Ruhittin Sönmez

HERKES BİLİYOR KAPTANIN YALAN SÖYLEDİĞİNİ

Ruhittin Sönmez'in 'HERKES BİLİYOR KAPTANIN YALAN SÖYLEDİĞİNİ' adlı köşe yazısı

Ruhittin Sönmez

Türkiye'nin kaderi için çok önemli bir seçimin arifesindeyiz.

Hala hepimizin kafasındaki en önemli soru, demokrasimiz açısından en temel sorun olan "seçim güvenliği."

Muhalefet sandıklara sahip çıkabilecek mi? Sandık ve seçim kurullarının içine yerleştirilmiş görevlilerin oyların sayımında, sayım tutanaklarının tutulmasında ve sonuçların dijital ortama geçirilmesinde (bilgisayara yüklenmesi aşamasında) hile yapmasına engel olabilecek mi?

Hadi muhalefet bu aşamada başarılı oldu. Ya oy çuvalları taşınırken veya YSK'nın seçim programına müdahale ile sonuçlar değiştirilebilecek mi? "AA ile koordinasyonlu ve sistematik şekilde manipule edilerek oy kaydırma işlemi" yapılabilecek mi?

Bunlar demokratik bir ülkede konuşulacak konular mı?

Bu konuları tartışanları duydukça utanıyorum. Biz demokrasisi eksik de olsa doğru, dürüst ve güvenilir seçim yapan ülkelerden biri idik. Ne oldu da bu güveni kaybettik?

Seçimin güvenli bir şekilde yapılması ve sandıktan çıkan oylara göre milli iradenin tam olarak tecelli etmesi öncelikle devletin ve iktidar partisinin görevi değil mi?

Niye bunlardan bir ses çıkıp da "merak etmeyin ey halkım! Siz kimi tercih ettiyseniz O kazanacak" demiyor.

Niye devleti yönetenler, on yıllardır başarılı bir şekilde en kıdemli hâkimin seçim kurulu başkanı olması kuralını değiştirdi?

Anadolu Ajansı'nın YSK'dan veri almadığını öğrendik. Ama kimden aldığı açıklanmadı. Neden bu ajansın haberleri ile seçimin manipüle edildiği kanaati yerleşti?

****************************

ADALET İSTEMEYEN "DİNİDARLAR"

Niye iktidar kanadı her seçim öncesi Seçim Kanunu'nu değiştirip tam bir mühendislik çalışmasıyla kendi partilerini avantajlı kılacak değişiklikler yapıyor?

İktidara oy veren seçmenler, seçim kampanyasında devletin her türlü imkanını, parti yararı için kullanan liderlerindenadil olmasını istemezler? Neden milletvekili adayı olduğu halde devlet imkanlarıyla seçim kampanyası yürüten Bakanlardan istifa etmelerini, rakipleriyle eşit şartlarda yarışmasını talep etmezler?

Müslüman ve mütedeyyin seçmenler hemen her seçimde "hiçbir şey olmadıysa bile mutlaka bir şeyler olduğunu" çok iyi bilirler. Trafolara giren kedilerin, saat 20'de Anadolu Ajansı bilgi akışının kesilmesinin ve aynı anda CHP ve diğer partilerin YSK Seçim Programına bağlantısında kesinti yaşanmasının anlamını da bilirler. Ama "Atı alanın Üsküdar'ı geçmesinden" sadece mutlu olurlar?

Çünkü AKP'nin fetvacıbaşı olan Hayrettin Karaman'ın "İktidara zarar verecekse haksızlık ve yanlışlardan şikayetle doğruları söylemek caiz değildir" anlayışını benimserler.

****************************

KUL HAKKI VE HALKA YALAN SÖYLEMEK

Kul Hakkı'nın İslam dininin en temel kavramlarından biri olduğunu bilen mütedeyyin insanlar milletin varlığını "yandaşlara" peşkeş çekildiğini gördüğünde neden tepki göstermez?

Sınav sorularını çalanlara, devlet kademelerine sözde mülakatlarla liyakatli olanlar yerine partilileri alanlara neden destek verirler?

