Burdur

MAKÜ Tarih Bölümü Atatürk'ü Andı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından 6 Mart Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. Yıldönümü dolayısıyla program düzenlendi. Programda sergi açılışı ve "Atatürk'ün Yurt Gezileri ve Burdur'a Gelişi" konulu konferans yer aldı.

MAKÜ Tarih Bölümü Atatürk'ü Andı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından 6 Mart Atatürk’ün Burdur’a Gelişinin 94. Yıldönümü dolayısıyla program düzenlendi.

Program FEF Sergi ve Fuaye Alanında düzenlenen sergi açılışı ile başladı. Akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı resim sergisinin açılışını Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevilay Özer ile Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Babacan gerçekleştirdi.

Açılışın ardından “Atatürk’ün Yurt Gezileri ve Burdur’a Gelişi” konulu konferansa geçildi. Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Babacan’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta Atatürk’ün yaptığı gezilerin amaçlarına değinildi. Prof. Dr. Hasan Babacan konuşmasında “Bizim toplumumuz, Türk insanı, kendisine yeni ufuklar çizen insanlara hem maddi hem de manevi karşılığı olan ‘Gazi’ unvanını vermiştir. Dikkat edelim devlet kurucularımızdan birisi Osmanlı Devleti’nde Osmangazi. Osman Bey veya Orhan Bey kendi kendine bana bundan sonra gazi deyin dememiştir. Bunu toplum demiştir. Mustafa Kemal'e de milli mücadele döneminde ve sonrasında toplum tarafından Gazi Paşa unvanı verilmiştir. Gazi Paşa Mustafa Kemal de toplumunu tanıyordu, insanları tanıyordu ve onlarla neler yapılabileceğini iyi görüyordu. Bunun üzerine de milli mücadelenin hemen ardından çeşitli yurt gezileri düzenlemiştir. Ve bu yurt gezilerinin amaçlarından birisi toplumla iç içe olmak, onlarla kaynaşmaktır. Atatürk’ü farklı kılan, halkla iç içe olması ve sürekli halktan ileri gelenlerle fikir alışverişinde bulunması ve toplumla tek vücut olmasıdır. Yani halktan kopuk birisi değildir. Gezilerinin bir diğer amacı da o güne kadar yapılan devrimleri halka anlatmak, benimsetmekti. Gittiği yerlerde daha çok gençlerle, çocuklarla içli dışlı olarak bu duygu ve düşüncelerini onlara aktarmıştır. Çünkü gelecek onlardadır diye düşünüyordu. Amaçlarına baktığımızda Mustafa Kemal bir eylem adamıydı. Çıkarılan kanunları yapılan yenilikleri, devrimleri ve bunların nasıl uygulandığını görmek amacıyla da gezilere çıkmış ve bu uygulamaları insanlara anlatmış, uğradığı köy, kasaba ve şehirlerde milletle tek yürek olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Program, Sergi ve Fuaye Alanında düzenlenen kokteyl ile son buldu.

MAKÜ Tarih Bölümü Atatürk'ü AndıMAKÜ Tarih Bölümü Atatürk'ü AndıMAKÜ Tarih Bölümü Atatürk'ü AndıMAKÜ Tarih Bölümü Atatürk'ü AndıMAKÜ Tarih Bölümü Atatürk'ü AndıMAKÜ Tarih Bölümü Atatürk'ü AndıMAKÜ Tarih Bölümü Atatürk'ü AndıMAKÜ Tarih Bölümü Atatürk'ü AndıMAKÜ Tarih Bölümü Atatürk'ü AndıMAKÜ Tarih Bölümü Atatürk'ü Andı

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

MAKÜ ve BAKA İş Birliğiyle "Web Uygulama Güvenliği Eğitimi" Tamamlandı!
Bölgesel

MAKÜ ve BAKA İş Birliğiyle "Web Uygulama Güvenliği Eğitimi" Tamamlandı!

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) iş birliğiyle düzenlenen "Siber Vatan Programı" kapsamında "Web Uygulama Güvenliği Eğitimi" tamamlandı.

MAKÜ'de Gazze'deki Zulme Dikkat Çeken Panel Düzenlendi!
Bölgesel

MAKÜ'de Gazze'deki Zulme Dikkat Çeken Panel Düzenlendi!

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Gazze'deki zulme dikkat çekmek amacıyla panel düzenlendi. Panelde Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Filistinli öğrenciler ve akademisyenler konuşmalar yaparak Gazze'ye desteğini dile getirdiler.

MAKÜ’de “Gazze” Konulu Panel Düzenlendi
Bölgesel

MAKÜ’de “Gazze” Konulu Panel Düzenlendi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Gazze'deki zulme dikkat çekmek amacıyla panel düzenledi.

Ofiste Sağlıklı Kalın! MAKÜ Spor ARGEM Semineri
Bölgesel

Ofiste Sağlıklı Kalın! MAKÜ Spor ARGEM Semineri

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Sporcu Yetiştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (Spor ARGEM) tarafından "Ofis Ergonomisi Postüral Farkındalık ve Fiziksel Aktivite Semineri" düzenlendi.

MAKÜ bu yıl da keçi yetiştiricisinin yanında
Bölgesel

MAKÜ bu yıl da keçi yetiştiricisinin yanında

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), geçtiğimiz sezon başladığı keçi sütünden tulum peyniri üretiminde bu sezon da önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Oğuzhanspor yeniden BAL'da
Spor

Oğuzhanspor yeniden BAL'da

Bölgesel amatör Ligin gediklisi Bucak belediyesi Oğuzhanspor, yeniden BAL ligine çıktı.