Burdur

MAKÜ, Depremzedelere Yönelik Psikososyal Destek Çalışmaları Yürütüyor

Burdur’a gelerek KYK’lara yerleştirilen ailelerle yapılacak psikososyal destek çalışmaları için kurumlar arasında koordinasyon toplantıları yapıldı.

MAKÜ, Depremzedelere Yönelik Psikososyal Destek Çalışmaları Yürütüyor

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin ardından depremden etkilenen ve Burdur’a gelerek KYK’lara yerleştirilen ailelerle yapılacak psikososyal destek çalışmaları için Burdur Mehmet Akif Üniversitesi’nin (MAKÜ) ilgili fakülte ve birimleri ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı KYK yurt müdürlükleri arasında koordinasyon toplantıları yapıldı.

Psikososyal destek çalışmalarına katılacak gönüllüler için Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Çakar ve Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Özlem Tagay tarafından online ve yüz yüze olmak üzere psikolojik ilk yardım ve psikososyal destek konularında üç farklı eğitim verildi.

Depremden etkilenen çocuklar için MAKÜ Eğitim Fakültesi Okulöncesi Eğitimi Anabilim Dalından Prof. Dr. Perihan Ünüvar sorumluluğunda oyun alanları oluşturuldu. Bunun yanı sıra çalışmalar kapsamında Eğitim Bilimleri Bölümünden Doç. Dr. Kenan Demir sorumluluğunda Eğitim Fakültesinin gönüllü akademisyenleri eşliğinde farklı yaş gruplarına uygun etkinlik ve drama çalışmaları planlanarak gerçekleştirildi. Okuma salonları ve ders çalışma salonları için materyal desteği de sunuldu.

Ardından psikososyal destek ekibinde yer alan personeller Asımın Nesli ve Safahat yurdunda üç grup halinde çalışacak şekilde planlamalar yaparak yurda gelen ailelerin kayıt kabul sürecinden itibaren birebir bütün ihtiyaçlarının temini noktasında çalışmalar yürüttü.

Çalışmalar kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile MAKÜ Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi Müdürü Prof. Dr. Özlem Tagay sorumluluğunda yürütülen Psikososyal destek ekibinde MAKÜ Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden, Sosyal Hizmet Bölümünden ve Sağlık Bilimleri Fakültesinden gönüllü akademisyenler ve gönüllü öğrenciler yer aldı.

Psikososyal destek ekibi ilk günden itibaren Safahat yurdunda 157, Asımın Neslinde 168 oda olmak üzere toplam 325 aile ile görüşerek gerekli ihtiyaçları belirlediler. Bunun yanı sıra sağlık ve acil ihtiyaçlar için aileler bilgilendirilerek yönlendirildi ve psikolojik yardıma ihtiyacı olan bireyler belirlenerek görüşmeleri ayarlandı. Destek çalışmaları kapsamında Asımın Nesli Yurdu’nda 49, Safahat Öğrenci Yurdu’nda 57 kişi ile bireysel psikolojik danışma gerçekleştirildi.

Depremden etkilenen ve yoğun stres yaşayan bireyler için psikolojik yardım, psikolojik destek sunularak daha ağır durumdaki bireyler için psikiyatriye sevk konusunda da destek olundu.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

“Bir Dik Duruş: Milli Şair Mehmet Akif Ersoy” Kitabı Yayımlandı
Bölgesel

“Bir Dik Duruş: Milli Şair Mehmet Akif Ersoy” Kitabı Yayımlandı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Doç. Dr. Canan Olpak Koç tarafından “Bir Dik Duruş: Milli Şair Mehmet Akif Ersoy” isimli portre kitabı Türkiye Türkçesinde yayımlandı.

MAKÜ’de İstiklal Marşı’nın Anlamı Konuşuldu
Bölgesel

MAKÜ’de İstiklal Marşı’nın Anlamı Konuşuldu

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) tarafından 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü programları çerçevesinde “İstiklal Marşı’nın Anlamı” konulu online söyleşi gerçekleştirildi.

Burdur'da İstiklal Marşının kabulü kutlandı
Bölgesel

Burdur'da İstiklal Marşının kabulü kutlandı

Burdur'da İstiklal Marşının kabulünün 102. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü münasebetiyle program düzenlendi.

Burdur MAKÜ HAYTEKFEST’te Ödüller Sahiplerini Buldu
Bölgesel

Burdur MAKÜ HAYTEKFEST’te Ödüller Sahiplerini Buldu

Türkiye’de ilk kez Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ev sahipliğinde düzenlenen hayvancılık sektörüne yön verecek olan Hayvancılık Teknolojileri AR-GE ve İnovasyon Festivali (HAYTEKFEST) sona erdi.

MAKÜ Personel Alımı yapıyor İşte Başvuru Şartları
Eleman İlanı

MAKÜ Personel Alımı yapıyor İşte Başvuru Şartları

KPSS 60 puan ile Burdur MAKÜ'ye en az lise mezunu adayların içerisinden belirtilen kadrolara personel alımı yapıyor. İşte başvuru sürecine dair merak edilenler

Türkiye’nin İlki MAKÜ’de yapılıyor
Bölgesel

Türkiye’nin İlki MAKÜ’de yapılıyor

Hayvancılık Teknolojileri AR-GE ve İnovasyon Festivali (HAYTEKFEST), Türkiye’de ilk kez Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ev sahipliğinde düzenleniyor.