Burdur / Bucak

Kremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları Başladı

Burdur Bucak'ta Psidia'nın önemli zenginliklerinden biri olan Kremna gün yüzüne çıkıyor.

Kremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları Başladı

Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal'ın öncülüğünde Kremna antik kentinde kazı çalışmaları devam ediyor. Psidia'nın önemli zenginliklerinden biri olan Kremna gün yüzüne çıkıyor.

PSİDİA’NIN KALBİ BUCAK’TAKİ KREMNA ANTİK KENTİNDE KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal kazı çalışmalarına başlanılması için büyük çaba sarf ettiği Kremna antik kentinde bu yılda kazı çalışmalarına başlandığını duyurdu. Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, beraberinde Belediye Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Oğuzhan Erdoğan ve Kazı Başkanı Prof.Dr.Ayça Polat Becks ile birlikte Kremna antik kentinde incelemelerde bulundu. Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz yıllarda Kremna antik kentimizde kazı çalışmalarının başlanması için farkındalık etkinliği yaparak 2000 yıl sonra meclis toplantısını bu antik kentimizde toplamıştık. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy Beyefendi de bu çağrımıza kayıtsız kalmayarak kazı çalışmalarının başlaması için izin vermişti. Bucak Belediyesi olarak bizde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden Kazı Başkanı Prof. Dr. Ayça Polat Berks başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarına geçtiğimiz yıllarda olduğu giibi bu yılda maddi-manevi büyük destek veriyoruz. Geçtiğimiz kazı döneminde Bucak Belediyesi olarak kazı heyetine birçok konuda destek olduk. Yine bu kazı döneminde kazı ekibine desteğimiz devam ediyor. Elimizdeki imkânlar çerçevesinde Psidianın kalbi olan bölgenin en önemli antik yerleşimlerinden biri Kremna’mızın gün yüzüne çıkması, turizme açılması için desteğimiz devam edecek. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a, Burdur Valimiz Ali Arslantaş’a, Milletvekillerimize, Ak Parti Burdur İl ve Bucak İlçe Başkanlarımıza, meclis üyelerimize, il kültür ve turizm müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Kremna Antik Kenti

Bucak İlçesine 10 km uzaklıkta Çamlık Köyü sınırları içerisinde yer alan Antik Kent, Aksu Vadisi’ne hâkim bir tepe üzerine Psidia’lılar tarafından kurulmuştur.

Önemli bir Psidia şehri olan Kremna’da ayakta kalan yapılar Roma Dönemi’ne aittir. Şehrin etrafı surlarla çevrilidir. Izgara planlı olarak kurulan kentin güney ve batıdan olmak üzere iki girişi vardır. Yapılan kazılarda çıkarılan büyük ve küçük Atena, Leto, Hygeia, Nemesis giyimli kadın, Apollon, Asklepios ve Herakles heykelleri Burdur Müzesi Kremna Salonu’nda sergilenmektedir.

 Kremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları Başladı

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 2
  BEĞENDİM
 • 1
  BEĞENMEDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 1
  GÜLDÜM
 • 1
  ŞAŞIRDIM
 • 1
  SEVDİM
 • 1
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Kremna Antik Kenti'nin arkeolojik önemi artıyor
Bölgesel

Kremna Antik Kenti'nin arkeolojik önemi artıyor

Burdur'un Bucak ilçesinde bulunan Kremna Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, kentin arkeolojik önemi gün yüzüne çıkıyor. Kazılarda, Zeus, Apollon, Artemis, Demeter, Dionysos gibi Yunan tanrılarına ve Roma tanrıçalarına adanmış tapınakların kalıntıları bulundu.

Kremna Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne aday
Bölgesel

Kremna Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne aday

Burdur'un Bucak ilçesinde bulunan Kremna Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmeye hazırlanıyor. Kentin Helenistik dönemden Roma İmparatorluğu dönemine kadar yerleşim olarak kullanıldığı ve önemli bir tapınak merkezi olduğu ortaya çıktı.

Kremna'da Pagan Dünyası Ortaya Çıkıyor
Bölgesel

Kremna'da Pagan Dünyası Ortaya Çıkıyor

Burdur'un Bucak ilçesinde bulunan Kremna Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, çok sayıda Pagan tapınağı kalıntısı tespit edildi. Bu keşif, kentin dini önemini gözler önüne seriyor.

 Kremna Antik Kenti: Tarihin İzlerini Süren Bir Destinasyon
Yaşam

Kremna Antik Kenti: Tarihin İzlerini Süren Bir Destinasyon

Türkiye'nin Burdur ilinde bulunan Kremna Antik Kenti, MÖ 6. yüzyıldan kalma bir yerleşim yeridir. Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ev sahipliği yapmış olan kent, ziyaretçilerine antik döneme ait zengin bir kültürel miras sunmaktadır.

MAKÜ Rektörü Dalgar, Kremna Antik Kenti'ni ziyaret etti
Bölgesel

MAKÜ Rektörü Dalgar, Kremna Antik Kenti'ni ziyaret etti

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile MAKÜ tarafından kazı çalışmaları devam eden Kremna Antik Kenti'ni ziyaret etti.

Kremna Antik Kenti'nin gizemli tarihi gün yüzüne çıkıyor
Bölgesel

Kremna Antik Kenti'nin gizemli tarihi gün yüzüne çıkıyor

Bucak'ta bulunan Esrarengiz Kremna Antik Kenti'nde Pagan Tapınaklarının gizemli sırlarını içerisinde barındırıyor.