Zonguldak

Karadeniz gazı kaç yıllık ihtiyacı karşılayacak? Rakam gururlandırdı

Bakan Dönmez, "Keşfimiz, tüm konutların 35 yıllık doğal gaz ihtiyacını tek başına karşılayabilecek kapasiteye sahip" dedi

Karadeniz gazı kaç yıllık ihtiyacı karşılayacak? Rakam gururlandırdı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz Doğal Gazı Devreye Alma Töreni'nde konuştu. Bakan Dönmez, "Keşfimiz, tüm konutların 35 yıllık doğal gaz ihtiyacını tek başına karşılayabilecek kapasiteye sahip" dedi

Türkiye tarihinin en önemli enerji projelerinden Karadeniz gazı, Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi'nde ilk kez karaya çıkarıldı. Karada 8 bin, denizde 2 binden fazla personelin çalıştığı projede ilk fazda üretilen doğal gaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla devreye alındı. Törende konuşan Enerji ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz'de yapılan gaz keşfinin tüm konutların 35 yıllık ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

 

Bakan Dönmez'in açıklamaları şöyle:

"Ümitsizliğe kapılmadık. İnandık ve sonunda başaracağımızı biliyoruz. Geldiğimiz noktada her türlü zorluğa, her türlü ambargoya, her türlü yıldırmaya rağmen hamdolsun başardık. Çünkü bir hayalimiz vardı. İnandık, mücadele ettik. Ay yıldızın yüzünü yere eğmedik, her türlü ön yargıyı yıktık. Arayamazsınız dediler. Aradık. Bulamazsınız dediler bulduk. Çıkaramazsınız dediler. Çıkardık.

"BU GURUR TÜM TÜRKİYE'NİN"

Bugün Türkiye'nin enerjide bağımsızlık ateşi Filyos'tan dalga dalga tüm yurda yayılıyor. Bu eser 85 milyonun. Bu gurur tüm Türkiye'nin. Karadeniz gazı keşiften üretime kadar dünyanın en kısa sürede yapılan deniz geliştirme projesi olarak kayıtlara geçtik. İlk fazda on kuyuda günlük on milyon gaz üretilecek. İkinci günlük 40 milyon metreküp doğal gaz üreteceğiz. Türkiye'nin mevcut doğal gaz ihtiyacının yaklaşık yüzde otuzunu tek başına karşılayacak. Bir başka ifadeyle keşfimiz tüm konutların 35 yıllık doğal gaz ihtiyacını tek başına karşılayabilecek kapasitededir.

"PROJEYİ REKOR BİR ZAMANDA TAMAMLADIK"

Türkiye'nin enerji bağımsızlığı için sahada 50'den fazla gemiyle çalıştık. Yanlarında da Fatih, Yavuz, Kanuni sondaj gemilerimiz var. On bin kişi Karadeniz gazını, cumhuriyetimizin 100. yılına yetiştirmek için canla, başla çalıştı. Bu süreçte Covid, küresel kriz ve depreme rağmen rekor bir zamanda projeyi tamamladık. Bu proje için yurt dışında uzun yıllar çalışıp, Türkiye'yi dönen onlarca insanımız mühendisimiz var. Babasının vasiyetini yerine getirmek için doğduğu topraklara yeniden dönen mühendislerimiz var. Her türlü baskıya karşı koyarak Türk vatandaşlığına geçen yabancı çalışanlarımıza kadar herkes buradan gecesini gündüzüne kattı. Yüz yıl önce Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlık meşalesini yakıldığı yerlerden biri de Sakarya. Yüzyıl sonra bu kez büyük ve güçlü Türkiye'nin enerjide bağımsızlık meşalesi yine Sakarya'dan. Yüz yılı geride bırakan tecrübemizle dünlere, bugünlere, yarınlara değil, yüzyıllara Türkiye yüz yılına ilham olmaya geliyoruz"

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 5
  BEĞENDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 1
  ŞAŞIRDIM
 • 1
  KIZDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (1)

Deneme

1 ay önce / 21.04.2023

Böyle bir gaz var mı

  |   Beğenmedim 0   |   Cevapla

İlgili Haberler

Dönmez, Elektrik ve doğalgaz faturalarının tahsilatını erteliyoruz
Bölgesel

Dönmez, Elektrik ve doğalgaz faturalarının tahsilatını erteliyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaşanan olağanüstü hal sebebiyle elektrik ve doğalgaz faturalarının tahsilatını ertelediklerini açıkladı.

Toplam 710 milyar metreküp rezerve ulaştık
İş Dünyası

Toplam 710 milyar metreküp rezerve ulaştık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, yeni doğalgaz rezervi ile ilgili ayrıntıları düzenlediği basın toplantısında paylaşarak enerjide bağımsızlığın hedeflendiği mesajını verdi.

Türkiye'de 5 ilde petrol bulundu
Bölgesel

Türkiye'de 5 ilde petrol bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 1-2 yıl içinde 100 bin varil seviyelerine bir petrol üretimi ile kısa sürede Türkiye'nin kendi ihtiyacını karşılar duruma geleceğini söyledi.

Bakan Dönmez'den enerji yatırımı açıklaması
İş Dünyası

Bakan Dönmez'den enerji yatırımı açıklaması

Enerji Bakanı Dönmez, Türkiye Yüzyılı'nı Yüzyılın Enerjisiyle aydınlatacaklarını söyledi.

Doğalgaz faturası ne kadar süre ücretsiz olacak? İşte detaylar
Yaşam

Doğalgaz faturası ne kadar süre ücretsiz olacak? İşte detaylar

"Doğalgaz faturası ne kasar süre ücretsiz olacak? Bedava doğalgaz uygulaması ne zaman başlıyor ve ne zaman bitiyor?" sorusuna çevrildi. İşte 2023 bedava doğalgaz tarihleri...

Karadeniz'de doğalgaz ne zaman çıkarılacak? İşte tarih
Bölgesel

Karadeniz'de doğalgaz ne zaman çıkarılacak? İşte tarih

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı sonrasında doğalgazla ilgili açıklamada bulunarak, gazın 20 Nisan'da çıkarılacağını söyledi. İşte detaylar...