Antalya

Kalça artroskopisi ameliyatıyla günlük yaşama kısa sürede dönmek artık mümkün

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Serdar Alfidan, kalça artroskopisinin kısmi kireçlenme, özellikle hasarlı kıkırdak dokusu bulunan hafif kireçlenme veya labrum (eklem çevresindeki dokular) yırtığına bağlı hareket kısıtlılığı yaşayan hastalarda tercih edildiğini belirterek, "Kalçadaki yumuşak doku hasarını onarmada veya kalça kemiklerinin şeklini ve uyumunu düzeltmede kalça artroskopisi etkili bir yöntemdir.

Kalça artroskopisi ameliyatıyla günlük yaşama kısa sürede dönmek artık mümkün

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Serdar Alfidan, kalça artroskopisinin kısmi kireçlenme, özellikle hasarlı kıkırdak dokusu bulunan hafif kireçlenme veya labrum (eklem çevresindeki dokular) yırtığına bağlı hareket kısıtlılığı yaşayan hastalarda tercih edildiğini belirterek, "Kalçadaki yumuşak doku hasarını onarmada veya kalça kemiklerinin şeklini ve uyumunu düzeltmede kalça artroskopisi etkili bir yöntemdir. Hastalar günlük aktivitelerine ve spor yaşamlarına eskiden olduğu gibi geri dönebilirler" dedi.
Kalça artroskopisi, kalça sorunlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan yöntemlerin başında geliyor. Minimal invaziv bir işlem olan uygulamanın daha az sürede yapılması ve diğer birçok ameliyattan daha kısa sürede iyileşme sağlaması en önemli avantajları olarak gösteriliyor. Kalça artroskopisi genellikle kalça ağrısı olan ve kalça protezi gerektirmeyen genç hastalar için öneriliyor. Kalça artroskopisinden sonra hastalar hızla normal yaşantılarına dönebildiği gibi, spor yapmalarında da genellikle bir engel bulunmuyor. Memorial Antalya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Serdar Alfidan, kalça artroskopisi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

"Diğer tedavilere yanıt vermeyen hastalar için etkili"
Kalça artroskopisinin özel durumlarda, ilaç tedavileri ile çözülemeyen kalça ağrısı olan seçilmiş kişilere uygulandığını dile getiren Alfidan, "Ayrıca kalça eklemindeki sürtünme ve sıkışma sorunları nedeniyle düzgün hareket etmekte zorluk çeken kişilere de faydalı olabilir. Kalça artroskopisine ağrının nedeni kesinleştirildikten ve diğer tedavilerin faydasız olacağı belirlendikten sonra başvurulur. Kalça artroskopisi kısmi kireçlenme, özellikle hasarlı kıkırdak dokusu bulunan hafif kireçlenme veya labrum (eklem çevresindeki dokular) yırtığına bağlı hareket kısıtlılığı yaşayan hastalarda tercih edilir. Kalçadaki yumuşak doku hasarını onarmada veya kalça kemiklerinin şeklini ve uyumunu düzeltmede kalça artroskopisi etkili bir yöntemdir" dedi.
Kalça artroskopisinin hangi durumlarda uygulanacağı hakkında bilgiler veren Alfidan, "Nedeni tanımlanamayan kalça ağrılarında, artroz (hafif düzeyde kireçlenme) probleminde, enfeksiyona bağlı durumlarda kalça eklemini yıkama amaçlı, eklem çevresindeki yumuşak doku problemlerinde, kıkırdak hasarının yaşandığı durumlarda, en sıklıkla da kalça eklemindeki sıkışma, sürtünme ve yırtık durumlarında uygulanır" ifadelerine yer verdi.

"Sonuçlar yüz güldürücü"
Alfidan, kalça artroskopisi, kalçadaki sorunları tedavi etmek için kullanılan minimal invaziv bir ameliyat olduğuna dikkat çekti.
Artroskop ve kullanılan cerrahi aletlerin ince olmasından dolayı, açık ameliyatta gereken daha büyük kesiler yerine çok küçük kesilerin uygulandığına değinen Alfidan, "Kalça eklemine artroskop adı verilen kameralı özel bir alet yerleştirilir. Artroskop, cerrahın kalçadaki hasarı tespit etmesine ve onarmasına yardımcı olur. Bu, hastalar için daha az ağrı ve eklem sertliği demektir. Kalça artroskopisi iyileşme ve aktivitelere geri dönme süresini ciddi oranda kısaltır. Yapılan merkez ve tecrübeli cerrah sayısındaki azlık ayrıca öğrenme eğrisinin çok uzun olması nedeni ile yaygın olarak uygulanamamaktadır. Kalça artroskopisi, son yıllarda uygun hasta grubunda daha sık tercih edilmekte ve sonuçları yüz güldürmektedir" dedi.

