Konya

kavurucu sıcaklar Araç sürücülerini de tedirğin ediyor

uzmanlardan araç bakım uyarısı işte detaylar..

kavurucu sıcaklar Araç sürücülerini de tedirğin ediyor

Tüm yurt genelinde son günlerde kavurucu sıcaklardan sadece insanlar değil, bakımsız otomobiller de etkileniyor. Özellikle hava sıcaklığından dolayı ısınan motorun harareti nedeniyle yolda kalan araç sayıları artıyor. Sıcak hava kaynaklı sorunların arttığını ifade enden oto tamirciler ise araçlardaki yaz bakımının önemine vurgu yapıyor.
Hava sıcaklıklarının 40 dereceye kadar yaklaştığı şu günlerde araç motor soğutma sıvılarının önemi artıyor. Özellikle şehir içinde motor ısısı daha da yükselmesi nedeniyle, sıvı aktarım hortumlarına da büyük rol düşüyor. Motorun hararetinin yükselmesindeki en büyük etkenlerden birisinin hortum yırtılması sonrası motor bölümünde yangının çıkabileceğini belirten oto tamirciler ise, periyodik bakımın önemli olduğuna dikkat çekti.

"Sürekli hortumları kontrol etmekte fayda var"
Sıcak havaların yaşandığı şu günlerde motordaki küçük sorunların büyük zararlı sonuçlara neden olabileceğini belirten oto tamirci Davut Değer, “Havaların sıcak olmasından dolayı araçların hararetli çalışmasıyla motor bölümünde bulunan hortum patlatabilir. Sıcaktan kaynaklı genellikle hortumlar bayatlar. O yüzden sürekli hortumları kontrol etmekte fayda var. Su radyatörlerinde çürümeler olabilir. Kesinlikle kontrol edilmesi gerekiyor. Eğer bunlarda su kaçağı varsa araçlarda motor bölümündeki conta yakar ve motora büyük zarar verebilir. Örnek vermek gerekirse de, 1 liralık iş 10 liraya kadar çıkabilir, bu da müşterimizin cebine zararı olur” dedi.

“Bakım denildiği zaman sadece, yağ bakımı olarak düşünmeyin”
Bakımların ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çeken tamirci Davut Değer, “Hava ve yağ filtresi yakıt için bir faydası olur. Ama havalar çok ısındığı için benzin hortumlarını kontrol ettirmek daha mantıklı. Sürücülerin ise bu tür sıcak havalarda, benzin kokusuna dikkat etmeleri gerekiyor. Aracın aşırı hararet yapmasından kaynaklı, yolda kalan müşterilerimiz oluyor. O nedenle yaz bakımları da çok önemli. Bazen büyük masraflar açabiliyor. Bakım denildiği zaman sadece yağ bakımı olarak düşünmeyin radyatör, antifriz, hortumlar olarak düşünün. Araç bakım fiyatları ise bin 500 liradan başlıyor, 7 bin liraya kadar yükseliyor” şeklinde konuştu.

"Sürücülerin yazlık bakımlarını aksatmamalarını öneriyorum”
Aracının bakımını aksatması sonucu aracında hasar meydana gelen Mustafa Yeşilaslan ise, “Sabah işe gitmek için aracın marşına bastığımda motorun yüksek sesle çalıştığını fark ettim. O nedenle ustamın iş yerine geldim. Serviste ön çalışmalar yapıldıktan sonra araçta yağ soğutucuların ve hararet müşürlerinin arızalı olduğu belirlendi. Bununla ilgili sonuç ise araçta yaz bakımlarının yapılmadığı oldu. Ben diğer sürücülerin yazlık bakımlarını aksatmamalarını öneriyorum” diye konuştu.

İHA 

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Kış gelirken araba bakımları kapıyı çalıyor
Bölgesel

Kış gelirken araba bakımları kapıyı çalıyor

Konya’da hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte uzmanlardan araç sürücülerine kış lastiği ve araç bakım uyarısı geldi.

Aşırı sıcaklarda araç bakımlarına dikkat etmek hayatınızı kurtarabilir
Bölgesel

Aşırı sıcaklarda araç bakımlarına dikkat etmek hayatınızı kurtarabilir

Otomobil bakım servisleri, bunaltıcı sıcaklıklarda sürücüleri araç bakımını bir an önce yapmaları konusunda uyardı. Detaylar haberimizde

Safa Sönmez sözü verdi! Bucak'ta Düğün Masrafları Tarihe Karışacak
Bölgesel

Safa Sönmez sözü verdi! Bucak'ta Düğün Masrafları Tarihe Karışacak

İYİ Parti Bucak Belediye Başkan Adayı Safa Sönmez, yeni evlenecek asgari ücretli çiftlere ücretsiz düğün salonu hizmeti sunacaklarını açıkladı. Bu projeyle Bucaklı gençlerin düğün masraflarında önemli bir destek sağlanacak.

Dr. Sıdıka Birgül Tezcan, Korkuteli İlçe sağlık müdürü olarak atandı.
Sağlık

Dr. Sıdıka Birgül Tezcan, Korkuteli İlçe sağlık müdürü olarak atandı.

Korkuteli İlçe Sağlık Müdürlüğünde görev değişimi yaşandı. Korkuteli İlçe Sağlık Müdürü Dr. Oya Dirican’ın Antalya’ya atanmasıyla haberin devamı için

Başkan Böcek Projelerini tanıttı
Bölgesel

Başkan Böcek Projelerini tanıttı

Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek, basın mensuplarıyla proje tanıtım toplantısında bir araya geldi. 77 projeyle yola çıktıklarını, 182 proje tamamladıklarını söyleyen Başkan Böcek, 132 yeni projenin de tanıtımını yaptı.

Başkan Hakan Tütüncü Antalya Mitinginde konuştu
Bölgesel

Başkan Hakan Tütüncü Antalya Mitinginde konuştu

Antalya mitinginde konuşan Cumhur İttifakı Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, AK Parti belediyesinin iktidarda olduğu yıllar, Antalya’nın en güzel yıllarıydı. Hizmet yıllarıydı. Maalesef son 5 yıl, Antalya’nın kayıp yılları oldu. Biz, Antalya’nın altın çağını başlatmaya hazırız.”dedi.