Burdur

MAKÜ'den Yeni Hamle! Embriyo Transferinde Sahaya İndi!

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), embriyo üretim izni olan ilk üniversite olarak, embriyo transferini sahaya taşıdı. Detaylar burada....

MAKÜ'den Yeni Hamle! Embriyo Transferinde Sahaya İndi!

MAKÜ, Embriyo Transferinde Sahaya İndi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), embriyo üretim izni olan ilk üniversite olarak, üniversite çiftliği dışında da embriyo transferlerine başladı. MAKÜ bünyesinde yaklaşık 6 yıl önce başlatılan ve son üç yıldır embriyo üretir hale gelen Genetik ve Embriyo Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (GETEM), yüksek genetiğe sahip ırklardan daha fazla yavru almak isteyen yetiştiricilerin taleplerine yanıt veriyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan üretim izin belgesi alan MAKÜ, bu çalışma ile hem bölgeye hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor ve embriyo transferi ile kaliteli damızlık sığır konusunda dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyor. Çalışmalar Burdur merkez ve ilçe köylerinde yürütülmeye başlandı.

MAKÜ’nün bu çalışması, Türkiye’de embriyo transferi alanında önemli bir adım olarak değerlendiriliyor ve ülke genelinde hayvancılık sektöründe büyük bir potansiyel vaat ediyor.

Embriyo Transferinin Başarı Hikayesi

Bucak’ta MAKÜ tarafından altın işletme belgesi verilen Aysel Karagöz çiftliğinde gerçekleştirilen embriyo transferi hakkında konuşan İşletme Müdürü Osman Akay, bu işlemin kendi üretimlerine büyük fayda sağladığını belirtti. Akay, "Embriyo transferi için laboratuvar ortamı ve ehil bir ekip gerekiyor. Bizim kendi imkanlarımızla embriyoları toplayıp tekrar nakletmemiz imkansızdı. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bu konuda büyük destek sağladı." dedi.

Akay, embriyo transferi sayesinde normalde bir yılda bir buzağı alabilecekleri hayvanlardan, yılda 10-15 embriyo elde edebildiklerini ve bu embriyoları taşıyıcı annelere aktararak üretimlerini hızlandırdıklarını belirtti. Bu yöntemle daha yüksek verim ve sürdürülebilir bir sürü elde ettiklerini vurguladı.

GETEM’in Sahadaki İlk Adımları

Embriyo Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (GETEM) Müdürü Prof. Dr. Yunus Çetin, 6 yıl önce başladıkları embriyo üretim projesinde artık sahaya açılmaya başladıklarını belirtti. Çetin, "İşletmede süt verimi yüksek ineklerde embriyo üretimi gerçekleştirdik. Bu embriyoları genetik olarak daha düşük düvelere transfer ederek, yüksek genetikli yavrular elde ediyoruz. Normalde yüksek verimli 4 inekten bir yılda 4 buzağı alabilecekken, bu yöntemle 20-25 buzağı alabiliyoruz," dedi.

Türkiye'de embriyo transferinin yaygın bir uygulama olmadığını belirten Çetin, MAKÜ’nün bu alanda öncü olduğunu ve üniversite çiftliğinde kurdukları sistemin sahaya uygulanmaya başlandığını söyledi. Çetin, "Başarılı işler yapmalıyız ki, sahada sorun yaşanmasın. Artık oturmuş bir sistem var ve bu teknolojiyi sahada kullanıyoruz," diyerek sözlerini tamamladı.

MAKÜ'den Yeni Hamle! Embriyo Transferinde Sahaya İndi!MAKÜ'den Yeni Hamle! Embriyo Transferinde Sahaya İndi!MAKÜ'den Yeni Hamle! Embriyo Transferinde Sahaya İndi!MAKÜ'den Yeni Hamle! Embriyo Transferinde Sahaya İndi!MAKÜ'den Yeni Hamle! Embriyo Transferinde Sahaya İndi!MAKÜ'den Yeni Hamle! Embriyo Transferinde Sahaya İndi!MAKÜ'den Yeni Hamle! Embriyo Transferinde Sahaya İndi!MAKÜ'den Yeni Hamle! Embriyo Transferinde Sahaya İndi!MAKÜ'den Yeni Hamle! Embriyo Transferinde Sahaya İndi!MAKÜ'den Yeni Hamle! Embriyo Transferinde Sahaya İndi!MAKÜ'den Yeni Hamle! Embriyo Transferinde Sahaya İndi!

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Marketten yumurta aldı , içinden inanılmaz bir şey çıktı
Yaşam

Marketten yumurta aldı , içinden inanılmaz bir şey çıktı

Ordu’nun Fatsa ilçesinde marketten yumurta alan bir kadın, içerisinden civciv embriyosu çıktığını görünce şoke oldu.

Burdur Bucak trafik kazası! Kazada 2 kişi yaralandı
Bölgesel

Burdur Bucak trafik kazası! Kazada 2 kişi yaralandı

Burdur'un Bucak ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı. Yaralılar Bucak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Detaylar haberimizde.

Burdur Niyazlar Köyü'nde geleneksel aşure programı
Bölgesel

Burdur Niyazlar Köyü'nde geleneksel aşure programı

Vali Dr. Türker Öksüz, Yeşilova Niyazlar Köyü'nde düzenlenen Geleneksel Aşure etkinliğine katılarak Muharrem Ayı'nın ve Aşure Gününün önemini vurguladı.

Vali Öksüz, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümünde gazilerle buluştu
Bölgesel

Vali Öksüz, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümünde gazilerle buluştu

Burdur Valisi Dr. Türker Öksüz, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümü dolayısıyla Türkiye Muharip Gaziler Derneği Burdur İl Temsilciliğine ziyarette bulundu.

Burdur'da 2 gündür fellik fellik aranıyordu! Özel ekip tarafından bulundu, hüzne boğdu
Bölgesel

Burdur'da 2 gündür fellik fellik aranıyordu! Özel ekip tarafından bulundu, hüzne boğdu

Burdur'da Cuma günü evinden çıkan ve 2 gündür aranan 65 yaşındaki Alzheimer hastası Halil Alagöz, arazide ölü bulundu. Detaylar için tıklayın.

Milletvekili Mustafa Oğuz, mezun olduğu BAL’ın bahçesinde duyurdu
Bölgesel

Milletvekili Mustafa Oğuz, mezun olduğu BAL’ın bahçesinde duyurdu

AK Parti Burdur Milletvekili Mustafa Oğuz, Bucak Anadolu Lisesi ve diğer eğitim yatırımları hakkında açıklamalarda bulundu. İhale tarihleri ve detaylar burada.