Neden mütedeyyin insanlarımız kanun ve kurallara aykırı binalar yaparlar? Neden imar aflarını çıkaranı alkışlarlar? Bu alkışladıkları kişiyi, imar aflarının depremin felakete dönüşmesindeki etkisini gördükten, on binlerce insanımızın ölümüne ve milyarlarca liralık milli servetin yok olmasına sebep olduktan sonra "artık imar affı yok" demesini de alkışlarlar?

2010 yılında ve sonraki seçimlerde "yerli uçak göklerde", "yerli traktör tarlalarda" gibi sloganlarla dolu afişleri bilenler benzeri yeni sloganları neden sorgulamazlar?

İktidar İzmir'de 2020'de yaşanan deprem sonrası başlanan 5 bin konut vaadini de yerine getirememiş, iki yılın sonunda ancak 2 bin 245 konut teslim edebilmiş. Halkımız bu iktidarın, bir yılda 700 bin konut yapacağına nasıl inanır? "Finans bulunabilir mi? Dövizimiz var mı? 700 bin konut için 750 bin usta işçi demir, çimento vd malzemeler var mı" diye sormazlar?

TÜİK'in verdiği gerçeği yansıtmayan enflasyon rakamlarına göre maaşlara zam yapıyorlar. İşgücünün Milli gelirden aldıkları payı 5 senede %45'den %25'e düşürdüler. Bu payı da sermaye sahiplerine aktardılar. Dar gelirli kesim kendi tencerelerinden çalınan aşının, çocuğunun eğitim hakkının elinden alınmasına neden tepki göstermez?

"Dünya lideri" diye övdükleri zatın diğer aday veya liderlerle birlikte TV'de birlikte tartışma yapmaktan kaçınmasını neden sorgulamazlar?

On sene önce 2023 için konulan ekonomik hedeflerin yarısına bile ulaşılamamış. "Hedefimiz 2023 yılında 2 Trilyon dolarmilli gelire ulaşmak" dediler. 2023 yılında Türkiye'nin yaklaşık 942 milyar dolarlık bir GSYH'ye ulaşması bekleniyor.

"2023 hedefi olarak dünyanın ilk 10 büyük ekonomisinden biri olmayı" vaat ettiler. Türkiye 17. Sıradan 21. Sıraya düştü. Şimdi hala "ilk on ekonomi olmamıza az kaldı" diyebiliyorlar.

Sahi "dinin en büyük günah saydığı eylemlerden biri yalan söylemek" değil miydi? Mütedeyyin insanlar alnı secdeli yöneticilere "halka yalan söylemenin günah olduğunu" neden hatırlatmazlar?

****************************

AHLAKSIZ DİN ALGISI

Şair, yazar ve müzisyen Leonard Cohen'in şiirinde söylediği gibiyiz.

"Herkes biliyor, geminin su aldığını / Herkes biliyor, kaptanın yalan söylediğini...

Herkes biliyor, başının belada olduğunu... / Herkes biliyor, neler yaşadığını..."

"Herkes biliyor, zarların hileli olduğunu / Herkes biliyor, dövüşün hileli olduğunu...

Aydını, yazarı, gazetecisi, siyasetçisi, işçisi, işvereni, köylüsü, şehirlisi herkes biliyor.

Fakat çok azı bildiği gerçeği konuşabiliyor, yazabiliyor. Çünkü herkes haklıdan ve mazlumdan yana değil, güçlüden yana olmayı seçiyor.

Çünkü dinin gayesinin "güzel ahlak" olduğunu bilmiyorlar veya işlerine gelmiyor. Ahlaksız bir dindarlık olmayacağını ancak ahlaksız bir "dinidarlık" olabileceğini bilmiyorlar.

Çünkü çok azı dışında, inandıkları gibi yaşamıyorlar. Bu yüzden yaşadıkları gibi inanmayı tercih ediyorlar.

