Antalya / Gazipaşa

Kanserle ilgili ne yapılmalı, kanser nedir, erken teşhis önemli mi?

Türkiye’de görülen kanser vakalarının gitgide yükselmekte olduğunu ve dünyada her yıl 1 milyon kişinin, Türkiye’de ise 6 bin kişinin kanser hastalığına yakalandığını belirtti

Kanserle ilgili ne yapılmalı, kanser nedir, erken teşhis önemli mi?

Antalya’nın Gazipaşa İlçe Sağlık Müdürü Dr. Eşşe Çelik, Türkiye’de görülen kanser vakalarının gitgide yükselmekte olduğunu ve dünyada her yıl 1 milyon kişinin, Türkiye’de ise 6 bin kişinin kanser hastalığına yakalandığını belirtti. En sık görülen kanser türlerinin ise erkeklerde kolon kanseri, akciğer, prostat ve mesane kanseri; kadınlarda ise meme kanseri ve rahim ağzı kanseri olduğunu açıklayan Çelik, kanser belirtilerini ve bu belirtileri gösterenlerin hastaneye başvurmaları konusunda uyarıda bulundu.
Gazipaşa’da kanser vakalarında artışın olduğu belirten Çelik, “Buna rağmen erken teşhis çerçevesinde yapılan tarama sayılarında düşüş yaşandığı görülüyor. Erken tanı ve tarama çerçevesinde yapılan gaitada gizli kan ve smear aile hekimlerinde, mamografide devlet hastanelerinde ücretsiz yapılıyor” diyerek erken teşhisin önemini vurguladı.

“Tedavi edilmeyen ya da tedavisi gecikmiş kanserler ölümcüldür”
Kanserin tehlikesi hakkında bilgilendirme yapan Çelik, kanserin ciddiyetini, “Kanser genellikle sürekli ve hızlı büyüyen tümörlerdir. Kapsülleri yoktur, büyürken sınır tanımazlar; çevresindeki dokuların ve damarların içine girerler. Sıklıkla metastaz yaparlar. Tedavi edilmeyen ya da tedavisi gecikmiş kanserler ölümcüldür” şeklinde açıkladı.
Kanserin en yaygın belirtilerinden bahseden Çelik, açıklanamayan kilo kaybı, topaklar, yumrular veya genişlemiş lenf düğümleri, gece terlemeleri, kanamalar (anormal vajinal kanama, dışkıda kan veya rektal kanama, idrardan kan gelmesi), bağırsak hareketlerindeki değişiklikler (dışkılama veya idrar yapma alışkanlığında değişiklik), inatçı ve geçmeyen öksürük, nefes darlığı, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen ağrı, kalıcı, şiddetli yorgunluk, cilt değişiklikleri, karında şişkinlik hissi, yutma güçlüğü" dedi.
Kanser vakaları hakkında erken teşhisin önemine dikkat çeken Çelik, “Erken teşhis hayat kurtarır. Kendimizi önemseyip değer verelim” diyerek vatandaşlara uyarıda bulundu.

İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 1
  BEĞENDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

İdrardaki kanamaya dikkat kanser habercisi olabilir
Sağlık

İdrardaki kanamaya dikkat kanser habercisi olabilir

İdrarda kan görülmesine yol açan nedenler Devamı haberimizde..

Ailesinde meme kanseri olanlar dikkat!
Yaşam

Ailesinde meme kanseri olanlar dikkat!

Ailesinde meme kanseri öyküsü olan erkeklerin prostat kanseri açısından risk altında olduklarını belirten Prof. Dr. İlker Tinay, düzenli muayene ve erken tanının önemine dikkat çekti.

Tiroid kanseri vakaları hızla artıyor
Yaşam

Tiroid kanseri vakaları hızla artıyor

Dünya ve Türkiye'de tiroid kanseri vakaları hızla artıyor. Prof. Dr. Bülent Çitgez, tiroid kanserinin nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Cilt kanserinden korunmanın altın kuralları
Sağlık

Cilt kanserinden korunmanın altın kuralları

Cilt kanserinden korunmanın yollarını Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Dilek Bıyık Özkaya açıkladı. Detaylar haberimizde..

Zonguldak'ta Maden işçisinden kötü haber geldi
3. Sayfa

Zonguldak'ta Maden işçisinden kötü haber geldi

Maden işçisi kanserden hayatını kaybetti Haber detayı..

Bu meyve kansere çözüm olabilir!
Bölgesel

Bu meyve kansere çözüm olabilir!

Burdur 'da MAKÜ öğretim üyeleri, kolon kanserine karşı kara mürver meyvesi ile çözüm bulmak için bir proje başlattı.