İzmir Ticaret Odası, önemli bir esere imza attı

İzmir Ticaret Odası, bir asırı geride bırakan Türkiye Cumhuriyeti tarihinde İzmir’in rolünü anlatan önemli bir esere imza attı.

İzmir Ticaret Odası,  önemli bir esere imza attı

İzmir Ticaret Odası, bir asırı geride bırakan Türkiye Cumhuriyeti tarihinde İzmir’in rolünü anlatan önemli bir esere imza attı. İzmir Ticaret Odası Kültür, Sanat ve Tarih Yayınları’nın 18’inci kitabı olarak, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalında görevli Dr. Öğretim Üyesi Erkan Serçe tarafından kaleme alınan “Yüzyılın Sevdası İzmir” isimli kitap okuyucuyla buluştu.
İzmir Ticaret Odası olarak, geçmişten bugüne İzmir’de yaşanan olayları gelecek nesillere aktarmayı görev edindiklerini ifade eden İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Cumhuriyetimizin 100 yılı geride bıraktığı bu önemli dönemde, hem Cumhuriyet’in ilk yıllarını hem yakın dönem tarihini ele alan değerli bir eseri sizlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Heyecanlıyız, çünkü birçoğumuzun şahitlik ettiği İzmir’in yakın dönem tarihini de bu yayınla, geleceğe iz olarak bırakacağız” dedi.

100 yıllık yazılı döküman
Yüzyılın Sevdası İzmir’de, 1923 yılından 2023 yılına kadar İzmir gündemine damga vuran olayların anlatıldığını belirten Özgener sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir tarihinin 100 yıllık döneme yayılan belgelerinin önemli bir kısmını kapsayan bu kitabın, her zaman yararlanılacak kıymetli bir kaynak niteliğinde olduğuna inanıyorum. Kitabımızın hazırlanmasında başta Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalında görevli Dr. Öğretim Üyesi Erkan Serçe ve Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi Ömer Durmaz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum”

Serçe: "İzmir, Türkiye Cumhuriyeti'nin biçimlenmesinde önemli rol oynadı"
Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalında görevli Dr. Öğretim Üyesi Erkan Serçe, “Cumhuriyet dönemi, İzmir için kaybolan iktisadi konumunu yeniden elde etme ve yeniden inşa edilme çabalarına hasredilmiş yıllardır. Öte yandan bu dönemde Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olma özelliğini koruyan İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin biçimlenmesinde de rol oynamıştır. Bu kitap Cumhuriyet’in ilk yüzyılında, İzmir’in bir yandan kendini yeniden ayağa kaldırma macerasına yoğunlaşırken, diğer yandan Türkiye’nin gündemine katkı yapan rolüne değinmeye çalışmaktadır. Kıymetli bir arşiv niteliğindeki böyle bir eserin ortaya çıkmasına destek olan İzmir Ticaret Odası’na ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Polis 15 bin vatandaşı bilgilendirdi
Bölgesel

Polis 15 bin vatandaşı bilgilendirdi

Erzurum Terörle Mücadelede Şube Müdürlüğü Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Büro Amirliğince; “15 Temmuz Milli İrade” Projesi kapsamında “Bilgilendirme Standı” açıldı.

17 Temmuz İzmir elektrik kesintisi! Nerelerde etkili olacak
Bölgesel

17 Temmuz İzmir elektrik kesintisi! Nerelerde etkili olacak

İzmir'de 17 Temmuz 2024 Çarşamba günü elektrik kesintisi var mı? İzmir ve ilçelerinde elektrikler kesilecek mi? İzmir'de yaşanacak elektrik kesintilerini sizler için derledik. Detaylar haberimizde..

Köpekten kaçarken motosiklet çarpması sonucu hayatını kaybetti
Bölgesel

Köpekten kaçarken motosiklet çarpması sonucu hayatını kaybetti

Aydın’ın Nazilli ilçesinde seyir halindeyken kendisine saldıran köpekten kaçmak isteyen bisiklet sürücüsü motosikletin çarpması sonucu ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Tarımda Verimlilik ve Katma Değerin Artırılması Teknik Destek Programının 3. dönem sonuçları
Bölgesel

Tarımda Verimlilik ve Katma Değerin Artırılması Teknik Destek Programının 3. dönem sonuçları

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2024 Yılı Tarımda Verimlilik ve Katma Değerin Artırılması Teknik Destek Programı çerçevesinde başvurusu kabul edilen projelerin değerlendirme süreçleri tamamlandı.

Sinop 16 dalgıç tarafından deniz temizliği
Bölgesel

Sinop 16 dalgıç tarafından deniz temizliği

Sinop denizinin temizliği ve çevre bilincinin artırılması amacıyla, 16 dalgıç tarafından deniz dibi temizliği yapıldı.

17 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! Nerelerde etkili olacak
Bölgesel

17 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! Nerelerde etkili olacak

İstanbul'da 17 Temmuz 2024 Çarşamba günü elektrik kesintisi var mı? İstanbul'da yarın elektrikler kesilecek mi? İstanbul'da yarın yaşanacak elektrik kesintilerini sizler için derledik. Detaylar haberimizde..