Burdur

MAKÜ, Depremzedelere Yönelik Psikososyal Destek Çalışmaları Yürütüyor

Burdur’a gelerek KYK’lara yerleştirilen ailelerle yapılacak psikososyal destek çalışmaları için kurumlar arasında koordinasyon toplantıları yapıldı.

MAKÜ, Depremzedelere Yönelik Psikososyal Destek Çalışmaları Yürütüyor

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin ardından depremden etkilenen ve Burdur’a gelerek KYK’lara yerleştirilen ailelerle yapılacak psikososyal destek çalışmaları için Burdur Mehmet Akif Üniversitesi’nin (MAKÜ) ilgili fakülte ve birimleri ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı KYK yurt müdürlükleri arasında koordinasyon toplantıları yapıldı.

Psikososyal destek çalışmalarına katılacak gönüllüler için Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Çakar ve Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Özlem Tagay tarafından online ve yüz yüze olmak üzere psikolojik ilk yardım ve psikososyal destek konularında üç farklı eğitim verildi.

Depremden etkilenen çocuklar için MAKÜ Eğitim Fakültesi Okulöncesi Eğitimi Anabilim Dalından Prof. Dr. Perihan Ünüvar sorumluluğunda oyun alanları oluşturuldu. Bunun yanı sıra çalışmalar kapsamında Eğitim Bilimleri Bölümünden Doç. Dr. Kenan Demir sorumluluğunda Eğitim Fakültesinin gönüllü akademisyenleri eşliğinde farklı yaş gruplarına uygun etkinlik ve drama çalışmaları planlanarak gerçekleştirildi. Okuma salonları ve ders çalışma salonları için materyal desteği de sunuldu.

Ardından psikososyal destek ekibinde yer alan personeller Asımın Nesli ve Safahat yurdunda üç grup halinde çalışacak şekilde planlamalar yaparak yurda gelen ailelerin kayıt kabul sürecinden itibaren birebir bütün ihtiyaçlarının temini noktasında çalışmalar yürüttü.

Çalışmalar kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile MAKÜ Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi Müdürü Prof. Dr. Özlem Tagay sorumluluğunda yürütülen Psikososyal destek ekibinde MAKÜ Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden, Sosyal Hizmet Bölümünden ve Sağlık Bilimleri Fakültesinden gönüllü akademisyenler ve gönüllü öğrenciler yer aldı.

Psikososyal destek ekibi ilk günden itibaren Safahat yurdunda 157, Asımın Neslinde 168 oda olmak üzere toplam 325 aile ile görüşerek gerekli ihtiyaçları belirlediler. Bunun yanı sıra sağlık ve acil ihtiyaçlar için aileler bilgilendirilerek yönlendirildi ve psikolojik yardıma ihtiyacı olan bireyler belirlenerek görüşmeleri ayarlandı. Destek çalışmaları kapsamında Asımın Nesli Yurdu’nda 49, Safahat Öğrenci Yurdu’nda 57 kişi ile bireysel psikolojik danışma gerçekleştirildi.

Depremden etkilenen ve yoğun stres yaşayan bireyler için psikolojik yardım, psikolojik destek sunularak daha ağır durumdaki bireyler için psikiyatriye sevk konusunda da destek olundu.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

MAKÜ Rektörü Hüseyin Dalgar'dan ilk atama İşte rektör yardımcısı
Bölgesel

MAKÜ Rektörü Hüseyin Dalgar'dan ilk atama İşte rektör yardımcısı

5 Haziran'da Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile MAKÜ Rektörlüğüne atanan Hüseyin Dalgar, Rektör Yardımcısı atamasını gerçekleştirdi.

MAKÜ HAYTEK'in projesi desteklenecek
Bölgesel

MAKÜ HAYTEK'in projesi desteklenecek

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Hayvancılık Sektöründe Dijital Teknolojiler Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi (HAYTEK) tarafından TÜBİTAK-TAGEM 1005 Tarımsal Araştırmalar Ortak Çağrısı kapsamında sunulan proje önerisi kabul edildi.

MAKÜ'nün yeni rektörü Hüseyin Dalgar, mazbatayı aldı
Bölgesel

MAKÜ'nün yeni rektörü Hüseyin Dalgar, mazbatayı aldı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığında düzenlenen törenle Rektörlük Mazbatasını teslim aldı.

MAKÜ'de rektörlük devir teslim töreni yapıldı
Bölgesel

MAKÜ'de rektörlük devir teslim töreni yapıldı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine atanan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, 6 Haziran Salı günü Rektörlük binası önünde akademik ve idari personel ile basın mensupları tarafından karşılandı.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Hüseyin Dalgar oldu
Bölgesel

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Hüseyin Dalgar oldu

Resmi Gazete’nin 05 Haziran 2023 tarihli sayısında duyurulan karara göre Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Hüseyin Dalgar atandı.

MAKÜ Öğrencilerine UMKE ve Ambulans İçi Araç Tanıtımı Eğitimi Verildi
Bölgesel

MAKÜ Öğrencilerine UMKE ve Ambulans İçi Araç Tanıtımı Eğitimi Verildi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi ve Burdur İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğinde uzman personeller tarafından 30 Mayıs tarihinde “UMKE ve Ambulans İçi Araç Tanıtımı” eğitimi düzenlendi.