Aydın / Efeler

Kitap Kafe Büyük İlgi Gördü

Efeler’de Kitap Kafeler gençlerin ikinci evi oldu haber Detayı...

Kitap Kafe Büyük İlgi Gördü

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla hizmete sunduğu Kitap Kafeler, kenti bilginin ışığıyla aydınlatmayı sürdürüyor.

Göreve başladığı 2019 yılından itibaren kenti; bilginin zenginliği, paylaşmanın yakınlığı, dayanışmanın gücü, fırsat eşitliğinin adaleti ile donatan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın şehre ve topluma en büyük armağanlarından biri Kitap Kafeler oldu. Bilgiye kıymet veren ve onun zenginliği ile büyük hayaller kuran öğrenciler; birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyor. Sınavlara hazırlık kursları ve özel ders ücretleri oldukça yüksek, kitap satın almak da ekonomik açıdan eskisi kadar kolay değil. Bu problemlerin hepsini tek bir proje ile çözen Başkan Atay, 2021 yılının Ocak ayında Kitap Kafeler’in ilk kurdelesini kesti.

Çocuk kitaplarından dünya klasiklerine binlerce kitabın yer aldığı kütüphanesi, internet bağlantılı bilgisayarları, nezih ortamı ve çeşitli ikramlar ile kitap okumak ve bilgiye ulaşmak isteyen her yaştan vatandaşın Efeler’deki adresi Kitap Kafeler oldu. Gençlerden yoğun ilgi gören Efeler’in bilgi yuvaları; kitap okumak, araştırma yapmak, hatta zihnini ve bedenini kitapların ayrıcalıklı dünyasında tazelemek isteyen her yaştan vatandaşı konforlu ve güvenli ortamlarında ağırlamaya devam ediyor.

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, 2 yıl gibi kısa bir sürede Kitap Kafeler’in sayısını 11’e yükseltti. Her mahallede bir Kitap Kafe açma sözü veren ve bu hedefine her gün biraz daha yaklaşan Başkan Atay, “Siz talep ederseniz her sokağa bir Kitap Kafe açarım” cümlesi ile gençleri müjdeledi.

"Gençlere en büyük mirasım Kitap Kafeler"
Türkiye’de bir belediye tarafından açılan ilk Kitap Kafe projesi olma özelliği taşıyan ve kentin en anlamlı mekânlarından olan Kitap Kafeler’in kuruluş amacı hakkında konuşan Başkan Atay, “Öğrencilik yıllarımda sıklıkla kitaba ve bilgiye ulaşmakta güçlük yaşıyordum. Sadece ben değil maddi geliri iyi olmayan birçok arkadaşım da bu sorunla mücadele etmek zorunda kalıyordu. Bu konuda yaşadığım hiçbir sorunu gençlere yaşatmamak için kendime söz vermiştim. Sözümü tutmak için çok çalışıyorum ve çalışmaya devam edeceğim. Benim gençlere ve bilgi meraklılarına en büyük mirasım Kitap Kafeler olacak. Efeler’i ve ülkemizi gençler idare edecek. Gençlerin, ülkemizi bizden daha iyi yönetmeleri ve daha ileriye taşımasının tek yolu, bilgili olmalıdır. Paylaşmanın değerini, dayanışmanın gücünü bilmeleri. Birbirlerine saygı duymaları. Kitap Kafeler, tüm bu değerlerin bir arada sunulduğu ve kazanıldığı güzide mekânlar. Efelerimizin her yeri kitap kokusuyla güzelleşene kadar çalışmaya devam edeceğim" ifadelerini kullandı.İHA

Kitap Kafe Büyük İlgi GördüKitap Kafe Büyük İlgi Gördü

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Gebze'de Bıçaklanan Şahıs, Hastanede Tedaviyi Kabul Etmedi
3. Sayfa

Gebze'de Bıçaklanan Şahıs, Hastanede Tedaviyi Kabul Etmedi

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde boğazından ve göğsünden bıçaklanan şahıs, hastanede yapılan müdahalenin ardından ısrarlara rağmen imza atarak eve gitti.

Nazilli Belediyesi yağışlar nedeniyle teyakkuza geçti
Yaşam

Nazilli Belediyesi yağışlar nedeniyle teyakkuza geçti

Nazilli Belediyesi ekipleri sağanak ve fırtınanın etkili olduğu bölgelerde eş zamanlı müdahale gerçekleştirdi.

Şükrü Deviren,Gemlik'teki İstinat Duvarı Olayıyla İlgili Açıklama Yaptı
Bölgesel

Şükrü Deviren,Gemlik'teki İstinat Duvarı Olayıyla İlgili Açıklama Yaptı

Gemlik Belediye Başkanı Şükrü Deviren, Yenimahalle'de istinat duvarının sitenin üzerine çökmesi üzerine yaptığı açıklamada, "Herhangi bir yoruma mahal vermemek için de incelemeler bağımsız kurum ve kuruluşlar tarafından yürütülecektir.

Çorum'un Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, Avukatlık Mesleğine Adım Attı
Bölgesel

Çorum'un Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, Avukatlık Mesleğine Adım Attı

Çorum’un Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, stajını tamamlayarak avukat oldu.

Antalya'da şiddetli rüzgar seralara zarar verdi
Bölgesel

Antalya'da şiddetli rüzgar seralara zarar verdi

Antalya'nın Kumluca ilçesinde sabah saatlerinde başlayan yağmur ve şiddetli rüzgar ilçeye bağlı Göksu Mahallesinde Erol Memiş adındaki vatandaşın serasının üzerindeki plastik örtünün yırtılmasına sebep oldu.

Antalya'da zincirleme kaza 7 araç birbirine girdi
3. Sayfa

Antalya'da zincirleme kaza 7 araç birbirine girdi

Antalya’da kırmızı ışıkta duran araçlara halk otobüsü çarptı.