Antalya / Kaş

Kaş’ta “Barak Kilimi” dokumacılığı başlatıldı

Unutulmaya yüz tutmuş el sanatı “Barak Kilimi” dokumacılığı, Antalya’nın Kaş ilçesinde yaşatılmaya çalışılıyor.

Kaş’ta “Barak Kilimi” dokumacılığı başlatıldı


Unutulmaya yüz tutmuş el sanatı “Barak Kilimi” dokumacılığı, Antalya’nın Kaş ilçesinde yaşatılmaya çalışılıyor. Bu çerçevede kilimin, Boğazcık Mahallesi’nde üretimine başlandı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında ilçede desteklenmeye hak kazanan “Yöresel Ürünler Turizmle Buluşuyor” projesi, Kaş Belediye Başkanlığı sahipliğinde İlçe Kaymakamlığı, Halk Eğitimi Merkezi ve Antalya Orman Dışı Hizmetler Şube Müdürlüğü işbirliğinde planlandı.
Barak Kilimi, söz konusu proje çerçevesinde Boğazcık Mahallesi’nde Kaş Belediyesince sosyal yaşam alanına dönüştürülen eski okul binasında hayat buluyor.
Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Boğazcık’a gelerek, kilimle ilgili çalışmaları inceledi.
“Barak Kilimini geleceğe taşıyacağız”
Başkan Mutlu Ulutaş, burada yaptığı açıklamada, geçmişi yansıtan Barak Kiliminin geleceğe taşınmasının çok önemli olduğunu söyledi.
Kadınların dokuma tezgâhlarında el emeği, göz nuru çalışmalar yaptığını aktaran Başkan Ulutaş, “Bu, ilçemize zenginlik kazandıracak, hem buradaki kadınlar iş sahibi olacak hem de bu kültürümüzü, zenginliğimizi devam ettirmiş, yaşatmış olacağız” dedi.
Başkan Ulutaş, Barak Kilimi ile ilgili BAKA’ya başvurduklarını ve projenin kabul gördüğünü hatırlatarak, akabinde Kaş Belediyesinin ev sahipliğinde süreci bugünlere kadar getirdiklerini belirtti.
Proje kapsamında Kaş ilçe merkezinde ve Kalkan Mahallesi’nde teşhir alanı kurulacağına, ürünlerin sergileneceğine işaret eden Başkan Ulutaş, “Barak Kilimini geleceğe taşıyacağız, köyümüze de bir gelir, istihdam sağlanmış olacak” diye konuştu.
Mahalle sakinlerinden Fatma Çalışkan ise dokuma yapmayı atalarından öğrendiğini, Barak Kilimini belediyenin açtığı atölyede yeniden yaşatmak, canlandırmak için çalışmaya başladıklarını ifade etti.
Eskiden Barak Kiliminin dokunup satılmasıyla ev ekonomisine katkı sağlandığına dikkati çeken Çalışkan, bu el sanatının unutulmamasını, gelecek nesillere miras kalmasını istediğini dile getirdi.
Yapağıdan dokuma tezgâhına
Koyundan kırkılan yün (yapağı) yıkanarak, güneşte kurutuluyor. Ayrıştırılan bu yün, kirmende (pamuk eğirmeye yarayan, tahtadan yapılmış bir tür iğ) eğrilerek, iplik haline getiriliyor. Elde edilen ip yumakları, doğal şartlarda kazanlarda ısıtılan suya katılan boyalarla boyanıyor. Boyama işlemi sırasında doğal bitkiler (çörtük, nar kabuğu, soğan kabuğu, indigo, kök, cehri, ceviz, muhabbet çiçeği) kullanılıyor, Renklendirilen iplikler dokuma tezgâhlarına aktarılarak, yöre kadınları tarafından bin bir emekle ilmek ilmek dokunuyor ve Barak Kilimine dönüştürülüyor.
Çoğunlukla iki yüzü de kullanılan, kendine has renk ve desenlere sahip Barak Kiliminin, Türkmen, Biçkili, Aykırı Biçkili, Çengelli, Yelekli, Ürkütme Yelekli, Koca Yanışlı olmak üzere yedi çeşidi bulunuyor. (kaş Belediyesi Basın Servisi)

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Antalya ve ilçelerinde bugünün nöbetçi eczaneleri | Antalya haber
Yaşam

Antalya ve ilçelerinde bugünün nöbetçi eczaneleri | Antalya haber

Antalya ve ilçelerinde 24 Eylül Pazar günü için nöbetçi eczane listesi belli oldu. Nöbetçi eczaneleri buradan takip edebilirsiniz...

Antalya Eylül sonunda da aynı! 40 derecede deniz keyfi
Bölgesel

Antalya Eylül sonunda da aynı! 40 derecede deniz keyfi

Antalya'da hava sıcaklığı yaz aylarını aratmadı. Kentte hava sıcaklığı 40 dereceye ulaşırken, deniz suyu sıcaklığı ise 29 derece olarak ölçüldü.

Ucuz atlatılsa da 10 milyon TL'lik zarar var!
3. Sayfa

Ucuz atlatılsa da 10 milyon TL'lik zarar var!

Antalya'nın Aksu ilçesinde çıkan yangın, tersanede 3 tekneyi küle çevirdi ve ormanlık alana sıçradı. Yangında yaklaşık 10 milyon TL'lik zarar olduğu bildirildi.

Serik Belediyespor'un otobüsü kaza yaptı: 1 yaralı
3. Sayfa

Serik Belediyespor'un otobüsü kaza yaptı: 1 yaralı

Serik Belediyespor'un maç öncesi otobüsü kaza yaptı. Otomobil sürücüsü yaralandı.

Antalya'da feci kaza: Kullandığı silindirin altında kalan sürücü öldü
3. Sayfa

Antalya'da feci kaza: Kullandığı silindirin altında kalan sürücü öldü

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde asfalt silindiri altında kalan sürücü hayatını kaybetti. Olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

Antalya'da yangın | Lüks tekne ve ormanlık alan yandı | Antalya haber
3. Sayfa

Antalya'da yangın | Lüks tekne ve ormanlık alan yandı | Antalya haber

Antalya'nın Aksu ilçesinde çıkan yangın, karada tadilat gören lüks bir tekneye ve ormanlık alana sıçradı. Yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.