Burdur

MAKÜ'de kutlandı

“22 Kasım Türk Diş Hekimliği Günü”, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Diş Hekimliği Fakültesi tarafından düzenlenen panel ile kutlandı.

MAKÜ'de kutlandı

“22 Kasım Türk Diş Hekimliği Günü”, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Diş Hekimliği Fakültesi tarafından düzenlenen panel ile kutlandı.

Konferans ve sergi salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ömer Tekşen ve Prof. Dr. Hakan Öner, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Alp Sağlam, Isparta Diş Hekimleri Odası Genel Sekreteri Diş Hekimi Aşkın Daldal, Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi öğretim üyesi Doç. Dr. Müge Çına, Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden emekli olan Pedodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zuhal Kırzıoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende Türk Müziği Devlet Konservatuvarı öğrencileri tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Açılış konuşmaları ile devam eden programda ilk olarak Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Alp Sağlam bir konuşma yaptı. Sağlam konuşmasında Türk Diş Hekimliği Günü’nün 115.yılını kutladıklarını belirterek şunları söyledi: “Şu an ülkemizde eğitim-öğretime başlamış 104, henüz öğrenci almamış 14 olmak üzere toplamda 118 diş hekimliği fakültesi ile büyük bir sayıya ulaşmış bulunmaktayız. Fakültemiz ise 2017 yılında ülkemizde 74. sırada açılmıştır. Her yıl ülkemizde yaklaşık olarak 5 bin mezun verilmektedir. 2023 verilerine göre kayıtlı 45 bin diş hekimi görülmektedir. Bu her yıl verilen 5 bin mezunla katlanarak artmaktadır. Ülkemiz diş tedavilerinde uygulanan yöntemler, kullandığımız tıbbi cihazlar açısından Avrupa ve dünyada ilk 10’da yer almaktadır. Göz ve diş sağlığı turizminde ülkemiz dünyada 5. sırada yer almaktadır. Ancak bu verilere rağmen toplumumuzun % 74’ünde diş çürüğü, % 70’inde diş eti problemlerinin mevcut olması üzücü bir sorundur. Evlerin %60’ında ancak diş fırçası bulunmaktadır. En geç 3 ayda bir yenilenmesi gereken diş fırçasının ülkemizde ortalama olarak 4 yılda bir yenilendiği görülmektedir. Diş macunu tüketimi de çok az bir orandadır. İdeal diş fırçalama süresi ise 2 dakika iken ülkemizde 30 saniyede bitirilmektedir. Dolayısıyla toplumumuzda ciddi bir ağız ve diş sağlığı problemi mevcuttur. Bunların düzeltilmesi için diş hekimliği fakülteleri olmak üzere tüm diş hekimlerimize görev ve sorumluluklar düşmektedir. Halkı bilinçli hale getirmemiz en önemli görevimiz olmalıdır. Ağız bakımının da tıpkı el ve vücut temizliği gibi bir yaşam felsefesi olarak görülmesini sağlamamız, hızlı ve planlı bir şekilde diş ve diş eti problemlerini ortadan kaldırmamız gerekmektedir.”

Daha sonra konuşan Isparta Diş Hekimleri Odası Genel Sekreteri Diş Hekimi Aşkın Daldal ise “Bugün burada bulunan genç arkadaşlarım, zorlu bir eğitim serüveninde başarı sağlayarak saygın bir mesleğe ilk adımınızı atıyorsunuz. Diş hekimliği, zorluklarına rağmen severek yapıldığı takdirde çok keyifli bir meslektir. Diş hekimliği her geçen gün gelişmekte ve kendini yenilemektedir. Sizler de meslek hayatınızda kendinizi sürekli geliştirmeli, güncel bilgilere ve uygulamalara ulaşmak için elinizden geleni yapmalısınız.” şeklinde konuştu.

Program, Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi öğretim üyesi Doç. Dr. Müge Çına’nın “Sistemik Hastalıklarda Diş Hekimliği Uygulamaları”; Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden emekli olan Pedodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zuhal Kırzıoğlu’nun “Diş Hekimliğinde Ergonomi” konulu sunumları ile devam etti.

Sunumların ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Tekşen tarafından Prof. Dr. Zuhal Kırzıoğlu’na çiçek ve katılım belgesi takdim edildi. Program günün anısına pasta kesimi ile son buldu.

MAKÜ'de kutlandıMAKÜ'de kutlandıMAKÜ'de kutlandıMAKÜ'de kutlandıMAKÜ'de kutlandıMAKÜ'de kutlandıMAKÜ'de kutlandıMAKÜ'de kutlandıMAKÜ'de kutlandı

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Özbekistan'dan Burdur'a Honamlı Keçisi İşbirliği Ziyaretleri
Bölgesel

Özbekistan'dan Burdur'a Honamlı Keçisi İşbirliği Ziyaretleri

Özbekistan Veteriner ve Damızlık Hayvancılık Geliştirme Komitesi Başkan Danışmanı Ziyodulla Pirnazarov, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'ni ziyaret etti.

Redüktörlerin Mühendislik Alanındaki Önemi MAKÜ'de Ele Alındı!
Bölgesel

Redüktörlerin Mühendislik Alanındaki Önemi MAKÜ'de Ele Alındı!

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Mühemdislik-Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Topluluğu tarafından “Gücün Kontrolü Elinizde: Yılmaz Redüktör” adlı seminer düzenlendi.

MAKÜ Futbol Takımı Bölgesel Ligde Üçüncü Oldu!
Spor

MAKÜ Futbol Takımı Bölgesel Ligde Üçüncü Oldu!

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Salon Futbolu Bölgesel Lig Müsabakaları sona erdi. MAKÜ Futbol Takımı kadınlar grubunda üçüncülük elde etti.

MAKÜ Tarımda Dijitalleşmenin Liderliğini Üstleniyor!
Bölgesel

MAKÜ Tarımda Dijitalleşmenin Liderliğini Üstleniyor!

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen "Tarımda Dijital Teknolojiler Çalıştayı"nda tarımda dijitalleşmenin önemi ve katkıları ele alındı.

MAKÜ Eğitim Fakültesi'nde Akredite Program Sayısı 9'a Yükseldi!
Bölgesel

MAKÜ Eğitim Fakültesi'nde Akredite Program Sayısı 9'a Yükseldi!

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Eğitim Fakültesi'nde Öğretmenlik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (EPDAD) tarafından akredite edilen program sayısı 9'a ulaştı.

TÜSÜF salon futbolu bölgesel lig müsabakaları sona erdi
Bölgesel

TÜSÜF salon futbolu bölgesel lig müsabakaları sona erdi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Futbol Takımının da yer aldığı Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Salon Futbolu Bölgesel Lig Müsabakaları sona erdi.