Ruhittin Sönmez

Vicdanlarınızı kanatmaya devam edeceğim

Ruhittin Sönmez'in 'Vicdanlarınızı kanatmaya devam edeceğim' adlı köşe yazısı

Ruhittin Sönmez

VİCDANLARINIZI KANATMAYA DEVAM EDECEĞİM

Milli görüş geleneğinin ilimizdeki önemli isimlerinden olan, fakat çok sonraları Ak Parti'li olan bir dost beni yazılarım hakkında uyardı. Özellikle gündemde olan "yolsuzluk ve rüşvet" iddiaları sonrası yazdığım yazıların üslubu hakkında. 

Bu dostumuz parti içinde bir kısım yetkililerin, ahlaki zafiyet içinde olduklarını ve çok yanlış işler yaptığını kabul ediyor. Kendisinin ve yakın arkadaşlarının partideki bu yanlışlara ortak olmak için değil, düzeltmek için orada bulunduklarını ifade ediyor.

Bana uyarısı ise şöyle: "Bizi ayakkabı kutuları, yatak odalarındaki çelik kasalar gibi sembol kavramları kullanarak düzeltemezsiniz. Bu kavramlarla yazılan yazılar kumpasçıların ve CHP'lilerin üslubudur. Bizler 'ayakkabı kutusu' ibaresini gördüğümüz anda yazının gerisini okumayız. Oysa siz AK Partililerle aynı manevi iklimden beslenmiş bir kitleyi temsil ediyorsunuz. Bizi düzeltmek istiyorsanız bu üslubunuzu değiştirmelisiniz."

*****

ÜSLUBU BEYAN AYNIYLA İNSAN: Bu sözün anlamı, kişinin konuşma tarzı ve hareketleri kişinin iç dünyasının ve karakterinin aynasıdır demek. Benim yazılarım da duygu ve düşüncelerimi, iç dünyamı ve karakterimi yansıtıyor olmalı.

Yazılarımda kişilere yönelik aşağılayıcı ve hakaret teşkil edecek kavramları kullanmamaya çok özen gösteriyorum. Kişileri değil, olayları değerlendirmeye çalışıyorum. Özellikle lider, genel başkan, kanaat önderi gibi arkasında kendisini seven kitleler olan şahıslara karşı tahkir edici üslup kullanmayı bu kitlelere karşı saygısızlık olarak görürüm. 

Fakat hem köşe yazısı yazacaksınız ve hem de ülkenin birinci gündem maddesi olan bir konuda sembol kavramlar haline gelmiş ibareleri hiç kullanmayacaksınız. Bu mümkün değil.

Ancak bugün AKP'li dostumuzun tavsiyesine uyacağım. Aşağıdaki yazımda ayakkabı kutularından, milyar doların sıfırlanmasından, çikolata kutularıyla gönderilen rüşvetten ve de 300 bin İsviçre Frank'ı değerindeki (Son kurla 10 milyon 650 bin TL'lik) rüşvet saatten bahsetmeyeceğim. Bunların soruşturmalarının önlenmesi ve örtülmesi çabalarını da tartışmayacağım.

************************

TÜRK KİMLİĞİ VE İSLAMİ DEĞERLER

Benimle aynı kültür kaynaklarından ve manevi iklimden beslenerek yetişen ve Ak Parti mensubu/ destekçisi olan dostlarımın sayısı çok fazla. Bu dostlarımız AKP döneminde Türk kimliğine yönelik yapılan saldırılar, Ege'de 18 adamızın Yunanistan'ın işgal ve ilhakı gibi milli konularda hassastır ve endişelidir. Bu dostların yolsuzluklardan ve kamu malı, kul hakkı yenilmesi gibi konulardan rahatsız olmamaları mümkün değil. Ama çok çeşitli sebeplerle AKP'yi desteklemeye devam ediyorlar. 

Kimisi bu parti sayesinde makam, iş, para elde etmiş. Kimisi muhalefete kızgın ya da yetersiz görüyor. Tayyip Erdoğan'ın tavrına hayran olan da var. Güçlüden yana olmanın dayanılmaz rahatlığından vazgeçemeyen de. Kimisi de alışkanlığını terk edemiyor.

