İstanbul

Kadınlarda 10 kat fazla görülüyor! İdrar kaçırma önlenebilir

Uzmanlar idrar yapabilme ve tutabilme kontrolünün kaybının idrar kaçırma (İnkontinans) olarak tanımlandığını belirtti.

Kadınlarda 10 kat fazla görülüyor! İdrar kaçırma önlenebilir

Kadınlarda, erkeklerle kıyaslandığında on kat daha fazla görülmekte olan idrar kaçırma (inkontinans) hakkında bilgi veren Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Özgü; idrar yapabilme ve tutabilme kontrolünün kaybının idrar kaçırma (İnkontinans) olarak tanımlandığını belirtti. Özgü" Kesin rakamlar bilinemese de her 3 kadından birinin idrar tutamama şikâyeti olduğu tahmin edilmektedir. Kadınların gündelik yaşamını olumsuz etkileyen bu rahatsızlıktan korunmak ya da eğer şikayetler başlamışsa bu şikayetlerden kurtulmak mümkündür" dedi.

Her idrar kaçırmanın sebebi farklıdır

"Tüm idrar kaçırmalar aynı sebebe bağlı olarak gelişmemektedir" diyen Doç. Dr. Emre Özgü "Gülerken, öksürürken, hapşırdığınızda, ağır bir eşya kaldırdığınızda ya da egzersiz esnasında idrar kaçırma yaşıyorsanız pelvik kaslar dediğimiz bölgedeki kas ve bağ bozukluklarına bağlı olarak gelişen idrar kaçırma şikayetinden muzdarip olabilirsiniz. Bunun dışında gece sıklıkla uyanıp tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorsanız, idrar yapma isteği geldiğinde tuvalete yetişemiyorsanız ya da idrarınız yaptıktan sonra tam olarak rahatlayamıyor ve hala idrarınız var gibi hissediyorsanız idrar torbasında bulunan kasların fonksiyon bozukluğuna bağlı bir idrar kaçırma şikâyeti yaşıyor olabilirsiniz" dedi.
"İdrar kaçırma birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Oluşma sebepleri ve altta yatan sebebe göre de farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır" açıklamasında bulunan Özgü "İdrar kaçırma şikayeti ile ilgili en önemli risk faktörü yaştır. İlerleyen yaş ile birlikte kas ve bağ dokusu güçlükleri menopozdaki hormon eksikliği ile bir araya gelerek şiddetlenebilir ve idrar kaçırma şikayetine yol açabilir" ifadelerini kullandı.
Gebeliğin tek başına idrar kaçırma şikayeti için bir risk faktörü olduğunun altını çizen Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Özgü "Vajinal yoldan doğum yapmak sezaryen ile karşılaştırıldığında idrar kaçırma şikayeti gelişme riskini daha fazla arttırmaktadır. Gebelik sayısı arttıkça idrar kaçırma şikayetleri de artmaktadır. Özellikle yüksek doğum ağırlıklı ve zor vajinal doğumlarda idrar kaçırma ile karşılaşma ihtimali artar" şeklinde konuştu. Özgü "Aşırı kilo, kan şekeri yüksekliği, idrar yol enfeksiyonu, geçirilmiş ameliyatlar da idrar kaçırma için diğer risk faktörlerini oluşturmaktadır" diyerek farklı sebeplerin de altını çizdi. "İdrar kaçırma şikayeti olan hastalarda tedavi öncesi şikayetin neye bağlı olduğunu saptamak tedavi sürecinde başarıyı arttıran en önemli faktörlerden biridir. Bu sebeple detaylı bir muayene, idrar ve kan testleri sonrasında idrar kaçırmanın tipi belirlenerek hastalığa uygun tedavi yollarına başvurulabilir" dedi.

