Ruhittin Sönmez

AHLAKSIZ SEÇİM İSTEYEN MÜSLÜMANLAR

Ruhittin Sönmez'in "AHLAKSIZ SEÇİM İSTEYEN MÜSLÜMANLAR" adlı köşe yazısı,

Ruhittin Sönmez

AKP ve MHP ortak çalışması sonucu hazırlanan Seçim Kanunu teklifi halen Meclis’te görüşülmekte. Bu teklif, Cumhur İttifakının iktidarı kaybetme korkusuyla hazırladığı bir “seçim mühendisliği” ürünü.

Mehmet Y. Yılmaz T-24’teki yazısında, çok isabetli olarak, teklifin adını “Seçim Hilelerini Garantiye Alma Kanunu” olarak koymuş.

Teklifin amacı, seçim hileleri ve taraflı seçim kurullarının hukuka aykırı kararlarıyla da olsa, seçim kazanmaktan ibaret.

Beni burada asıl ilgilendiren husus, değişiklik teklifinin içindeki ahlaksızlıklar ve Cumhur ittifakının “muhafazakâr Müslüman, yerli ve milli” yönetici ve seçmenlerinin ahlaksız teklife karşı tutumları.

Önceki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden biliyoruz ki bu kitle için seçimlerin eşit ve adil şartlarda yapılmasının hiçbir önemi yoktur. Yeter ki seçimi kazanan kendilerinden olsun.

2018 seçimlerinde Cumhu|rbaşkanı Erdoğan’ın makamından aldığı güç ve devletin imkanlarını kendisi ve partisi lehine hoyratça kullanmasını hiç yadırgamadılar. Erdoğan’ın güya resmi açılış programları yaparak, devletin imkanlarını ve gücünü kullanarak, fiilen parti mitingleri yapmasından hiç rahatsızlık duymadılar. 

Bu kadar adaletsiz ve eşit olmayan şartlarda yapılan seçimlerde “trafolara kedi girmesinden”, bir emrivaki ile “atı alanın Üsküdar’ı geçmesinden” mutluluk duydular.

****

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI SEÇİM YASAĞINDAN MUAF

Parlamenter sistemde Başbakan ve 3 bakan için seçim yasakları uygulanıyordu. Yeni sistem gereği Anayasa ve kanunlarda “Başbakan” yazan her cümlede, yerine “Cumhurbaşkanı” yazıldı. Sadece seçim yasaklarına dair maddede bu yapılmadı. Böylece AKP ve MHP iş birliği ile yapılmakta olan değişiklikte partili Cumhurbaşkanı seçim yasaklarından muaf tutuldu.

Açıkça demek istiyorlar ki, Cumhurbaşkanı adayı olacak Erdoğan halen elinde olan bütün devlet gücünü ve imkanlarını pervasızca kullanacak. Çünkü kendileri ve tabanları için ahlak ve adaletin bir kıymeti yok. Sadece kazanmak önemli.

*******************************

SEÇİM GÜVENLİĞİ

Seçim güvenliğini ilgilendiren, en utanç verici teklif İl ve İlçe Seçim Kurulları başkanlarının seçiminde yapacakları değişiklik.

1950’den beri, Türkiye Cumhuriyeti’nde yapılan bütün seçimlerde uygulanan kurala göre, “il ve ilçedeki en kıdemli hâkim il veya ilçenin seçim kurulu başkanı olur.”

Bu kural mahkemelerde yargılamayı istediğiniz hakimlerin değil, önceden belirlenmiş objektif kurallara göre görevlendirilmiş hakimlerin yapması (tabii hâkim ilkesi) uygulamasına benziyor. 

Cumhur İttifakı işte bu kuralı değiştirmek istiyor. Bu teklif Türk demokrasisi için bir kara lekedir.

Siyasi davalarda, sıkça “tabii hâkim ilkesini” çiğneyen, bu tür davalarda kendi seçtikleri hakimleri görevlendiren bir zihniyetten beklenen bir tavır bu.

Yapılacak değişiklikle “İl ve İlçe Seçim Kurulu Başkanları birinci sınıfa ayrılmış hakimler arasından kura ile belirlenecek.”

15 Temmuz 2016’dan sonra 14 bin yeni hâkim ve savcı alındı. Bunların pek çoğu 1. Sınıf hâkim yapıldı. Bu partili hukukçuların sandık kurullarını belirlerken ve itirazları karara bağlarken, emir ve talimatla karar vereceklerini hesap ediyor olmalılar.