İşte benim yazılarımdan en çok bunlar gibilerin rahatsız olduklarını görüyorum. Çünkü vicdanlarında var olan yarayı kaşıyorum.

Ben bu yaraların kanamasını istiyorum. Çünkü onları seviyorum. 

Çünkü vicdanların sesine kulak vermemekle onlar kendilerine olan özsaygılarını yitiriyorlar. Ayrıca AK Parti'ye de ülkemize de zarar veriyorlar. 

Parti içinde hiçbir etkileri olmadığı için mi, var olan etkilerini de kaybedecekleri korkusundan mı bilemiyorum. Dışarıda dile getirdikleri yanlışları parti içinde gündeme bile getirmiyorlar.

Oysa bu dostlar vicdanlarının sesine kulak verseler, partilerinin içinde yaşanan yanlışları dile getirebilseler...Yolsuzluk yapanların ve rüşvetçilerin korunmasına karşı çıkabilseler.. Hukuk sisteminin her gün bir temel taşının yıkılmasına, otoriterleşmeye doğru gidişimize seslerini çıkarabilseler... Çok önemli bir görev yapmış olacaklar.

Hiç olmazsa içeriden biri olan Abdurrahman Dilipak kadar bazı yanlışları dile getirebilseler: 

"Bir de kısas yapıyorlar, akıllarınca, onlar bizim mallarımızı çaldı yıllarca, bize zarar verdiler, biz de onun karşılığını alıyoruz şimdi...

Onların size yaptıklarını, siz onlara yaparak aslında onlara benziyorsunuz... Arada fark kalmıyor... Babalarının sizin babanıza yaptığı zulmü, siz oğullar olarak, onların çocuklarına ödetiyor, buna da adalet diyorsunuz...

Kimi dini kullanıyor, kimi tarihi, gelenekten bir rivayet buluyor, onun arkasına saklanıyor. Öyle olunca da bütün haramları helâl kılmak mümkün oluyor...

Rüşvetin de kılıfı bulunmuş, torpilin de... Fetvası da alınmış! O zaman geriye ne kalıyor? Çalabilirsiniz de... İftira da edebilirsiniz... Tehdit ve şantaj da mümkün, kumar oynayabilir, oynatabilirsiniz... Bu bir "savaş" dersiniz, öldürürsünüz de!"

Bunların yerine hiç olmazsa "imanımız eylemlerimizde tezahür etmiyor" diye özeleştiri yapabilseler.

*****

VİCDANLARINIZI DAHA FAZLA KANATACAĞIM

Milli ve İslami değerlerle yetişen AKP destekçisi dostlar. Ben sizin vicdanlarınızın yarasını kaşımaya, daha fazla kanamasını sağlamaya çalışacağım.

Ta ki vicdanlarınızın sesine uyarak, bulunduğunuz yerde üstünüze düşen vazifenizi yapıncaya kadar... Veya size yakışmayan yeri terk edinceye kadar...

Bunları yapamıyorsanız vicdanlarınızı sökün atın. Bir daha da değerlerinizden ve imanınızdan söz etmeyin.

NOT: Tam on sene önce, 21.04.2014'te yazdığım bu yazıda verdiğim sözümü tuttum. Ama sonuç almada başarılı olabildim mi bilemiyorum.

 

Ruhittin Sönmez

09.05.2024

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 3
  BEĞENMEDİM
 • 1
  BEĞENDİM
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

Ruhittin Sönmez Diğer Yazıları

16
MAYIS

2024

Arapça tabelalar ve Özgür Özel

Ruhittin Sönmez'in 'Arapça tabelalar ve Özgür Özel' adlı köşe yazısı. Devamı

09
MAYIS

2024

Vicdanlarınızı kanatmaya devam edeceğim

Ruhittin Sönmez'in 'Vicdanlarınızı kanatmaya devam edeceğim' adlı köşe yazısı Devamı