Kolaylıkları
Kalça artroskopisinin avantajlarından bahseden Alfidan, "Daha hızlı iyileşme süresi, ameliyat sonrası daha az ağrı, minimum kan kaybı ve yara izi, daha az komplikasyon riski sağlar. Kalça artroskopisinde ameliyat sonrası kısa süre içinde taburcu olunabilir. Bazı hastaların yapılan ameliyatın türüne göre değişmekle birlikte, ameliyattan sonra bir süre koltuk değneği veya yürüteç kullanması gerekebilir. Bazı hastalar ise artroskopiden sonra kısıtlama olmadan günlük aktivitelere geri dönebilir. İyileşme süresi kalçada mevcut olan probleme göre değişkenlik gösterir. Bazı kişilerde eklemi korumak için yaşam tarzı değişiklikleri gerekebilir. Koşma gibi egzersizlerden yüzme veya bisiklete binme gibi daha düşük etkili aktivitelere bir süreliğine geçiş yapmak gerekebilir. Tüm bu süreçler tamamlandıktan sonra hastalar günlük aktivitelerine ve spor yaşamlarına eskiden olduğu gibi geri dönebilirler" açıklamasında bulundu.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Ümit Uysal, Antalyaspor maçında meşalelerle karşılandı
Yaşam

Ümit Uysal, Antalyaspor maçında meşalelerle karşılandı

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalyaspor’un 1-0 galip geldiği maç öncesi Antalya Stadyumu önünde meşalelerle karşılandı.

MAKÜ Rektörü Dalgar: Sürdürülebilirlik ve Ekoloji Odaklı Kampüs Gelişimini Önemsiyoruz
Yaşam

MAKÜ Rektörü Dalgar: Sürdürülebilirlik ve Ekoloji Odaklı Kampüs Gelişimini Önemsiyoruz

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, kampüs peyzajının geliştirilmesi ve yeniden düzenlenmesi konusunda çeşitli değerlendirmeler yapıldı.

Tütüncü, Alanya’yı karış karış dolaştı
Bölgesel

Tütüncü, Alanya’yı karış karış dolaştı

Cumhur İttifakı Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, Alanya’yı karış karış dolaştı.

Tütüncü, "Antalya’mız için gece gündüz bal arısı gibi çalışacağız”
Yerel Yönetim

Tütüncü, "Antalya’mız için gece gündüz bal arısı gibi çalışacağız”

Muratpaşa Kızılarık Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışında konuşan Cumhur İttifakı Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, “Antalya’mız için önümüzdeki 5 yıl boyunca, gece gündüz adeta bir bal arısı gibi çalışacak, trafikten toplu ulaşıma, Kızılarık’tan Kırcami’ne kadar imar sorunlarını çözeceğiz.” dedi.

Başkan Böcek, “Yerelden kalkınmada model olduk”
Yerel Yönetim

Başkan Böcek, “Yerelden kalkınmada model olduk”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yerelden kalkınmada model olduğuna belirterek, “Antalya’da destek verdiğimiz kooperatif sayısını 53’e çıkarttık. Kooperatiflerimizin enerji maliyetlerini yüzde 80’ini karşılıyoruz. Kooperatiflere bu yıl 80 milyon TL bütçe ayırdık” dedi.

Antalya’da VoSahne coşkusu
Yaşam

Antalya’da VoSahne coşkusu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, VoSahne’nin “Müzik Şehrin Kalbinde Konseri”ne katıldı. Antalyalıların yoğun ilgi gösterdiği ve müzik dolu bir gün geçirdiği konserde Başkan Muhittin Böcek “Konserlerin iptal edilmediği günlerde buluşacağız” diye konuştu.