İşi garantiye almak için, “kuraya dahil olmak istemeyen hakimler listeden çıkartılır” diye bir madde ilave etmişler. Çeşitli baskılarla yıldıracakları tarafsız hakimlerden “seçim kurulu başkanı olmak istemediklerine” dair dilekçe almaları pek zor olmasa gerek.

Arada bir kaçak olmaması için de tedbir alınmış. Bu kura çekimini, HSK tarafından atanan C. Başsavcısı ile 2 hâkimden oluşan, Adli Yargı Adalet Komisyonları yapacak.

*******************************

BU HESAP TERS TEPER

Ben Cumhur İttifakının bu hesaplarının tutmayacağını düşünüyorum. Bu kadar oy hırsızlığı yapılmasına, geçmişi partili de olsa, hakimlerin çoğunun alet olmayacağına, adil bir seçim olmasına çalışacağına inanıyorum.

Ama belli bir yüzdede partizan hakimlerin seçimin kaderini değiştirmeye yönelik ahlaksızlıkların bir parçası olma ihtimalini de göz ardı edemiyorum. 

Mehmet Y. Yılmaz’ın içimi karartan ifadesi muhalefetin ortak kaygısıdır: “Seçimi çalma niyetinin bu kadar açık seçik ortaya konulmasındaki fütursuzluk, seçim günü neler yapabileceklerinin de ipucunu veriyor. Bu kanun değişikliği, iktidarın seçime hile karıştırmak için bir hazırlık yaptığını da gösteriyor.”

Ancak sandıklarda işi sıkı tutacak muhalefet partileri hiçbir yolsuzluğa izin vermeyebilir.

İktidar bu haksızlıkları yaptıkça milli iradenin tepkisi büyüyecektir. Ahlaksız ve adaletsiz bir seçimle kazanacaklarını sananlar, yenilenen İstanbul Belediye seçimleri gibi, hezimete uğrayacak.

*******************************

MÜSLÜMAN AHLAKSIZ ZAFERE SEVİNİR Mİ?

Varsayalım ki, Cumhur İttifakı ve Tayyip Erdoğan bu seçime istedikleri kurallar ve kurullarla girdiler. Sandıklarda yapılacak hilelerle milletin oyu çalınarak; İl, İlçe Seçim Kurulları veya Yüksek Seçim Kurulunun alacağı hukuksuz kararlarla, hak etmedikleri halde seçimi kazandılar. Acaba kendilerini Müslüman ve Milliyetçi olarak tanımlayan Cumhur İttifakı seçmenleri bu sözde “zaferden” mutlu olacak mı?

Beni her şeyden çok üzen şey bu sorunun cevabı. 

Açıkça seçimleri çalmak için yapılan bu hazırlıklara karşı iktidarın sadık seçmenleri ve yandaş medyadan en küçük bir tepki yok.

Bu kesimin anlayışı şu: “Ahlaksız da olsa, seçimi yeter ki biz kazanalım, bizimkiler kazansın.”

Bu zihniyet Demokrasinin ahlaki kurallarına uymuyor. 

İslam’da “kul hakkı, kamu hakkı” gibi kavramlar hiçbir din ve öğretide olmadığı kadar önemlidir. Yani bu zihniyet Müslümana hiç yakışmıyor. 

Müslümanlar iktidarı ele geçirdiklerinde, milletin varlığını aralarında paylaştıklarında başarılı sayılmazlar.Müslümanlara “devletin dini adalettir” ilkesini hâkim kıldığında saygı duyulur.

Kendisini Müslüman olarak kabul eden seçmenlere diyoruz ki, bizim oyumuzu çalanlara, irademize aykırı olarak devleti ele geçirenlere, devleti adaletsizce yönetenlere destek veren herkese hakkımız haram olsun. 

Bu vebale bilerek ve isteyerek ortak olanlar biliniz ki, iki cihanda da ellerimiz yakanızda olacak. 

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

Ruhittin Sönmez Diğer Yazıları

18
EYLÜL

2023

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la uğraşanlar

Ruhittin Sönmez'in 'Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la uğraşanlar' adlı köşe yazısı Devamı

14
EYLÜL

2023

Acıların sebebini duymak çok sıkıcı

Ruhittin Sönmez'in 'Acıların sebebini duymak çok sıkıcı' adlı köşe yazısı Devamı

11
EYLÜL

2023

Bir tarafta açlar, bir tarafta şatafat ve israf varsa

Ruhittin Sönmez'in 'Bir tarafta açlar, bir tarafta şatafat ve israf varsa' adlı köşe yazısı Devamı

06
EYLÜL

2023

Devlet yalan söyler mi?

