Zonguldak

Lavuar tesisi, 4 ayda 7 milyona yenilendi

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü bünyesinde atıl durumda bulunan ve yenilenmesi için yaklaşık yaklaşık 65 milyon TL ihale bedeli belirlenen lavuar tesisi, TTK ve GMİS işbirliği ile kurumun kendi imkanlarıyla yaklaşık 7 milyon TL’ye yenilendi.

Lavuar tesisi, 4 ayda 7 milyona yenilendi

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü bünyesinde atıl durumda bulunan ve yenilenmesi için yaklaşık yaklaşık 65 milyon TL ihale bedeli belirlenen lavuar tesisi, TTK ve GMİS işbirliği ile kurumun kendi imkanlarıyla yaklaşık 7 milyon TL’ye yenilendi. GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Sendika ve kurum ortak bir şekilde lavuar sistemini 4 ay gibi kısa bir sürede 7 milyon TL gibi bir rakama aktif hale getirdiler. Emeği geçen başta işçilerimiz olmak üzere tüm sendika yöneticilerimize, kurum yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.
TTK’da üretilen taşkömürünün işlenerek demir çelik ve termik santral firmaları ile yakacak olarak ayrılmasını sağlayan ‘lavuar’ adı verilen tesisin onarımı için TTK Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışma başlatıldı. Ancak yüksek maliyet ve döviz kurundaki artış nedeniyle ihale bedeli yaklaşık 2 milyon Euro olan onarım maliyeti nedeniyle kurum yetkilileri yeni çözüm arayışlarına yöneldi. TTK Genel Müdürlüğü, lavuar tesisinin kurum personeli tarafından yapılması için girişimlerde bulundu. Lavuar tesisinde çalışan işçilerin bu konuda bilgili ve donanımlı olmasıyla tesisin kurum içinde onarılmasına karar verildi.
GMİS Üzülmez Teşkilatlandırma Sekreteri olarak seçilen ve öncesinde Mekanizasyon Servisi Şefi olarak görev yapan Dursun İris ve beraberindeki Mekanizasyon Servisi ekibi Lavuar’ın onarılması için görevlendirildi. GMİS Genel Merkez Yönetimi de işçilere destek vererek çalışmaları takip etti. GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, tesisinin yenilenme çalışmalarını yapan işçileri yalnız bırakmadı.

4 ayda tamamlandı

TTK ve GMİS işbirliği ile başlayan onarım çalışmaları yaklaşık 4 ay sürdü. Bu süre zarfında lavuarda bulunan ve kullanılamaz denilen yurt dışı menşeli makine ve parçalar elden geçirilerek onarıldı. İhale bedeli yaklaşık 2 milyon Euro olması beklenen yenileme çalışması, işçilerin fedakarlıklarıyla 225 bin Euro’ya gerçekleştirildi. İşçiler, kısa sürede tamamladıkları lavuar tesisinin kullanıma açılmasıyla büyük gurur ve onur yaşadı. Tesis, günlük yaklaşık 2 bin ton kömür yıkamaya hazır hale geldi.
GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, atıl durumda bulunan lavuar tesisin, işçilerin ve kurum yetkililerinin özverili ve kararlı çalışmasıyla yenilendiğini söyledi. Kamu kaynaklarının doğru kullanımı konusunda önemli bir çalışmaya imza attıklarını ifade eden Yeşil, “Yapılan çalışma ile kamu kaynaklarımızı doğru kullandık. İhale edilseydi belki yurt dışı firması bu işi alacaktı ve devletin parası yurt dışına gidecekti. İşçilerimiz bu çalışmasıyla bunu da önlemiş oldu. Atıl durumdaki birçok makine ve parçayı aktif hale getirdiler. Kurum yetkililerimiz işçilerimize güvendi. Onların bilgi ve donanımına güvendi. Sendika yöneticilerimiz bizzat tesisin onarımında çalıştı. Bizler elimizden gelen desteği sunduk. Sonuçta herkesin gurur duyduğu bir tesis ortaya çıktı. Sendika ve kurum ortak bir şekilde bu lavuar sistemini 4 ay gibi kısa bir sürede 7 milyon TL gibi bir rakama aktif hale getirdi. Bu süreç kolay olmadı. Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreterimiz Tayfun Demir de bu işin takibini yaparak arkadaşlarımızla beraber destekleriyle bu işi hep beraber hallettiler. Ben emeği geçen işçilerimize, sendika yöneticilerimize, kurum yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

İHA

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Düzce Bahçeşehir Mezarlığı'nda Yenileme Çalışması Başladı!
Bölgesel

Düzce Bahçeşehir Mezarlığı'nda Yenileme Çalışması Başladı!

Düzce Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü, Bahçeşehir Mezarlığı’nda parsel sınırları ile yolların yenilenmesi için çalışma başlatıldı.

Gediz İlçesi Yollarında Modernizasyon Çalışmaları Hızla Devam Ediyor - Haberler
Yaşam

Gediz İlçesi Yollarında Modernizasyon Çalışmaları Hızla Devam Ediyor - Haberler

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, Belediye tarafından ilçe genelinde yol genişletme, yol yenileme ve kilit parke çalışmaları devam ediyor.

Esenyurt'ta Güvenli Yollar İçin Yenileme Çalışmaları Hızla İlerliyor
Yaşam

Esenyurt'ta Güvenli Yollar İçin Yenileme Çalışmaları Hızla İlerliyor

Esenyurt Belediyesinin asfalt ve kaldırım yenileme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Menteşe otogar yolu yenileniyor
Bölgesel

Menteşe otogar yolu yenileniyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından adliye önündeki benzinlik istasyonundan Dirgeme-Yeni Otogar kavşağına kadar yapılacak olan 4 şeritli yol, kaldırım ve çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor.

Sultangazi caddeleri yenilendi
Bölgesel

Sultangazi caddeleri yenilendi

Sultangazi Belediyesi, caddeleri ışıl ışıl bir görünüme kavuşturuyor. 57 cadde ve sokakta tamamlanan çalışmalar ile ilçe estetik bir görünüme kavuştu.

Sakarya'da o mahalle 4 bin metrelik yeni içme suyu hattı ile buluştu
Bölgesel

Sakarya'da o mahalle 4 bin metrelik yeni içme suyu hattı ile buluştu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, imalatını kısa sürede tamamladığı 4 bin metrelik hattı Göl Mahallesi sakinlerinin hizmetine sundu. Yeni ve sağlam hat sayesinde içme suyu konusunda uzun yıllar boyunca sorun yaşanmayacak.