Ruhittin Sönmez

Kazanacak aday

Ruhittin Sönmez'in 'Kazanacak aday' adlı köşe yazısı

Ruhittin Sönmez

Seçimlerin resmi olmayan sonuçları belli oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. Tura kaldı. Fakat yüzde 49,5 oy alan R. Tayyip Erdoğan yüzde 45 oy alan K. Kılıçdaroğlu'na göre 2. tura psikolojik ve sayısal üstünlükle başlayacak.

Sosyolojik olaylar iki kere ikinin dört etmesi gibi kesin öngörülebilir değildir.

İki hafta sonraki seçim için şu soruların cevabı belirleyici olacak:

İkinci turda adaylar ilk turda kendilerine oy veren seçmenlerin hepsinin yine kendisine oy vermesini sağlayabilecek mi? Karşı adaya oy verenlerden bazılarını kendisine oy vermeye ikna edebilecek mi? Ve Sinan Oğan'a verilen yüzde 5,2 oy ikinci tura kalan adaylara hangi oranlarda gidecek?

****

Mevcut durumun çok da sürpriz olmadığını kavrayabilmek için bu seçim sonucunu en belirleyici hususa bir göz atalım.

Millet İttifakı adayı belli olmadan araştırma şirketleri kamuoyuna üç muhtemel adayı, yani Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ile Cumhur İttifakı adayı R. Tayyip Erdoğan yarışırsa kime oy vereceklerini soruyordu.

Bütün anketlerde Mansur Yavaş yüzde 56 civarında bir oy ile en önde görünüyordu. İkinci sıradaki Ekrem İmamoğlu da yüzde 50 barajının az üstünde oy alabiliyor fakat Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 42- 45 civarında oy alabileceği anlaşılıyordu.

R. Tayyip Erdoğan'ın seçim kampanyalarında, devletin de bütün imkanlarını kullanarak, yüzde 3-5 geriden başladığı yarışı bile kazanma becerisi de biliniyordu.

Bu yüzden İyi Parti ve Meral Akşener "kazanacak aday" vurgusu yapıyor, İki belediye başkanından birinin aday olması gerektiğine dair açıklamalar yapıyordu.

Meral Akşener ve İyi Parti'ye göre, Kemal Kılıçdaroğlu kazanabildiği taktirde Cumhurbaşkanlığını en iyi şekilde yapabilecek bilgi, donanım, tecrübe ve çalışkanlığa sahip dürüst bir adaydı. Ama Türkiye'nin sosyolojik yapısı, sağ seçmenin CHP'ye karşı taşıdığı önyargı ve geleneksel siyasal kültürü sebebiyle "asla CHP'ye oy vermem" diyen bir kesimin varlığı göz önünde tutulmalı idi.

Ancak Kemal Kılıçdaroğlu ve ittifakın diğer partileri Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığında ısrar edince Meral Akşener "masadan kalktı." Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nu Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı olarak sisteme dahil ettirerek masaya döndü.

Metropoll'ün araştırmasına göre, kamuoyunda sevilen bu iki Belediye Başkanının Millet İttifakı'nın propaganda sürecine girmesiyle, Kılıçdaroğlu'nun oylarında yüzde 3 civarında katkı sağlayacağı ölçüldü.

Her iki Büyükşehir belediye başkanları mitinglerde gerçekten iyi performans gösterdiler.

Yani bu ölçüm doğruysa Kılıçdaroğlu, "masadan kalkma" olayı olmadan aday olsaydı, Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda açık ara farkla Erdoğan lehine bitmiş olacaktı.

Bugün Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi için ikinci turda hala bir umut varsa "masadan kalkma" olayı sonrası iki belediye başkanının sürece dahil edilmesi sayesindedir.

Millet İttifakı'nın ileride yapacağı özeleştiride en çok düşünecekleri konu şu olacaktır:

Millet İttifakı Mansur Yavaş'ı Cumhurbaşkanı adayı yaparak seçime girse idi, HDP oylarından bir kısmı oy vermeyecekti. Ancak Sinan Oğan aday olmayacak ve Yavaş, MHP seçmeninden de çok oy alacaktı. Yüzde 56 civarındaki oy zaten HDP'yi de kapsayan tüm seçmenlerden alabileceği oy idi.

Belki de "şu anda bunları konuşmanın zamanı değil."

Olan oldu ve şimdi önümüzdeki iki haftaya odaklanmak lazım.

****

Değişim isteyen herkesin pes etmemesi ve önümüzdeki iki haftayı iyi değerlendirmesi şart.

Sinan Oğan'a oy veren herkesin ve hatta Erdoğan'a oy veren seçmenlerin bir kısmının gönlünü kazanarak Kemal Kılıçdaroğlu'na oy vermeye ikna etmek gerekiyor.

Zor ama imkânsız değil.