Ruhittin Sönmez'in 'Devlet yalan söyler mi?' adlı köşe yazısı Devamı

04
EYLÜL

2023

Rüşvetle mücadele yargıda mı siyaset meydanında mı olur?

Ruhittin Sönmez'in 'Rüşvetle mücadele yargıda mı siyaset meydanında mı olur?' adlı köşe yazısı Devamı

31
AĞUSTOS

2023

TÜRKİYE UÇUYOR, YOLCULAR UYKUDA

Ruhittin Sönmez'in 'TÜRKİYE UÇUYOR, YOLCULAR UYKUDA' adlı köşe yazısı Devamı

28
AĞUSTOS

2023

İYİ Parti ve Türk Milliyetçiliği

Ruhittin Sönmez'in 'İYİ Parti ve Türk Milliyetçiliği' adlı köşe yazısı Devamı

21
AĞUSTOS

2023

SİYASİ AHLAK YASASI VE ŞENGEN VİZESİ

Ruhittin Sönmez'in 'SİYASİ AHLAK YASASI VE ŞENGEN VİZESİ' adlı köşe yazısı Devamı

14
AĞUSTOS

2023

SÖZ VERİLEN DEPREM KONUTLARI YAPILABİLECEK Mİ?

Ruhittin Sönmez'in 'SÖZ VERİLEN DEPREM KONUTLARI YAPILABİLECEK Mİ?' adlı köşe yazısı Devamı

10
AĞUSTOS

2023

FAZLA ABARTMAYIN

Ruhittin Sönmez'in 'FAZLA ABARTMAYIN' adlı köşe yazısı Devamı

İlgili Haberler

Başakpınar’da yaz spor okulları açılış
Spor

Başakpınar’da yaz spor okulları açılış

Başakpınar’da yaz spor kurslarına coşkulu açılış

Kozan'dan üreticilere destek
Yerel Yönetim

Kozan'dan üreticilere destek

Kozan’da yüksek rakımlı bölgedeki üreticilere çapa motoru dağıtıldı. Devamı haberimizde...

22. Kemer Akpınar Yayla Şenliği Başlıyor
Etkinlik

22. Kemer Akpınar Yayla Şenliği Başlıyor

30 Haziran 2019 Pazar günü Kemer ilçesi Akpınar yaylasında yapılacak olan 22. Kemer Akpınar Yayla şenliklerinde tüm davetlilere tertemiz havası, bol oksijenli ortamı, soğuk kaynak suları, yöresel yemekler ziyafeti ve müzik şöleni verilecek.

KAZANAN TÜRKİYE OLDU
Yerel Yönetim

KAZANAN TÜRKİYE OLDU

KAZANAN TÜRKİYE OLDU 31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra, Millet İttifakının Belediye Başkanları ülke nüfusunun yarıdan fazlasının yaşadığı ve ekonomik açıdan GSYİH’nın dörtte üçünü oluşturan illeri yönetmeye başladı.

Burdur Belediyesi’nden Başkan Mengi’ye Cevap!
Yerel Yönetim

Burdur Belediyesi’nden Başkan Mengi’ye Cevap!

Geçtiğimiz günlerde bazı sosyal medya hesaplarından yayınlanan ve haberlere konu olan Burdur Belediyesi Hayvan Barınağı civarında yaşanan üzücü bir olayla ilgili olarak, haber sitelerinde yer alan haberler AKP’nin yenilgiyi hazmedememiş olması sebebiyle AKP İl Başkanı Volkan Mengi tarafından basına ve kamuoyuna ‘’ İkinci Dönemin İlk İcraatı Hayvanları Katletmek’’ konulu açıklama esefle karşılanıp Burdur Belediyesi’nin kurumsal kimliğine saldırdığı basın açıklamalarını üzüntüyle takip ediyoruz.

İSTANBUL’DA AKP ADAYI ÖNDE OLSAYDI
Yerel Yönetim

İSTANBUL’DA AKP ADAYI ÖNDE OLSAYDI

İSTANBUL'DA AKP ADAYI ÖNDE OLSAYDI 31 Mart seçim gecesi daha oy sayımı bitmemiş iken AKP Adayı Binali Yıldırım kameraların karşısına geçti ve “ben kazandım” dedi mi? Dedi.