Kırıkkale

Kırıkkale'de Kadın Girişimci Ekonomisine Can Kattı

Ekonomisine can kattı: Kadın girişimci devletten aldığı destekle lavanta yetiştiriyor

Kırıkkale'de Kadın Girişimci Ekonomisine Can Kattı

Kırıkkale’de devlet desteğiyle lavanta tarlası kuran 4 çocuk annesi kadın girişimci, yaz sezonu boyunca hem ziyaretçilerden hem de elde ettiği lavanta ürünlerinden ekonomisine katkı sağlıyor.
Kırıkkale’nin Bahşılı ilçesine bağlı Karaahmetli köyünde yaşayan 4 çocuk annesi Zübeyde Bozkurt ve eşi Mehmet Bozkurt, 3 yıl önce emekli olduktan sonra köye yerleşti. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden aldığı fide desteği sayesinde lavanta tarlası kuran 63 yaşındaki Bozkurt ailesi, hem lavanta satışından hem de fotoğraf çekinmek isteyen ziyaretçilerden ekonomik kazanç elde ediyor. Sezon boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlayan lavanta tarlası, bölgenin turizmine de katkı sağlıyor. 13 dönümlük arazide yetiştirilen ve çiçeklenme evresi tamamlanan lavantalar hasat edilmeye başladı. Hasat programına katılan Vali Mehmet Makas, Zübeyde Bozkurt ile birlikte lavanta biçimi yaptı.
Programda konuşan Vali Mehmet Makas, "En iyi vatansever görevini en iyi yapandır" diyerek, "Sezonun sonundayız, temenni ve dua ediyoruz ki umduğunuz bereketi her biriniz bulmuşsunuzdur emekleriniz ziyan olmamıştır. Rabbim çalışana veriyor. O inanç ve şiarla yürüyoruz" dedi.

"Aldığı maaşına talim edebilirdi ama o üretmeyi seçmiş"
Çiftçilere teşekkür eden Vali Makas, "En iyi vatansever görevini en iyi yapandır. Ben vatanseverliğinden dolayı önce tarım ve orman teşkilatımıza kutluyorum. Bir o kadar vatansever ve memleketin derdi ile dertlenmiş olan Zübeyde hanımefendiye teşekkür ediyorum. Zübeyde ablayı tebrik ediyorum ’Neme lazım’ dememiş. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün önderliğinde bir tarafta tıbbi ve aromatik bitliler bir tarafta ata tohumunda ona, o da bize destek olmuş. Evinde oturabilirdi keyif çatabilirdi. Aldığı maaşına talim edebilirdi ama o üretmeyi seçmiş. Bizler emeklilik inancı olmayan bir manevi boyutu olan bir dinin mensuplarıyız. İnancımızda elden ayaktan düşene kadar bizde emeklilik yok asında" diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz, sezon boyunca yaklaşık 200 bin kişinin lavanta tarlasını ziyaret ettiği bilgisini aldığını belirterek, lavantaların pazarlandığını, sabun, kolonya, duş jeli ve aromatik ürünlerin elde edildiğini anlattı.

"Günde 500-600 kişi ziyarete geliyor"
Lavanta üretimi yapan Zübeyde Bozkurt ise, "Tarım ve Orman Müdürümüz bu fideleri bize verdi ve burada da oldu. Buraya çok ziyaretçi geliyor. Günde 500-600 kişi geliyor. Hasat sezonu başladı. Ürünlerimizi yaptırıyoruz. Yağ, kolonya, şampuan, duş jeli, sıvı sabun, keselerimiz var onları burada satıyoruz. Allah’a şükürler olsun bizler mutluyuz" şeklinde konuştu.
Vali Makas, buradaki programın ardından ata tohumundan organik meyve ve sebze yetiştiren İsmail Yavuz ve Hasan Tarık Bozkoyun’un bahçelerini ziyaret ederek, salatalık, soğan, domates ve patlıcan tarlalarını gezerek üreticiden bilgi aldı.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 13
  ALKIŞ
 • 7
  SEVDİM
 • 7
  BEĞENDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

kadın girişimlere destek geldi
Yerel Yönetim

kadın girişimlere destek geldi

AK Parti Kırşehir İl Başkanlığından kadın girişimciye destek vererek lavanta hasadını ziyaret etti.Haber Detayı..

Antalya'da firmadan kadın emeğine ve yerel topluma destek
İş Dünyası

Antalya'da firmadan kadın emeğine ve yerel topluma destek

Manavgat’ta kurulan kadın girişimcileri kooperatifi Torosların Kadınları’nı destekleyen adımlarıyla hem toplumsal cinsiyet eşitliğinin hem de kadın eliyle yerel ekonominin güçlenmesine katkı sağlıyor.

Başkan Sevim Zorlu'dan 8 Mart mesajı
Bölgesel

Başkan Sevim Zorlu'dan 8 Mart mesajı

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Sevim Zorlu 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü yayınladığı mesajıyla kutladı.

Patronunun 'Sana kim iş verir' sözüne inat dünyaya satış yapıyor
Bölgesel

Patronunun 'Sana kim iş verir' sözüne inat dünyaya satış yapıyor

Antalya'da yaşayan kadın girişimci Serpil Dinç, patronunun, "Buradan çıksan sana kim iş verecek" sözünün ardından 20 metrekarelik atölyede 2 makineyle başladığı tasarımlarını bugün dünyaya satıyor.

Zorlu, 'Kadının saygınlığı herkes için insanlık vazifesidir'
Etkinlik

Zorlu, 'Kadının saygınlığı herkes için insanlık vazifesidir'

Burdur KGK Başkanı Sevim Zorlu, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında açıklamada bulundu.

Başkan Yusuf Keyik'ten kadın girişimcilere ziyaret
İş Dünyası

Başkan Yusuf Keyik'ten kadın girişimcilere ziyaret

Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) kursiyerlerini, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, ziyaret etti.