Rakip AKP bu kadar kötü bir yönetim sonucu fakirleştirdiği, orta sınıfını eritip alt sınıf haline getirdiği toplumumuzdan bu kadar oy alabildi. Hem de Türkiye'yi ekonomik büyüklük açısından dünyada 17. sıradan 22. sıraya düşürdüğü ve yolsuzlukların bir kanalizasyon patlaması gibi ortaya döküldüğü şartlarda bu oyları alarak başarılı olabildi.

AKP'nin demokratik teamüllere uygun olmayan, adil olmayan, etik ve ahlak kurallarına da aykırı söylem ve eylemlerle, devletin bütün gücünü ve kaynaklarını kullanarak bu başarıyı sağladığını biliyorum.

Ama bunları Türkiye'de mazeret olarak ileri süremezsiniz. Çünkü bizim halkımızın çoğunun bu türlü değerlerin çiğnenmesi karşısında tepkisi "bizden olana mubahtır" şeklindedir.

Yine de ahlaki, dini, akla ve vicdanlara hitap eden bir söylemle bu zihniyete karşı mücadele edilmeli.

Son sözü yabancı bir yazarın kitabından aldığım bir özdeyişle bitirelim:

"Tanrım, bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için cesaret, değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için sabır ve ikisi arasındaki farkı anlayabilmek için de bilgelik ver."

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 2
  KIZDIM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  BEĞENDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

Ruhittin Sönmez Diğer Yazıları

05
HAZİRAN

2023

Rasyonel zemine dönme

Ruhittin Sönmez'in 'Rasyonel zemine dönme' adlı köşe yazısı Devamı

01
HAZİRAN

2023

Yalana dolana talana ödül

Ruhittin Sönmez'in 'Yalana dolana talana ödül' adlı köşe yazısı Devamı

29
MAYIS

2023

Zafer veya hizmet anlayışı

Ruhittin Sönmez'in 'Zafer veya hizmet anlayışı' adlı köşe yazısı Devamı

25
MAYIS

2023

Ümit Özdağ ve Sinan Oğan'ın tercihleri

Ruhittin Sönmez'in 'Ümit Özdağ ve Sinan Oğan'ın tercihleri' adlı köşe yazısı Devamı

22
MAYIS

2023

Çığlık gibi son uyarılar

Ruhittin Sönmez'in 'Çığlık gibi son uyarılar' adlı köşe yazısı Devamı

15
MAYIS

2023

Kazanacak aday

Ruhittin Sönmez'in 'Kazanacak aday' adlı köşe yazısı Devamı

08
MAYIS

2023

Türkiye'ye yakışmıyor

Ruhittin Sönmez'in 'Türkiye'ye yakışmıyor' adlı köşe yazısı Devamı

05
MAYIS

2023

BİZ ALLAH'TAN EMİR ALIYORUZ, ONLAR KANDİL'DEN...

Ruhittin Sönmez'in 'BİZ ALLAH'TAN EMİR ALIYORUZ, ONLAR KANDİL'DEN...' adlı köşe yazısı Devamı

01
MAYIS

2023

Çok tehlikeli hareketler bunlar

Ruhittin Sönmez'in 'Çok tehlikeli hareketler bunlar' adlı köşe yazısı Devamı

27
NİSAN

2023

Üçyüz Milyar dolar dış kaynak

Ruhittin Sönmez'in 'ÜÇYÜZ MİLYAR DOLAR DIŞ KAYNAK' adlı köşe yazısı Devamı

İlgili Haberler

Bucak'ın beldelerindeki oy sayıları belli oldu
Bölgesel

Bucak'ın beldelerindeki oy sayıları belli oldu

İkinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tamamlandı. Burdur'un Bucak ilçesine bağlı beldelerde Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu kaç oy aldı. İşte detaylar...

Bucak'ın köylerindeki oy sayıları belli oldu
Bölgesel

Bucak'ın köylerindeki oy sayıları belli oldu

İkinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tamamlandı. Burdur’un Bucak ilçesine bağlı köylerde Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu kaç oy aldı? İşte detaylar...

Erdoğan sevdalılarından Burdur'da coşkulu kutlama
Etkinlik

Erdoğan sevdalılarından Burdur'da coşkulu kutlama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi olmayan sonuçlara göre seçimden zaferle çıkması Burdur’da coşkuyla karşılandı.

Ak Parti Burdur İl Başkanlığından seçim kutlaması
Bölgesel

Ak Parti Burdur İl Başkanlığından seçim kutlaması

İkinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'ın kazanmasının ardından Ak Parti Burdur İl Başkanlığı önünde kutlama hazırlıkları başladı

Bucak Cumhuriyet Meydanında seçim kutlaması
Bölgesel

Bucak Cumhuriyet Meydanında seçim kutlaması

İkinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimini Recep Tayyip Erdoğan'ın kazanmasının ardından, Burdur'un Bucak ilçesinde kutlama programı düzenlendi. İşte detaylar...

28 Mayıs 2023 Burdur seçim sonuçları
Bölgesel

28 Mayıs 2023 Burdur seçim sonuçları

İkinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Burdur’da oy sayımı tamamlandı. Burdur'da seçim sonuçları, Burdur'da Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu kaç oy aldı? İşte rakamlar...