 

Ruhittin Sönmez

17 Nisan 2023

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 4
  KIZDIM
 • 2
  ALKIŞ
 • 1
  SEVDİM
 • 1
  BEĞENDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  BEĞENMEDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

Ruhittin Sönmez Diğer Yazıları

05
HAZİRAN

2023

Rasyonel zemine dönme

Ruhittin Sönmez'in 'Rasyonel zemine dönme' adlı köşe yazısı Devamı

01
HAZİRAN

2023

Yalana dolana talana ödül

Ruhittin Sönmez'in 'Yalana dolana talana ödül' adlı köşe yazısı Devamı

29
MAYIS

2023

Zafer veya hizmet anlayışı

Ruhittin Sönmez'in 'Zafer veya hizmet anlayışı' adlı köşe yazısı Devamı

25
MAYIS

2023

Ümit Özdağ ve Sinan Oğan'ın tercihleri

Ruhittin Sönmez'in 'Ümit Özdağ ve Sinan Oğan'ın tercihleri' adlı köşe yazısı Devamı

22
MAYIS

2023

Çığlık gibi son uyarılar

Ruhittin Sönmez'in 'Çığlık gibi son uyarılar' adlı köşe yazısı Devamı

15
MAYIS

2023

Kazanacak aday

Ruhittin Sönmez'in 'Kazanacak aday' adlı köşe yazısı Devamı

08
MAYIS

2023

Türkiye'ye yakışmıyor

Ruhittin Sönmez'in 'Türkiye'ye yakışmıyor' adlı köşe yazısı Devamı

05
MAYIS

2023

BİZ ALLAH'TAN EMİR ALIYORUZ, ONLAR KANDİL'DEN...

Ruhittin Sönmez'in 'BİZ ALLAH'TAN EMİR ALIYORUZ, ONLAR KANDİL'DEN...' adlı köşe yazısı Devamı

01
MAYIS

2023

Çok tehlikeli hareketler bunlar

Ruhittin Sönmez'in 'Çok tehlikeli hareketler bunlar' adlı köşe yazısı Devamı

27
NİSAN

2023

Üçyüz Milyar dolar dış kaynak

Ruhittin Sönmez'in 'ÜÇYÜZ MİLYAR DOLAR DIŞ KAYNAK' adlı köşe yazısı Devamı

İlgili Haberler

Bucak'ın beldelerindeki oy sayıları belli oldu
Bölgesel

Bucak'ın beldelerindeki oy sayıları belli oldu

İkinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tamamlandı. Burdur'un Bucak ilçesine bağlı beldelerde Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu kaç oy aldı. İşte detaylar...

Bucak'ın köylerindeki oy sayıları belli oldu
Bölgesel

Bucak'ın köylerindeki oy sayıları belli oldu

İkinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tamamlandı. Burdur’un Bucak ilçesine bağlı köylerde Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu kaç oy aldı? İşte detaylar...

Antalya'da seçim kutlaması gerginliği
Bölgesel

Antalya'da seçim kutlaması gerginliği

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde seçim kutlaması yapmak için Cumhuriyet Meydanı’na gelen AK Partililer ile CHP’nin seçim ofisinde bulunan partililer arasında gergin anlar yaşandı. İşte detaylar..

2023 seçimleri Antalya'da ilçe ilçe sonuçlar
Bölgesel

2023 seçimleri Antalya'da ilçe ilçe sonuçlar

Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçiminde seçmenler son kararını verdi. Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen seçim yarışını Erdoğan, kazandı.

Düğünle seçim çakıştı gelin damat sandığa böyle geldi
Bölgesel

Düğünle seçim çakıştı gelin damat sandığa böyle geldi

Antalya’da düğün tarihleri cumhurbaşkanı seçimiyle çakışan Figen Acar (27) Harun Reşit Çetin (28) çifti, oy kullanmaya gelinlik ve damatlığıyla geldi. işte detaylar...

Çavuşoğlu'ndan zafer konuşması
Etkinlik

Çavuşoğlu'ndan zafer konuşması

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslendi. Antalya ile gurur duyuyoruz diyerek zafer konuşması yaptı. İşte detaylar...