Kütahya

Kütahya'da Tarım Projeleriyle Çiftçilere Destek: Sertifikalı Tohum Dağıtıldı - Haberler

Kütahya'da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) projeleri ve Seraların Rehabilitasyonu projesi kapsamında tohum temini programı düzenlendi.

Kütahya'da Tarım Projeleriyle Çiftçilere Destek: Sertifikalı Tohum Dağıtıldı - Haberler

KÜTAHYA (İHA) - Kütahya'da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) projeleri ve Seraların Rehabilitasyonu projesi kapsamında tohum temini programı düzenlendi.
Programa, Kütahya Valisi Musa Işın, Ak Parti Kütahya Milletvekili İsmail Çağlar Bayırcı, BÜGEM Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Veyis Yurtkulu ve bazı bürokratların yanı sıra Kütahyalı çiftçiler katıldı. Programın sonunda çiftçilere sertifikalı tohumlar dağıtıldı.
2023 yılında bitkisel üretim, hayvancılık, kırsal kalkınma ve yerel kaynaklı projeler ile Kütahyalı üreticilere toplamda 338 Milyon TL tarımsal destekleme ödemesi yapıldığını söyleyen Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Emre Yeniay, "2024 üretim sezonu için, geçtiğimiz ekim ayında 36 bin dekar alanda yüzde 100 yerli ve milli çeşit 720 ton buğday tohumunu toprakla buluşturduk. Bugün burada bahar ekilişleri için, Tarımsal Araştırma Enstitülerimiz tarafından geliştirilen yüzde 100 yerli ve milli çeşitler tercih edilerek 18 milyon TL bütçeli, 14 bin 800 dekar alanda nohut tohumu, 10 bin dekar alanda ayçiçeği tohumu, 100 bin adet domates ve 60 bin adet biber fidesi olmak üzere 160 bin fide yüzde 50 hibe ile, bin 500 dekar alanda yem bitkisi sorgum-sudan otu melezi tohumu yüzde 75 hibe ile teslimini gerçekleştirmek üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız.Teslim edilen tohum ve fidelerle ve ekim ayında teslim edilen buğday tohumuyla birlikte "TAKE Projeleri" kapsamında 2024 üretim sezonunda toplam 62 bin 500 dekar alanda 7 bin 600 üreticimize tohum temin etmiş bulunmaktayız. Ayrıca, ilimizde örtü altı tarımının yaygınlaştırılması amacıyla "Seraların Rehabilitasyonu Projesi" kapsamında yüzde 50 hibeli 130 dekar seranın 50 ton örtü malzemesi ile yenilenmesini sağlayacağız" diye konuştu.

Kütahya'da Organize Hayvancılık Bölgesi kurulacak
Devlet ve hükümet desteğiyle planlı tarıma geçildiğini ve çok uzun süre içerisinde yapılması gereken bir çalışmayı 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde yaptıklarını belirten Kütahya Valisi Musa Işın, "Organize Hayvancılık Bölgesi'ni kuracağız. Orada da çok modern bir tesis kurmakla ilgili daha fazla üretim ve daha az emekle inşallah bu konuyu da halledeceğiz" dedi.
Konuşmaların ardından Vali Işın, Milletvekili İsmail Çağlar Bayırcı BÜGEM Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Veyis Yurtkulu, Vali Yardımcısı Fikret Zaman, Tarım ve Orman İl Müdürü Emre Yeniay tarafından çiftçilere sertifikalı tohumlar dağıtıldı.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Tarım Kredi'de indirim var! Tarım Kredi Kooperatifi fiyat listesi burada! İndirimleri kaçırmayın
Yaşam

Tarım Kredi'de indirim var! Tarım Kredi Kooperatifi fiyat listesi burada! İndirimleri kaçırmayın

Tarım Kredi Market, Haziran ayına özel yeni indirim kampanyası ile temel gıda ürünlerinde büyük indirimler sunuyor! Hemen en yakın Tarım Kredi Market'e gidin, fırsatları kaçırmayın!

Tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları devam ediyor
Bölgesel

Tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları devam ediyor

Konya’nın Karapınar ilçesinde etkili olan dolu ve sağanak sonrası zarar gören tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Tarım arazisine daldı, 3 kişi yaralandı
3. Sayfa

Tarım arazisine daldı, 3 kişi yaralandı

Afyonkarahisar’da kontrolden çıkarak tarım arazisine giren hafif ticari araçta 3 kişi yaralandı.

"Avrupa'daki üreticiler kooperatifleşerek üretim ve ihracatta söz sahibi oldu"
İş Dünyası

"Avrupa'daki üreticiler kooperatifleşerek üretim ve ihracatta söz sahibi oldu"

Antexpo AŞ Genel Müdürü Murat Özer, yaş meyve sebze başta olmak üzere tarımsal faaliyette bulunan üreticilerin maliyetleri azaltabilmeleri, ihracat yapabilmeleri için kooperatifleşmeye ağırlık vermelerini, kooperatiflerin de pazarlama konusunda da geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

1 milyon metreküplük gölet ile su israfına son
Yaşam

1 milyon metreküplük gölet ile su israfına son

Tokat’ın Bağlarbaşı köyünde tarımsal sulama ihtiyacını karşılamak amacıyla planlanan ve tamamlandığında 1 milyon metreküp su kapasitesine sahip olacak göletin inşaatına başlandı.

Tarıma Dayalı Yatırımlar ile 68 projeye destek
İş Dünyası

Tarıma Dayalı Yatırımlar ile 68 projeye destek

Denizli'de Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında, Tarıma Dayalı Yatırımlar ile Bireysel Sulama Desteklenmesi 2023-2024 uygulama dönemi için destek almaya hak kazanan 68 projenin hibe sözleşmeleri imzalandı.