Kızılkay psikologları görünmez yaraları sarıyor

Depremden en fazla etkilenen illerde psikososyal ekipleriyle çalışmalar yürüten Kızılay, yaklaşık 70 bin kişiye psikolojik destek verdi.

Kızılkay psikologları görünmez yaraları sarıyor

Depremden en fazla etkilenen illerde psikososyal ekipleriyle çalışmalar yürüten Kızılay, yaklaşık 70 bin kişiye psikolojik destek verdi. Kızılay psikologları özellikle kadınlar ve çocuklarla afet travmasının atlatılmasına yönelik çalışmalar yapıyor.

Büyük Kahramanmaraş depreminin ardından 6 şehirde kurulan psikososyal destek çadırlarında çalışmaya başlayan Kızılay psikologları, afetin ardından yaşanan ruhsal yaralanmalara "ilk yardım" yapıyor. Kızılay uzmanlarının liderliğinde, gönüllü psikolog ve psikolojik danışma ve rehberlik uzmanları, çalışmalarını daha kırılgan olan çocuklar ve kadınlar üzerinde yoğunlaştırıyor. Ekipler, bugüne kadar yaklaşık 70 bin kişiye psikolojik destek sağladı. Kızılay psikologları, afetzedelerin zorunlu olarak taşınmak durumunda kaldığı illerde de benzer çalışmaları hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Kızılay bir yandan da Türkiye Afet Müdahale Planına (TAMP) göre kendisine verilen ana görev alanı olan beslenme grubundaki çalışmalarını da geliştirerek sürdürüyor. Kızılay ve Kızılay'ın koordinasyonundaki Afet Beslenme Platformu üyesi kurum ve kuruluşlar bugüne kadar yaklaşık 150 milyon kişilik sıcak yemek çıkartarak afetzedelere ulaştırdı.

Afet Beslenme Platformu üyeleri hizmetlerini

5 Aşevi,

86 ikram aracı,

355 mobil mutfak,

49 mobil fırın,

22 sahra mutfak ile gerçekleştiriyor.

Kızılay, bunların yanı sıra;

6 ilde 8 mobil sağlık aracıyla 9.651 afetzede muayene edilirken 15.161 afetzedeye ilaç desteği verildi.

Kızılay, afet bölgesinden 71 farklı ile tahliye edilen 1.726.496 kişiye yardım eli uzatmak için; Giyim, battaniye, mutfak malzemesi, yatak, kuru gıda, hijyen malzemesi, temizlik malzemesi, gıda kolisi, sağlık malzemesinin de aralarında bulunduğu 3.5milyon/kişilik yardım malzemesi dağıtıldı

Kızılay, vatandaşların gıda ve tüketim ürünlerine daha kolay ulaşabilmesi için toplamda 13 sosyal market açarak ürünleri ücretsiz olarak depremzedelere dağıtıyor. Çadırkent ve merkezi noktalara yakın bölgelerde açılan marketlerden bu zaman kadar yaklaşık 245 bin afetzede yararlanıp ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşıladı.

Kızılkay psikologları görünmez yaraları sarıyorKızılkay psikologları görünmez yaraları sarıyorKızılkay psikologları görünmez yaraları sarıyorKızılkay psikologları görünmez yaraları sarıyorKızılkay psikologları görünmez yaraları sarıyorKızılkay psikologları görünmez yaraları sarıyor

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Depremzede çocuklara motivasyon desteği
Bölgesel

Depremzede çocuklara motivasyon desteği

Türk Telekom ve Kızılay arasında gerçekleştirilen iş birliğiyle, deprem bölgesindeki öğrenciler için eğitim ve teknoloji desteği devam ediyor. T

Mardin'de gerçekleşen kan bağışı kampanyasına rekor destek
Bölgesel

Mardin'de gerçekleşen kan bağışı kampanyasına rekor destek

Mardin Valiliği ve Türk Kızılay iş birliğinde “Birbirimize Candan Bağlıyız Mardin” sloganıyla düzenlenen geleneksel kan bağışı kampanyasına vatandaşlar büyük destek verdi.

Milletvekili Nebi Hatipoğlu’ndan Türk Kızılay Başkanı Yılmaz’a Ziyaret
Bölgesel

Milletvekili Nebi Hatipoğlu’ndan Türk Kızılay Başkanı Yılmaz’a Ziyaret

AK Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, Türk Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz’ı makamında ziyaret etti.

Türk Kızılay'dan Huzurevi Annelerine Anneler Günü Sürprizi
Yaşam

Türk Kızılay'dan Huzurevi Annelerine Anneler Günü Sürprizi

Türk Kızılay Bolu Şubesi gönüllüleri Huzurevi’nde kalan kadınların ‘Anneler Günü’nü kutladı.

Türk Kızılayı anahtarlık üretiyor
Bölgesel

Türk Kızılayı anahtarlık üretiyor

Türk Kızılayı Düzce Şubesi Kadın Kolları Yönetimi, Düzce Belediyesi Meslek Edindirme Kursları çatısı altında, kursiyerlerin de desteği ile kan damlası anahtarlık üretiyor.

Kızılay Gönüllüleri Okul Bahçesini Gökkuşağına Çevirdi
Etkinlik

Kızılay Gönüllüleri Okul Bahçesini Gökkuşağına Çevirdi

Manisa'nın Yunusemre ilçesinde bir ilkokulun bahçesi, Türk Kızılay Manisa gönüllüleri tarafından oyun alanları çizilerek boyandı.