Ekici Peynir 100 kişiyi işe alacak!
Burdur / Burdur

İyi Sürüye Sahip Yetiştiriciler Belgelendirildi

Yükseköğretim Kurulu tarafından koordine edilen ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenen “Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” temalı proje çalışmaları alanında pilot üniversite olarak seçilen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından yürütülen “Burdur İli Sektörel Rekabet Gücünün Arttırılması: Tarım Ve Hayvancılıkta Farklılaşarak Bütünleşik Kalkınma” başlığı altında hazırlanan “Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Islahı ve Yaygınlaştırılması” isimli alt proje kapsamında pilot köy olan Beşkavak köyünde “İyi Sürü Yönetimi Uygulama Sertifikası” teslimi ve pilot çiftlikler için sözleşme imzalama töreni düzenlendi.

İyi Sürüye Sahip Yetiştiriciler Belgelendirildi

İyi Sürüye Sahip Yetiştiriciler Belgelendirildi
Yükseköğretim Kurulu tarafından koordine edilen ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenen “Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” temalı proje çalışmaları alanında pilot üniversite olarak seçilen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından yürütülen “Burdur İli Sektörel Rekabet Gücünün Arttırılması: Tarım Ve Hayvancılıkta Farklılaşarak Bütünleşik Kalkınma” başlığı altında hazırlanan “Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Islahı ve Yaygınlaştırılması” isimli alt proje kapsamında pilot köy olan Beşkavak köyünde “İyi Sürü Yönetimi Uygulama Sertifikası” teslimi ve pilot çiftlikler için sözleşme imzalama töreni düzenlendi. Törende 9 koyun ve 3 keçi yetiştirici olmak üzere toplan 12 yetiştiriciye “İyi Sürü Yönetimi Uygulama Sertifikası” verildi.

Törene, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ali Murat Alparslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Tuğrul, Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, akademisyenler, kursiyerler ve köy halkı katıldı.

Proje sorumlusu Prof. Dr. Özkan Elmas iki yıldır yürütülen proje kapsamında pilot köy seçilen Beşkavak köyünde hangi aşamada olduklarını, şimdiye kadar yapılan çalışmaları ve sonuçlarını paylaştı.

“Beşkavak köyünün sürü yönetimindeki başarısı ülkemizde örnek olacak bir başarıdır” diyen Elmas; “Proje kapsamında pilot köy olarak belirlenen Beşkavak’ta iki yıl önce yetiştiricilerimizi bilinçlendirmeyi ve daha iyi kazanç elde etmelerini hedefleyerek yola çıkmıştık. Bu amaçla öncelikle yetiştiricilerimize eğitimler verildi, çiftleşme, doğum ve büyüme kayıtlarını nasıl tutacakları anlatıldı ve hastalık durumlarında nasıl bir yol izleyecekleri konusunda bilgilendirmeler yapıldı. Sürü yönetimi uygulamaları kapsamında farklı anabilim dallarından uzman hocalarımız ile işletmelere ziyaretlerde bulunduk ve sürü sağlığını korumaya yönelik çalışmalar kontrollü bir şekilde götürüldü. Bu yıl çiftleşmeden itibaren kayıt tutan işletmeler az oğlak kaybı, önceki yıllara göre yükselmiş canlı ağırlık artışı ve bunların yanında beslemede iyi bir noktaya gelindiği tespit ettik. Bu modeli duyan farklı ilçelerdeki çobanlar ise Burdur İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliğine başvurarak Beşkavak modelinin işletmelerinde de uygulanmasını talep ettiler. Proje ekibi uyguladıkları bu protokolü başka ilçelere de entegre etmek için çalışmalara başladı. Bugün yapılan törenle çobanlarımız sertifikalarını alacaklar ve bu sertifika onların kaliteli besicilik yaptıklarının, etinin sütünü kaliteli olduğunu belgelemektedir.” dedi.