06
MAYIS

2024

İtibardan tasarruf

Ruhittin Sönmez'in 'İtibardan tasarruf' adlı köşe yazısı Devamı

02
MAYIS

2024

Dünden bugüne Türk yargısı

Ruhittin Sönmez'in 'Dünden bugüne Türk yargısı' adlı köşe yazısı Devamı

29
NİSAN

2024

İYİ Parti kurultayından izlenimlerim

Ruhittin Sönmez'in 'İYİ Parti kurultayından izlenimlerim' adlı köşe yazısı Devamı

25
NİSAN

2024

Anlaşılması güç siyasi manevralar

Ruhittin Sönmez'in 'Anlaşılması güç siyasi manevralar' adlı köşe yazısı Devamı

15
NİSAN

2024

İYİ Parti ve AK Parti'de değişim şart

Ruhittin Sönmez'in 'İYİ Parti ve AK Parti'de değişim şart' adlı köşe yazısı Devamı

04
NİSAN

2024

İYİ Parti ve Meral Akşener

Ruhittin Sönmez'in 'İYİ Parti ve Meral Akşener' adlı köşe yazısı Devamı

02
NİSAN

2024

Yumuşak atın çiftesi pek oldu

Ruhittin Sönmez'in 'Yumuşak atın çiftesi pek oldu' adlı köşe yazısı Devamı

28
MART

2024

Ramazan'da siyasi ahlak

Ruhittin Sönmez'in 'Ramazan'da siyasi ahlak' adlı köşe yazısı. Ramazan ayının feyiz ve bereketinden anlamamız gereken ilk şey, yaptığımız ibadetlerin ahlakımızı güzelleştirmesi gerektiğidir. Peki ya siyasetçiler? Ramazan'da siyasi ahlak da artmalı mı? Ruhittin Sönmez'in yazısı. Devamı

İlgili Haberler

Iğdır Üniversitesi'nden Gazze'ye Destek Gösterisi! 'Gazze Eylemleri, Dünyadaki Vicdanın Çığlığıdır!'
Bölgesel

Iğdır Üniversitesi'nden Gazze'ye Destek Gösterisi! 'Gazze Eylemleri, Dünyadaki Vicdanın Çığlığıdır!'

Iğdır Üniversitesi öğrenci toplulukları, ABD'deki üniversitelerde Gazze eylemlerine katılan öğrencilere destek olmak ve İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için gösteri düzenledi.

Siverek'te İnsanlık Dışı Muamele: Köpeği Römorka Bağlayan Şahsa Para Cezası
3. Sayfa

Siverek'te İnsanlık Dışı Muamele: Köpeği Römorka Bağlayan Şahsa Para Cezası

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde köpeği römorka bağlayıp sürükleyen şahsa para cezası verildi.

vicdansız adam kediyi keserle kovaladı
3. Sayfa

vicdansız adam kediyi keserle kovaladı

İzmir’in Bornova ilçesinde kaldırımda oturan bir kişi, yolun karşısındaki kediye durduk yere elindeki keserle saldırdı.

Böyle vicdansızlık görülmedi; kendi evladına kıydı
3. Sayfa

Böyle vicdansızlık görülmedi; kendi evladına kıydı

Esenyurt'ta yeni doğum yapan bir kadının market poşetine koyarak camdan sokağa attığı bebeği hayatını kaybetti. Olayın ardından gözaltına alınan bebeğin annesi ve anneannesi adli makamlara sevk edildi.

Böyle vicdansızlık görülmedi; temizlik personelleri kedi yavrularını çöp konteynerında buldu
3. Sayfa

Böyle vicdansızlık görülmedi; temizlik personelleri kedi yavrularını çöp konteynerında buldu

Hakkari’de kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından canlı olarak çöpe atılan yavru kediler, belediyenin temizlik personelinin dikkati sayesinde kurtarıldı ve koruma altına alındı.

Esenyurt’ta çocuğunu döven Vicdansız Anne
3. Sayfa

Esenyurt’ta çocuğunu döven Vicdansız Anne

“Kendi çocuğumu öldürsem bile benim hakkımdır” işte detaylar..