Kübra Uysal

Yanlış duruş bozuklukları ağrılarınızın nedeni olabilir!

Fizyoterapist Kübra Uysal'ın 'Yanlış duruş bozuklukları ağrılarınızın nedeni olabilir!' adlı köşe yazısı

Kübra Uysal

Günlük hayatta mesleki deformasyon, uzun süreli masa başında çalışmak, telefon kullanımının artması ve bazı hastalıklara sekonder olarak gelişmiş gibi çeşitli nedenlerle kişiler yanlış duruş pozisyonları gözlemlenmektedir.

Bu durum ise duruş (postür) bozukluğuna neden olmaktadır. Uzun süreli duruş bozuklukları kas-eklem ağrılarına neden olurken aynı zamanda bireylerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Vücudu bir bütün olarak ele alırsak bu yapının zincirleme bir sistem olduğu ve herhangi bir halkanın hasar görmesi durumunda tüm sistemin etkilendiği görülmektedir. Peki bunu nasıl düzeltebiliriz ?

Fizyoterapist olarak öncelikle problemi değerlendiriyoruz. Kişinin neye ihtiyacı olduğunu tespit ediyoruz ve kişiye özel bir egzersiz reçetesi veya manuel tedavi planı oluşturuyoruz. Egzersiz temelli gittiğimiz bu süreçte en iyi verimi reformer pilates aleti ile alıyoruz. Kulağa en başta spor aleti gibi gelse de reformer pilatesin ilk çıkış amacının savaş zamanı askerleri tedavi etmek için tasarlandığını hatırlatmakta fayda var. Kasları güçlendirme , gerekli kasları esnetmede son derece başarılı kombinasyonlar yaparak egzersizi daha kolay ,yapılabilir hale getirip sevdirmek asıl amacımız. Sürdürülebilir egzersizde en iyi yöntem olarak tercih edilen reformer pilates ile duruş bozukluklarını düzeltmek , ağrılarla vedalaşmak mümkün. Doktorlardan da aldığımız onay ve yönlendirmeler sonucu fizik tedaviye yönlendirilen bir çok hasta grubu (boyun fıtığı,bel fıtığı,kifoz,skolyoz,kalça çıkığı,kireçlenme,menisküs,romatizma v.b) ile bireysel veya grup egzersizleri sayesinde ağrıları azaltıp yaşam kalitesini arttırıyoruz.

Bu tür rahatsızlıklarda sığındığımız ilaçların bir çoğunun ağrı kesici olduğunu ,aslında hareket olmadan onların sadece durumu anlık kurtarmak için kullanıldığını, en iyi tedavinin egzersiz ve hareket olduğunu hatırlatmak isterim. Kendine bir iyilik yap ve yaşamına hareket kat.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 5
  BEĞENDİM
 • 3
  SEVDİM
 • 3
  ALKIŞ
 • 1
  BEĞENMEDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  GÜLDÜM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

Kübra Uysal Diğer Yazıları

04
EKİM

2023

Yanlış duruş bozuklukları ağrılarınızın nedeni olabilir!

Fizyoterapist Kübra Uysal'ın 'Yanlış duruş bozuklukları ağrılarınızın nedeni olabilir!' adlı köşe yazısı Devamı

İlgili Haberler

 Kuyruk sokumu ağrısı için 6 önemli yöntem
Sağlık

Kuyruk sokumu ağrısı için 6 önemli yöntem

Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Doç. Dr. Ömer Bozduman, dinlenme, buz uygulama, oturma pozisyonu değiştirme, ağrı kesiciler, kuyruk sokumu yastığı ve fizik tedavinin kuyruk sokumu ağrısını hafifletmek için etkili yöntemler olduğunu söyledi.

Günde bir tanesi yetiyor! Bağışıklığı dipçik gibi yapıyor! O ağrıları gideriyor
Yaşam

Günde bir tanesi yetiyor! Bağışıklığı dipçik gibi yapıyor! O ağrıları gideriyor

Kavurucu sıcakta hasadı devam eden Samandağ biberi, 20 TL'den satılıyor. Acısıyla ünlenen biberin faydaları da oldukça fazla. Samandağ biberi bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kabızlığı gideriyor, eklem ağrılarını hafifletiyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor.

Ağrı Umut Kervanı Derneği selin harap ettiği köylere koştu
Bölgesel

Ağrı Umut Kervanı Derneği selin harap ettiği köylere koştu

Geçtiğimiz günlerde Ağrı'da meydana gelen selde zarar gören köylerden olan Akyumak (Avxark) köyünde çalışmalar devam ederken Ağrı Umut Kervanı Derneği yetkilileri selzedelere yardım paketi ulaştırdı.

Vanlı dağcılar Ağrı'da
Bölgesel

Vanlı dağcılar Ağrı'da

Vadi Doğa Sporları Kulübüne üye dağcılar, tırmandıkları 5 bin 137 rakımlı Ağrı Dağı zirvesinde “Van Gölü kirlenmesin temiz kalsın” pankartı açtı.

Yapay zeka Ağrı'nın en güzel ilçesini açıkladı! Siz olsanız hangisini seçerdiniz?
Bölgesel

Yapay zeka Ağrı'nın en güzel ilçesini açıkladı! Siz olsanız hangisini seçerdiniz?

Türkiye'nin nadide şehirlerinden olan Ağrı’nın en güzel ilçesi neresi? Bu sorunun yanıtını yapay zekaya sorduk. Bu sorunun yanıtı Doğubeyazıt oldu. İşte tüm ayrıntılar…

13 yaşındaki Toprak Özdemir Ağrı dağına tırmandı
Bölgesel

13 yaşındaki Toprak Özdemir Ağrı dağına tırmandı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla, 13 yaşındaki Toprak Özdemir, 5 bin 137 metre yüksekliğiyle "Türkiye'nin Çatısı" olarak nitelendirilen Ağrı Dağı'nın zirve tırmanışını tamamlayarak unutulmaz bir deneyim yaşadı.