Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Burdur Gelişim Merkezi bünyesinde kadın istihdamının arttırılmasına yönelik gerçekleştirilen Top Dikim Atölyesi ile Kadınların Güçlendirilmesi Projesi, hibe programına kabul edildi.
Avustralya devletinin Doğrudan Yardım Programı (DAP) kapsamında finanse edilen ve Ankara’daki Avustralya Büyükelçiliği tarafından yönetilen hibe programına Top Dikim Atölyesi ile Kadınların Güçlendirilmesi Projesi de başarılı olarak kabul edildi.
Burdur İlinde kadın istihdamını artırarak toplumsal kalkınmanın gerçekleştirilmesinde önemli bir kazanımın gerçekleştirildiği proje, Burdur ilinde yaşayan ve bir dezavantajlı grup olan şiddet mağduru kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlendirilmesini amaçlıyor.
Bu kapsamda Burdur Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde Burdur ilinde bulunan, şiddet mağduru kadınların varsa çocukları ile birlikte hizmet aldıkları kadın sığınma evine "top dikim atölyesi" kurulacak. Kurulan bu atölyede şiddet mağduru kadınlara top dikimine ilişkin mesleki eğitim verilecek olup bunun yanı sıra kadın hakları, kadın erkek eşitliği ve iletişim ile ilgili atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Proje ile şiddet mağduru kadınların mesleki beceri kazanması, satılan toplardan sağlanacak gelir ile ekonomik olarak güçlenmesi, atölye çalışmaları ile kadınların sosyal olarak güçlenmesi, istihdam alanı oluşturulması ve toplumsal hayata hem ekonomik hem sosyal katılımlarının desteklenmesi sağlanacak. Proje ile sığınma evinde kalan kadınların sosyo-ekonomik durumunun iyileştirilmesi desteklenerek toplumsal kalkınmaya katkı sunmak amaçlanıyor.
MAKÜ öğrencileri, TÜBİTAK destekli araştırma projeleriyle Türkiye çapında önemli başarılara imza attı. Lisans ve ön lisans programlarında kazandıkları derecelerle üniversitelerini gururlandırdılar.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, üniversite tercihi yapacak öğrencilere kapsamlı rehberlik hizmeti sunuyor. Detaylı bilgi için Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi'ndeki tanıtım standını ziyaret edin.
Antalyaspor Teknik Direktörü Alex de Souza, 2024-2025 sezonu hazırlıkları kapsamında Burdur'da bulunurken, el dikişi top üreten kadınları ziyaret etti. Ziyarette top dikim işlemlerini inceleyen Souza, kadınlara ve çocuklara imza verdi.
Kosova Tarım Bakanı Faton Peci ve heyeti, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'ni ziyaret ederek, tarım ve hayvancılık alanlarında iş birliği ve yatırım imkanları görüştü.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi mezunu Yusuf Can Zeybek, 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde üst üste ikinci kez başpehlivanlık unvanını kazanarak büyük bir başarıya imza attı.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, YÖK'ün onayıyla fakülteye dönüştürüldü.
Yorumlar (0)