Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ), Burdur Valiliği koordinasyonunda Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü iş birliğinde hazırlanan "Gençler ile Şiddet Üzerine" konulu panel düzenlendi.
Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı, ardından panelistlerin sunumları ile devam etti. Panelin oturum başkanlığını Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Çakar yaptı. Çakar “Şiddetin sadece bir günde konuşmamamız gerekiyor. Zamana yayarak ve farklı platformlarda şiddete farkındalığı artırmamız gerekiyor. Amacımız gençlerimizin ileriki süreçlerde şiddet ile aktif mücadele eden, şiddetin karşısında durabilen, kendisini şiddete karşı koruyabilen ama aynı zamanda şiddetin devam etmesine yönelik tutum ve davranış sergilemeyen, kendisini de birey olarak iyi yetiştiren bir insan modeli olarak gençlerimizle konuşmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda panelimizde şiddeti farklı konularda ele alacağız.” şeklinde konuştu.
Açılış konuşmasının ardından panele geçildi. Panelde MAKÜ Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Özlem Tagay ‘Psikolojik Bir Olgu: Şiddet’ konusunda; Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Canan Gönüllü ‘Medya ve Şiddet’ konusunda; Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep Karataş ‘Arkadaşlık İlişkilerinde Şiddeti Farketmek, Akran Zorbalığı’ konusunda; Uzman Psikolojik Danışman Umut Aydoğdu ise ‘Şiddetle Mücadelede Kurumsal Mekanizmalar ‘ konusunda sunumlarını gerçekleştirdiler.
Sunumların ardından Vali Yardımcısı Yasin Özcan tarafından panelistlere teşekkür belgeleri takdim edildi.
Soru-cevap şeklinde devam eden program sonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü iş birliğinde “Mutlu Aile Temalı” ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında düzenlenen resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarına katılan ve dereceye giren öğrencilerin ödülleri de verildi.
MAKÜ öğrencileri, TÜBİTAK destekli araştırma projeleriyle Türkiye çapında önemli başarılara imza attı. Lisans ve ön lisans programlarında kazandıkları derecelerle üniversitelerini gururlandırdılar.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, üniversite tercihi yapacak öğrencilere kapsamlı rehberlik hizmeti sunuyor. Detaylı bilgi için Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi'ndeki tanıtım standını ziyaret edin.
Antalyaspor Teknik Direktörü Alex de Souza, 2024-2025 sezonu hazırlıkları kapsamında Burdur'da bulunurken, el dikişi top üreten kadınları ziyaret etti. Ziyarette top dikim işlemlerini inceleyen Souza, kadınlara ve çocuklara imza verdi.
Kosova Tarım Bakanı Faton Peci ve heyeti, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'ni ziyaret ederek, tarım ve hayvancılık alanlarında iş birliği ve yatırım imkanları görüştü.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi mezunu Yusuf Can Zeybek, 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde üst üste ikinci kez başpehlivanlık unvanını kazanarak büyük bir başarıya imza attı.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, YÖK'ün onayıyla fakülteye dönüştürüldü.
Yorumlar (0)