Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde yaşayan 12 yaşındaki Furkan Reis Güler, yavru leyleği elleriyle besliyor.
Çemişgezek ilçesinde yaşayan 12 yaşındaki Furkan Reis Güler, Sakyol köyündeki evlerinin yakınında bisikletle gezinirken yolda uçamayan leylek yavrusu gördü. Güler, yavru leyleği yoldan geçen araçlardan korumak için evinin bahçesine getirdi. Uçamayan yavru leyleğin uçma ihtimali ve annesinin görebilme ihtimalinden dolayı evinin bahçesinde güvenli bir yere yuva yapan Güler, yavru leyleği en iyi nasıl besleneceğini öğrenmek için internette araştırma yaptı. Babası balıkçı olan Güler, yavru leyleği babasının getirdiği balık ve topladığı solucanlarla besliyor.
Yavru leyleği korumak için evinin bahçesine getirdiğini dile getiren Furkan Reis Güler, "Sakyol köyünde yaşıyorum. Hayvanları çok seviyorum. Bisikletle yolda giderken yavru bir leylek gördüm. Onu kucağıma alıp eve getirdim. Ona samandan bir yuva yaptım. İnternetten Leyleğin ne yiyebileceğini araştırdım. Babam balıkçı. Babam ona her gün balık getiriyor. Ben de balıkları parçalayıp leyleğe yediriyorum. Leylek gün geçtikçe büyüyor. Leylek büyüyüp uçmayı başardığında doğaya salacağım" dedi.İHA
Bolu’da binanın havalandırma boşluğuna düşerek yaralanan leylek itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde popülasyonu artan leylekler, burada eşsiz güzellik oluşturuyor.
Bingöl’ün Karlıova ilçesinde yuvasından düşen yavru leylekler, itfaiye ekiplerince alınarak tekrar yuvalarına bırakıldı.
Elazığ’da vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunan leylek, jandarma ekipleri tarafından koruma altına alındı.
Süleymanpaşa Belediyesi, Naip Mahallesi'nde yuvasından düşen mahallenin simgesi yavru leyleği kurtararak kardeşlerine kavuşturdu.
Denizli’de yuvasından düşen leylek yavrusu, duyarlı bir esnaf tarafından bakıma alındı. İhtiyaçları karşılanan leylek, durumunun iyileşmesinin ardından doğaya bırakıldı.
Yorumlar (0)