Mardin / Savur

Kalp krizi yaşı git gide genç yaşlarda çıkmaya başladı

Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Doktoru Fethullah Kayan, kalp krizinin genç yaşa kadar indiğini belirtti. Detaylar haberimizde

Kalp krizi yaşı git gide genç yaşlarda çıkmaya başladı

Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Doktoru Fethullah Kayan, kalp krizinin genç yaşa kadar indiğini belirterek, "Kalp krizi risklerinde özellikle yaş, hipertansiyon, kontrolsüz hipertansiyon, kontrolsüz diyabet hastalığı, yüksek kolesterol düzeyleri, ailesel genetik yatkınlıklar gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda ve bunlarla beraber sigara, alkol ve madde bağımlılığı kullanımları kalp krizi riskleri faktörlerini arttıran sebeplerdir" dedi.
Kalp krizinin genç yaşa kadar indiğine dikkat çeken uzmanlar, bunun birçok nedenine dikkat çekti. Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Doktor Fethullah Kayan, son dönemlerde kalp krizi riskinin arttığını ve hatta kalp krizi oranlarının genç yaşlara kadar indiğini belirterek; sigara, alkol ve madde bağımlılığı kullanımının çok yaygın ve genç yaşlara indiğinden kalp krizine sebebiyet verdiğini söyledi.
Kalp krizi risklerinde özellikle yaş, hipertansiyon, kontrolsüz hipertansiyon, kontrolsüz diyabet hastalığı, yüksek kolesterol düzeyleri, ailesel genetik yatkınlıklar gibi faktörleri göz önünde bulundurulduğunda ve bunlarla beraber sigara, alkol ve madde bağımlılığı kullanımları kalp krizi riskleri faktörlerini arttıran sebepler olduğunun altını çizen Dr. Kayan, kalp krizi vakalarında hastaneye geç başvurulduğunu dile getirdi.
"Özellikle 45 yaşın üstünde göğüs ağrısı olan vatandaşların özellikle bu göğüs ağrısı eğer çeneye, sol kola ve sırta yayılan bir ağrıysa bunda şüphelenmekte fayda vardır" diyen Kayan, şunları söyledi:
"Yolda yürümekle, merdivende çıkmakla, yokuş yukarı yürümekle göğüs ağrısı, nefes daralması gibi şikayetlerin olması aslında kalp damar tıkanıklarının bir semptomu olabilmektedir. Dolayısıyla göğüs ağrısı, nefes darlığı özellikle kriz esnasında bulantı, kusma ve soğuk terleme gibi vakalarda dikkat edilmesi gerekir. Bu tür durumlarda 45 yaş üstündekilerin hiç zaman kaybetmeden acile veya ilgili bölüme başvurması gerekmektedir."
Kalp krizini tetikleyen faktörleri sıralayan Dr. Kayan, "Kalp krizi özellikle ölüm riski olan bir hastalıktır. Kalp krizi meydana geldiği zaman tamamen herhangi bir şikâyet olmayabileceği gibi çok şiddetli göğüs ağrısı, nefes darlığı, bulantı, kusma, terleme gibi şikâyetlerle de kendini prezante edebilir. Nitekim bazı kalp krizlerinde hastalarda herhangi bir semptom olmadan aniden kalp durması ile de sonuçlanabilir" diye konuştu.

"Covid-19 aşısının şimdiye kadar kalp krizi arttırdığına dair elimizde veri yok"
Genç yaşlarda kalp krizinin sık görüldüğünü ve Covid-19 aşısının kalp kriziyle bir bağlantısının olmadığını dikkat çeken Kayan, "Son zamanlarda kalp krizi vakalarında artış olduğu özellikle genç yaşlarda daha sık görüldüğü malumdur. Sosyal medya mecralarında kalp krizlerinin Covid-19 aşısıyla ilgisi olup olmadığı ifadeleri kullanılıyor. Yapılan çalışmalarda Covid-19 aşısıyla kalp krizi arasında doğrudan saptanmamıştır. Covid-19 aşısının şimdiye kadar kalp krizi arttırdığına dair elimizde veri yoktur. Aşı olmayan vatandaşların aşı olmasını öneriyoruz. Olumsuz etkileri olabilir, vatandaşlar sağlık kuruluşlarına başvurabilir fakat bu algının doğru olmadığını da belirtmek isterim" şeklinde konuştu.

İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Genç yaşta kalbine yenik düştü
Bölgesel

Genç yaşta kalbine yenik düştü

Ak Parti Burdur Milletvekili Adem Korkmaz'ın yeğeni Burak Korkmaz, genç yaşta kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Milletvekili Korkmaz, yeğeninin cenaze törenine katıldı.

Sakarya'da genç üniversite öğrencisi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti
Bölgesel

Sakarya'da genç üniversite öğrencisi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti

Sakarya Üniversitesi öğrencisi olan 20 yaşındaki Nazlı Ece Akil, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Genç doktor Anılcan Acartürk, kalbine yenik düştü
Yaşam

Genç doktor Anılcan Acartürk, kalbine yenik düştü

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi’nde asistan olarak görev yapan genç doktor Anılcan Acartürk, yaşam savaşını kaybetti.

Kalp krizi artışı aşıdan mı kaynaklı? Herkes bunu merak ediyor
Yaşam

Kalp krizi artışı aşıdan mı kaynaklı? Herkes bunu merak ediyor

Kardiyoloji uzmanı, pandemi sonrasında yaşanan kalp krizi vakalarındaki artışın korona virüs ve aşılarla ilişkili olmadığını açıkladı.

Burdur'da üzen olay! Öğretmen yaşamını yitirdi
3. Sayfa

Burdur'da üzen olay! Öğretmen yaşamını yitirdi

Burdur’da evinin bahçesinde özel ders verirken kalp krizi geçiren öğretmen kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Aydın'da hayatını kaybeden emekli emniyet müdürü toprağa verildi
3. Sayfa

Aydın'da hayatını kaybeden emekli emniyet müdürü toprağa verildi

Emekli Emniyet Müdürü Ferit Taşçı’nın cenazesi cenazesi memleketi Mudurnu ilçesine getirildi.. Devamı haberimizde...