Kamboçya Başbakanı Sen istifa etti

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, başbakanlık görevinden istifa edeceğini ve görevi oğlu Hun Manet’e devredeceğini açıkladı. Devamı Haberimizde...

Kamboçya Başbakanı Sen istifa etti

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, başbakanlık görevinden istifa edeceğini ve görevi oğlu Hun Manet’e devredeceğini açıkladı.
Kamboçya Başbakanı Hun Sen, istifa kararı aldığını açıklayarak görevi sürdürmesi halinde Kamboçya’daki siyasi durumun istikrarsızlaşabileceğini belirtti. Sen, gençlerden oluşan yeni bir kabineye ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, "Başbakan olarak devam etmeme kararıma halkın anlayış göstermesini istiyorum. İktidar partisinin başkanı ve meclis üyesi olarak görev almayı sürdüreceğim” dedi. Oğlu Hun Manet’in yeni hükümete liderlik edeceğini aktaran Sen, yeni başbakanın 10 Ağustos’ta Kamboçya Kralı Norodom Sihamoni tarafından atanacağını ifade etti. Görevi bırakan Sen, yeni başbakanın 22 Ağustos’ta mecliste yapılacak oylamada onaylanmasının beklendiğini kaydetti. Dünyanın en uzun süre görevde kalan liderlerinden biri olan 70 yaşındaki Hun Sen, 38 yıldır Kamboçya’yı yönetiyor.

Seçimi kazanmıştı
Ülkede 23 Temmuz’da halk sandık başına gitmiş, Kamboçya Ulusal Seçim Komitesi’nin açıkladığı ilk sonuçlara göre seçimleri açık ara farkla iktidardaki Kamboçya Halk Partisi (CPP) kazanmıştı. CPP Ulusal Meclis’teki 125 koltuğun 120’sine sahip olurken, muhalefetteki Bağımsız, Tarafsız, Barışçıl ve İşbirlikçi bir Kamboçya için Milli Birlik Cephesi (FUNCINPEC) 5 koltuk elde etmişti.
Resmi sonuçların ise 9 Ağustos - 4 Eylül tarihleri arasında açıklanacağı bildirilmişti.

Ordunun başındaydı
Hun Sen’in oğlu Hun Manet, 20 Nisan 2023’te Genelkurmay Başkanı olarak atanmıştı. Pazar günkü seçimlerde mecliste koltuk kazanan 45 yaşındaki Manet’e uzun süredir geleceğin başbakanı gözüyle bakılıyordu.

İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Ekolojik Kreş öğrencilerinden  “Hayvanları Koruma günü”
Yaşam

Ekolojik Kreş öğrencilerinden “Hayvanları Koruma günü”

Günlük çiftlik hayatının öğretildiği mini uygulama tarlaları, tavuk, horoz, tavus kuşu, ördek gibi hayvan türlerini barındıran hayvanat bahçesi ile doğa ve hayvan sevgisinin aşılandığı Ekolojik Kreş’te 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü etkinliği düzenlendi .Devamı haberimizde...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Kazakistan 'da
Bölgesel

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Kazakistan 'da

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Bizler yetkili otoriteler olarak ulaştırma sektörünün önünü ne kadar açarsak, yük trafiğimiz ve ticaretimiz bir o kadar artıyor. Devamı haberimizde....

Denizli'de intihar girişiminde bulunan genç hekimin durumu ağır
3. Sayfa

Denizli'de intihar girişiminde bulunan genç hekimin durumu ağır

Denizli'de pediatri asistanı olarak görev yapan 30 yaşındaki genç hekim, evinde intihar girişiminde bulundu. Genç hekimin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

hırsızlar polisten kaçamadı
3. Sayfa

hırsızlar polisten kaçamadı

Kırşehir’de polis ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, otomobillerden hırsızlık yapan 4 şüpheli yakalandı.

Koru Yaylası, turizminde vazgeçilmez bir yer
Yaşam

Koru Yaylası, turizminde vazgeçilmez bir yer

Kastamonu’da Çatalzeytin ile Taşköprü sınırları içerisinde bulunan Koru Yaylası, muhteşem manzarasıyla doğa severleri adeta mest ediyor. 4 mevsimin aynı günde yaşandığı Koru Yaylası’ndaki güzellikler havadan görüntülendi.

Elazığ'da balık hasadı ve balıklandırma etkinliği düzenlendi
Etkinlik

Elazığ'da balık hasadı ve balıklandırma etkinliği düzenlendi

Elazığ’da Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde Keban ilçesinde balık hasadı ve balıklandırma etkinliği düzenlendi.