Burdur

MAKÜ’de “Gazze” Konulu Panel Düzenlendi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Gazze'deki zulme dikkat çekmek amacıyla panel düzenledi.

MAKÜ’de “Gazze” Konulu Panel Düzenlendi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Gazze'deki zulme dikkat çekmek amacıyla panel düzenledi. İlahiyat Fakültesi Doç. Dr. Necati Avcı Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen panele Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, İl Milli Eğitim Müdürü Muhammed Özdemirci, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasin Pişgin, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Dr. Öğr. Üyesi Fatih Cankurt’un Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Açılış konuşmasını yapan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasin Pişgin, Gazze'deki zulmün 230 gündür sürdüğünü ve bu paneli düzenleyerek tarihe not düşmek istediklerini belirtti. Pişgin, Gazze'de 10 binden fazla çocuğun hayatını kaybettiğini ve aynı sayıda çocuğun da ampüte olduğunu ifade etti. Bu zulmün insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini vurguladı.


Filistin Meselesi Zerre Kadar Vicdanı Olan Herkesin Meselesi


Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Filistinli öğrencilerle duygu ve düşüncelerini paylaşarak Gazze'deki durumun vehametini dile getirdi. Manevi değerlerin kıymetine vurgu yapan Rektör Dalgar, “Manevi değerlerin yanında vatan ve millet değerlerimiz de çok kıymetli. Mehmet Akif’in çalışmak sözünden yola çıkarak ilime, bilime daha çok katkı koymalıyız. Çok çalışmak gerekiyor. Toplumsal katkı dediğimiz söylemi ortaya çıkarmalıyız. 1120 akademisyenimiz var. İlahiyat Fakültesi’nde de yıllarını vermiş, bilgisini vermiş hocalarımızdan herkesin yararlanması gerekir. “İlminizin zekatını veriniz” derim hep. Bu topluma karşı çok fazla sorumluluklarımız var. Bu zulme dur demeye gücümüz yetmiyor. Türkiye en çok çaba sarf eden ülkelerden birisi. Filistin meselesi, zerre kadar vicdanı olan herkesin meselesi. Üniversitemiz devletimiz her zaman filistinli öğrencilerimizin de yanında” ifadelerini kullandı.
Panelde konuşan Filistinli öğrenciler Gıhadır Hamada, Sali Nemex ve Ghaida Hamada, Gazze’deki insanlar için yardım çağrısında bulundular.
Gazze meselesi üzerine farkındalık oluşturmayı ve dinleyicilere bu konuda yeni bir bakış açısı kazandırmayı amaçlayan panelde Dr. Öğr. Üyesi Necati Aykon “Ayetler ve Hadisler Işığında Kutsal Vatan Filistin”, Dr. Öğr. Üyesi Osman Eraslan “Filistin’in Toplumsal Arenadaki Serencamı”, Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Turhan “Soykırımın Dini ve Siyasi Zemini” ve Prof. Dr. Orhan Gürsu da “Soykırımın Psikolojik Nedenleri” konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Öğretim Görevlisi Mehmet Varkal son yolculuğuna uğurlandı
Bölgesel

Öğretim Görevlisi Mehmet Varkal son yolculuğuna uğurlandı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nun sevilen öğretim görevlisi Mehmet Varkal, son yolculuğuna uğurlandı.

MAKÜ'nün acı günü! MAKÜ Öğretim Görevlisi Mehmet Varkal Hayatını Kaybetti
Bölgesel

MAKÜ'nün acı günü! MAKÜ Öğretim Görevlisi Mehmet Varkal Hayatını Kaybetti

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nun sevilen öğretim görevlisi Mehmet Varkal, tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

MAKÜ'de coşkulu mezuniyet töreni
Etkinlik

MAKÜ'de coşkulu mezuniyet töreni

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 2023- 2024 Akademik Yılı Mezuniyet töreni coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi. Detaylar haberimizde...

Macaristan'da MAKÜ rüzgarı! Birinci olup gururlandırdılar
Bölgesel

Macaristan'da MAKÜ rüzgarı! Birinci olup gururlandırdılar

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Halk Oyunları Ekibi, Macaristan'daki 29. Danube Karnavalı ve Uluslararası Halk Dansları Yarışması'nda birinci oldu. Detaylar için tıklayın.

MAKÜ Bucak Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi İlk Mezunlarını Veriyor
Bölgesel

MAKÜ Bucak Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi İlk Mezunlarını Veriyor

MAKÜ Bucak Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümünün ilk mezuniyet töreni coşkulu bir atmosferde gerçekleştirildi. Detaylar burada...

MAKÜ'den Yeni Hamle! Embriyo Transferinde Sahaya İndi!
Bölgesel

MAKÜ'den Yeni Hamle! Embriyo Transferinde Sahaya İndi!

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), embriyo üretim izni olan ilk üniversite olarak, embriyo transferini sahaya taşıdı. Detaylar burada....