Antalya

Kesme çiçek üretimi masaya yatırıldı

Antalya Ticaret Borsası (ATB), kesme çiçek sektörünün gelişmelerini değerlendirmek üzere Kesme Çiçek Sektörel Analiz Toplantısı düzenledi.

Kesme çiçek üretimi masaya yatırıldı

Antalya Ticaret Borsası (ATB), kesme çiçek sektörünün gelişmelerini değerlendirmek üzere Kesme Çiçek Sektörel Analiz Toplantısı düzenledi. 

ÜRETİYORUZ PAZARLAMIYORUZ 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) , kesme çiçek sektöründeki gelişmeleri değerlendirmek üzere sektör paydaşlarının katılımıyla Kesme Çiçek Sektörel Analiz Toplantısı düzenledi. ATB Başkanı Ali Çandır başkanlığında, Osman Bağdatlıoğlu moderatörlüğünde yapılan toplantıda, kesme çiçek sektöründe yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu.

ATB Başkanı Ali Çandır toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ATB 6. Meslek Komitesi'nin her ay düzenli olarak toplandığını ve kesme çiçekte yaşanan sorunların dile getirildiğini belirterek, arazi sıkıntısından işçilik problemine, döviz kurundan girdi maliyetleri ve pazarlamaya kadar sektörün derin sorunları olduğuna işaret etti. Çandır, daha geniş katılımlı düzenledikleri sektörel analiz toplantısında dile getirilen görüş ve önerilerin rapor haline getirilerek ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacağını belirtti.

SPREY KARANFİLDE DÜNYA BİRİNCİSİYİZ

Toplantının moderatörü Osman Bağdatlıoğlu, dünyada kesme çiçek sektörünün değişim içerisinde olduğunu belirterek, bu değişime uyum sağlanması gerektiğini kaydetti. Dünyada sprey karanfilin yüzde 80'ini Türkiye'nin ürettiğine dikkat çeken Bağdatlıoğlu, "Sprey karanfil üretiminde dünya birincisiyiz ama pazarlamada sıkıntımız var. Bu avantajı pazarlamaya yansıtmalıyız" dedi. Bağdatlıoğlu, kesme çiçek sektörünün sorunlarının tek ağızdan dile getirilemediğini söylerken, toplantının sektörün birlikte hareket etme kabiliyetini artıracağını söyledi.

EN ÖNEMLİ SORUN ARAZİ

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Yılmaz, "Kesme çiçek sektörünün en önemli sorunu arazi sorunu. Bu sorunu çözersek sektörün önünü açarız" dedi. Yılmaz, çiçek üretilen alanların yüzde 90'ından fazlasının kiralık olduğunu belirterek, bu nedenle seraları modernize etme ya da teknolojik sera yapma imkanı olmadığını kaydetti. Kesme çiçekte üretim maliyetlerinin arttığını belirten İsmail Yılmaz, buna karşın ürünü döviz bazında aynı fiyatlara sattıklarını kaydetti.

İŞÇİLİK SORUNU

6. Meslek Komitesi Başkanı Ertan Altundağ, kesme çiçekte üretimden pazarlamaya sorunlar olduğunu anlatırken, "Arazilerimiz kiralık, seralar yetersiz yenilenmeli. Çeşit seçimi ve ürün kalitesi önemli. Kalite önemli, çeşit seçimi önemli" dedi. ATB 6. Meslek Komitesi Üyesi Selçuk Çelebi, kesme çiçekteki işçilik sorununa dikkat çekerken, "Dal başı fiyatı yüksek ödememize rağmen işçi bulamıyoruz. Çalışan işçiler her sezon değişiyor. Bu da üretimi ve kaliteyi etkiliyor" dedi. ATB 6. Meslek Komitesi Üyesi Tuncay Özden, eskiden bir dekara 20 binden az fide dikildiğini şimdi 30 bin civarında fide dikildiğini belirterek, "Çok sıkı bir dikim var, bu çiçekte kaliteyi etkiliyor" dedi.

ORGANİZE TARIM ARAZİLERİ KURULSUN

Toplantıya katılan sektör temsilcileri, kesme çiçek üretimi için organize tarım arazileri kurulmasını isterken, ticaretin artması için yeni çeşitlere gidilmesi ve seraların modernize edilmesi gerektiğini kaydetti. Sektörde pazarlamacı sıkıntısı olduğunu anlatan sektör temsilcileri, üretilen ürünün değerinde pazarlanamadığını anlattı. Toplantıda, girdi maliyetlerinin arttığı, döviz kurunun da ihracatçıyı olumsuz etkilediği dile getirildi. Kesme çiçek sektörünün birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade eden sektör temsilcileri, "Bir araya gelip kümeleşmeliyiz. Birlikte hareket edersek piyasada istikrar olur. Birbirimizin rakibi olmamalıyız" görüşünü dile getirdi. Toplantıya katılanlar karantina fiyatlarının düşürülmesini de istedi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

 ATB Başkanı Çandır'dan, Kasım ayı değerlendirmesi
Bölgesel

ATB Başkanı Çandır'dan, Kasım ayı değerlendirmesi

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Tarım Konseyi (ATAK) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Kasım ayı Tarım Girdi Fiyat Endeksi’ni (Tarım-GFE) değerlendirdi

Başkan Ali Çandır: "Ortak akılla çalışıyoruz"
Yerel Yönetim

Başkan Ali Çandır: "Ortak akılla çalışıyoruz"

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Müşterek Komite Toplantısı, ATB Ali Çandır, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci ve 7 meslek komitesi üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Başkan Ali Çandır'dan 10 Kasım Atatürk'ü anma günü mesajı
Bölgesel

Başkan Ali Çandır'dan 10 Kasım Atatürk'ü anma günü mesajı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Tarım Konseyi (ATAK) Başkanı Ali Çandır, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü dolayısıyla yayımlanan mesajında, Atatürk'ü minnet, saygı ve özlemle andı ve Cumhuriyet'in kazanımlarının sonsuza kadar yaşatılması gerektiğini vurguladı.

12. YÖREX Fuarı Antalya'da kapılarını açtı
Etkinlik

12. YÖREX Fuarı Antalya'da kapılarını açtı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde düzenlenen 12. YÖREX Fuarı, 500'den fazla katılımcı ile Antalya'da kapılarını açtı. Fuarda, Anadolu'nun dört bir yanından yüzlerce yöresel ürün sergilendi.

Dev Tohumculuk Kongresi Antalya'da Düzenlenmesi için İşbirliği Protokolü
Bölgesel

Dev Tohumculuk Kongresi Antalya'da Düzenlenmesi için İşbirliği Protokolü

Türk tohumculuk sektörünün uluslararası alanda tanıtılmasında son derece önemli olan 2026 yılı Asya Pasifik Tohumcular Birliği (APSA) Tohumculuk Kongresi’nin Antalya’da yapılması için ATB, TÜRKTOB ve TÜRKTED arasında işbirliği protokolü imzalandı.

ATB Başkanı Ali Çandır: "Tarım, vergi gelirlerine ciddi katkı sağlıyor"
Yaşam

ATB Başkanı Ali Çandır: "Tarım, vergi gelirlerine ciddi katkı sağlıyor"

"Tarım vergi gelirlerine ciddi katkı sağlayan bir sektör, o nedenle tarımdan vazgeçemeyiz; tarımımıza daha çok sahip çıkıp, güçlendirmeliyiz" dedi. Devamı haberimizde...