Türkiye'de her yıl 24 Kasım günü Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü olan 1981'de, "başöğretmen" olduğu günün ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi.
24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk'e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmîleşmişti. Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun "başöğretmen" oluşunun yıl dönümlerinin ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. 26 Şubat 1981'de Resmî Gazete'de yayımlanan "Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği" ile Öğretmenler Günü'nün amaçları, kutlama komitelerinin görev, yetki ve sorumlulukları ve kutlama gününe ilişkin esaslar belirlendi.
24 Kasım'ı Öğretmenler Günü ilan eden dönemin Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, ilk 24 Kasım kutlama mesajında öğretmenlere şöyle seslendi:
"Sevgili Öğretmenler,
24 Kasımlar sadece Öğretmenler Günü olarak anılmasın, bu gün aynı zamanda en büyük öğretmen Atatürk'ün ideallerinin gerçekleşmesi günü de olsun. Ayrıca bu gün; birlik, beraberlik ve bütünlük içinde yarının Türk çocuklarının Atatürk'ün özlediği şekilde yetiştirildiklerinin de ant günü olsun. Bu vesile ile hepinize mutlu ve aydınlık yarınlar diler, sevgiler sunarım."
2022
Selin Fidan'ın '24 Kasım Neden Öğretmenler Günü' adlı köşe yazısı Devamı
Kemer’de 9-10 Aralık tarihleri arasında 24 Kasım Öğretmenler Günü Karate Turnuvası’na katılan Kemer Belediyesi Karate Takımı, turnuvadan 2 birincilik, 3 ikincilik ve 9 üçüncülük elde etti.
Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen voleybol ve masa tenisi müsabakaları büyük bir mücadele ile geçti.
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle mezun olduğu Ahmet Çelebi İlkokulu’ndaki öğretmenlerle bir araya geldi.
Bahçeşehir Koleji Burdur Kampüsü, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde Isparta Barida Otelde bir yemek organizasyonu düzenledi. Organizasyonda kurucu, yöneticiler ve öğretmenler bir araya geldi.
Oltu Yusuf Ziya Bey Anadolu lisesi ve Oltu Kız İmam Hatip Lisesi tarafından Efkan Ala Kültür merkezinde 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla tören düzenlendi.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Öğretmenler günü dolaysıyla emekli Öğretmenleri evlerinde ziyaret etti.
Yorumlar (0)