Tedavi mümkün

"Sanılanın aksine idrar kaçırma için başarılı birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır" diyen Doç. Dr. Emre Özgü "İdrar kaçırmayı önleme ve eğer kaçırma şikayeti başlamışsa sonrasındaki tedavi sürecinde başarıyı arttıran en önemi faktör pelvik taban kasları dediğimiz bölgedeki kasların güçlendirilmesidir. Bu amaçla Kegel egzersizi dediğimiz egzersizlerin düzenli uygulanması çok önemlidir. Kegel egzersizi özellikle doğum sonrasında ya da menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda kaçırma şikâyeti gelişmeden düzenli olarak yapılabilirse idrar kaçırma şikayetini engelleyebilmektedir. İdrar kaçırma şikâyeti başlamış kadınlarda da uygulanması tedavi başarısını arttırmaktadır" açıklamasında bulundu.
"Varsa kan şekeri yüksekliklerinin düzeltilmesi, fazla kilolardan kurtulunması ve kronik öksürüğe sebep olan astım, KOAH gibi hastalıkların kontrol altına alınması da idrar kaçırma şikayetinin tedavisinde önemli rol oynamaktadır" ifadelerini kullanan Özgü "Egzersizlerin ve yaşam şekli değişikliklerinin dışında pelvik kas yapısındaki hasara bağlı olarak gelişen idrar kaçırma şikayetlerinde çeşitli cerrahi yöntemler ile şikayetin önüne geçilebilmektedir. İdrar torbasındaki kasların düzensiz çalışmasına bağlı gelişen kaçırma şikayetleri için ise kullanılabilecek ilaç tedavileri mevcuttur" dedi.
Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Özgü açıklamasını "Birçok kadının yüz yüze olduğu ve sosyal hayatını olumsuz etkileyen idrar kaçırma şikayetinin gelişmesini engellemek alınabilecek önlemlerle mümkün olabilmektedir. İdrar kaçırma şikayeti olan kadınların ise bu olayı doğal ve engellenemez bir süreç olarak görmeyip tedavi için bir uzmana başvurması sağlıklı ve kaliteli bir hayat için önemlidir" açıklamasıyla sonlandırdı.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

10 kadından birinde görülüyor; bu önerilere dikkat
Sağlık

10 kadından birinde görülüyor; bu önerilere dikkat

Her 10 kadından birinde görülen vajinismus, ülkemizde cinsel sorunlar arasında ilk sırada yer alıyor.

Çocuğunuzun ateşi varsa dikkat etmeniz gereken 6 kural
Sağlık

Çocuğunuzun ateşi varsa dikkat etmeniz gereken 6 kural

Kış aylarında bulaşıcı hastalıkların da görülme oranı artıyor. Covid-19 pandemisi nedeniyle de aileler çocukların ateşinin çıkması durumunda normalden daha fazla paniğe kapılıyor.

Titreme hastalığı, yaşam kalitesini düşürmesin!
Sağlık

Titreme hastalığı, yaşam kalitesini düşürmesin!

Uzmanlar Kişinin istemsiz şekilde titremesi şeklinde ortaya çıkan tremor hastalığının, kişinin yaşam kalitesini önemli oranda düşürdüğüne dikkat çekiyorlar.

Küflü gıda temizlenip, kullanılabilir mi?
Sağlık

Küflü gıda temizlenip, kullanılabilir mi?

Uzmanlar ürünlerin uygun koşullarda ambalajlanmadığı ve depolanmadığı durumda küfler, mayalar ve bakterilerin kolaylıkla gelişerek gıdanın niteliğini bozabildiğini belirtiyor.

Kardiyologlar neden MR ister?
Sağlık

Kardiyologlar neden MR ister?

Genellikle kas-iskelet sistemindeki yaralanma ve rahatsızlıkları teşhis için istenildiği sanılan MR, kalpteki rahatsızlıkları en ince detayına kadar tespit edebilmek için kardiyoloji dünyasında önerilen en önemli tanı yöntemlerinden biri.

Çocuklarda ateşi düşürmenin 5 yolu
Sağlık

Çocuklarda ateşi düşürmenin 5 yolu

Ateş, genellikle virüs ya da bakterilerin sebep olduğu enfeksiyona karşı oluşan, vücudun bir savunma mekanizmasıdır.