Daha sonra konuşan ve baba soyunun tespitinin küçükbaş hayvanda zor olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz; “Beşkavak köyü üniversitemizin proje uygulama köyü. İki yıldır sahada çalışmaya devam ediyoruz. İki yılın sonunda projemizin birinci aşamasını tamamladık. İlk yılımız daha çok üreticinin bilinçlendirmesiyle geçti. İkinci yılı da burada doğan her koyun-keçinin kayıt altına alınması, hastalık taraması, aşı yapılması, döl verimi gibi belli konularda oluşturulan çalışmalar ile tamamladık. Bugün sürece katılan, uygulamalara katkı veren ve üniversite hocalarımızın söylediği sözleri uygun bir şekilde uygulayan sürü sahiplerine İyi Sürü Sertifikası verdik. Sonra bunun bir adım ötesinde yani önümüzdeki dönemde de projemiz artık ikinci bir aşamaya geçiyor. Beşkavak’ta değil, bütün Burdur’un tamamına bu projeyi uygulamaya başlıyoruz. Küçükbaş Damızlık Yetiştiriciler Birliğimizle birlikte protokol uygulayarak artık bunu bir Burdur projesine dönüştürüyoruz. Kayıtlı, sertifikalı küçükbaş yetiştiriciliğindeki ürünleri ortaya koyacağız. Damızlık anaç ya da teke, ya da sütçül ırklar ya da etçil dediğimiz küçükbaş et ya da kurbanlık için bunların hepsinin ayrıştırılıp, hepsini sertifikalandırıp belgelendireceğiz. Üreticimiz hangi pazarla karşılaşırsa karşılaşsın arkasında üniversitemizin vermiş olduğu ve en az bir yıllık bir izleme sistemini görebilecekler. Yani küçükbaş yetiştiriciliğinde sertifikalı üretim sürecine gelmiş oluyoruz. Bu çok önemli bir değişim. Artık köylülerimiz bizden bizim sürümüzü de belgelendirin isteğinde bulunuyorlar. Neden, çünkü bu belgenin bir itibari değeri var. Piyasaya çıktığı zaman bu belgeye sahip olan bir yetiştirici ile sahip olmayanın arasında fiyat farkı olacak. Çünkü güven unsuru var. Bir yıl boyunca bu hayvan ne yedi, hangi aşılar yapıldı, hangi süreçlerden geçti, beslenmesi nasıldır, doğum ağırlığı nedir, anne soyu nedir, baba soyu nedir gibi birçok soruya yanıt verecek bir sertifikalandırma. Baba soyunu küçükbaşta bulmak kolay değil. Baba soyunu tespit eder duruma gelebiliyoruz. Bunun için projeler yapıyoruz. Gelecek zamanda da burada elde ettiğimiz sonuçları Burdur ve Burdur’dan sonra da ülkeye yayabileceğimiz bir model ortaya koyduk. Biz buna Beşkavak Modeli diyoruz” dedi.

Konuşmaların sonunda Rektör Korkmaz ve çiftçiler arasında pilot çiftlikler için sözleşme imzalandıktan sonra 12 çiftçiye de sertifikaları teslim edildi.

Tören sonrası köyde en iyi sürüye sahip üreticilerden birinin ahırına gidilip, hayvanlara bakıldı ve Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından İyi Sürü Yönetimi Sertifikası ve Bayrağı asıldı.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Dron yarışmasında dereceye girdiler MAKÜ'yü gururlandırdılar
Bölgesel

Dron yarışmasında dereceye girdiler MAKÜ'yü gururlandırdılar

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) tarafından ilk kez düzenlenen Üniversitelerarası Sportif Dron Yarışması'nda Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) öğrencileri üçüncü oldu.

Bucak'a ÖSYM sınav merkezi açılıyor
Bölgesel

Bucak'a ÖSYM sınav merkezi açılıyor

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından Burdur’un Bucak ilçesine ÖSYM Sınav Merkezi açılmasına karar verildi. İşte detaylar...

Burdur MAKÜ sözleşmeli personel alımı yapacak İşte detaylar...
Eleman İlanı

Burdur MAKÜ sözleşmeli personel alımı yapacak İşte detaylar...

Burdur'da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) sözleşmeli personel alımı yapacak. 3 sözleşmeli personel alımı için son başvuru tarihi 7 Haziran 2023 olarak açıklandı.

MAKÜ'de iki MYO'nun adları tematik olarak yeniden adlandırıldı
Bölgesel

MAKÜ'de iki MYO'nun adları tematik olarak yeniden adlandırıldı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) bünyesindeki meslek yüksekokullarını programlarına göre tematik olarak yeniden yapılandırmaya devam ediyor.

“Unutulan Burdur Türküleri” Yeniden Hayat Buldu
Etkinlik

“Unutulan Burdur Türküleri” Yeniden Hayat Buldu

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Türk Halkbilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde hazırlanan "Unutulan Burdur Türküleri" albüm projesi tamamlanarak dinleyicilerin beğenisine sunuldu.

MAKÜ Türkiye Gıda İnovasyon Platformuna (TÜGİP) Üye Oldu
Bölgesel

MAKÜ Türkiye Gıda İnovasyon Platformuna (TÜGİP) Üye Oldu

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), Türkiye’nin en büyük gıda Ar-Ge ve İnovasyon Projesi INNOFOOD kapsamında kurulan Türkiye Gıda İnovasyon Platformuna üye oldu.