne başladı
Sağlık

Elmalı Devlet Hastanesine Atanan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uz.Dr.Halid BAl Hasta Kabulüne başladı

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Elmalı Devlet Hastanesi Uzman hekim kadrosuna Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uz.Dr.Halid BAL katıldı.

Halk Sağlığı Hizmetleri Bölge Değerlendirme Toplantısı’ Afyonkarahisar'da başladı |Afyonkarahisar haber
Bölgesel

Halk Sağlığı Hizmetleri Bölge Değerlendirme Toplantısı’ Afyonkarahisar'da başladı |Afyonkarahisar haber

Halk Sağlığı Hizmetleri Bölge Değerlendirme Toplantısı’ başladı

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Değişti yeni Müdür uz.Dr. Vehbi Şirikçi Kimdir
Sağlık

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Değişti yeni Müdür uz.Dr. Vehbi Şirikçi Kimdir

3 aydır boş bulunan Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğüne Uz. Dr. Vehbi Şirikçi atandı.

Bucak'ın yeni sağlıklı yaşam merkezi Fizyo Reformer açıldı
Tanıtım

Bucak'ın yeni sağlıklı yaşam merkezi Fizyo Reformer açıldı

Burdur Bucak'ta, Fizyoterapist Kübra Uysal tarafından Fizyo Reformer sağlıklı yaşam merkezi hizmete açıldı. Merkezde reformer plates, bölgesel incelme ve fizik tedavi hizmetleri sunuluyor.

Aydın İl Sağlık Müdürü Şenkul’dan, teknik inceleme
Bölgesel

Aydın İl Sağlık Müdürü Şenkul’dan, teknik inceleme

Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Eser Şenkul, İl Ambulans Servisi Başhekimliği’ni ziyaret ederek teknik hizmetler biriminde incelemelerde bulundu. Devamı haberimizde...

Yaşlıların ,Hastaların Umudu Oldular
Sağlık

Yaşlıların ,Hastaların Umudu Oldular

Antalya Elmalı Belediyesi Evde Sağlık Hizmet ekipleri Yaşlı hasta halkın umudu oldular