Mersin

Mersin'deki Tarihi Taş Bina Kent Müzesi Olacak - Haberler

Mersin'de yıllarca büyükşehir belediye binası olarak kullanılan tarihi taş bina, Kent Müzesine dönüştürülmek üzere restore ediliyor.

Mersin'deki Tarihi Taş Bina Kent Müzesi Olacak - Haberler

MERSİN (İHA) - Mersin'de yıllarca büyükşehir belediye binası olarak kullanılan tarihi taş bina, Kent Müzesine dönüştürülmek üzere restore ediliyor.
Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent tarihine tanıklık eden simge yapılardan taş binanın restorasyonunu başlattı. Uzun yıllar Mersin Büyükşehir Belediyesinin bazı birimlerinin çalışmalarını yürüttüğü taş bina, kısa süre önce boşaltılarak restorasyon çalışmaları başlatıldı. Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından aslına uygun bir şekilde yapılacak olan çalışmalar kapsamında, sonradan yapılan müdahaleler ortadan kaldırılacak ve tarihi bina Kent Müzesi olarak hizmet verecek.

Sergi salonu, müze ve fuaye alanı olarak Mersinlilere hizmet vermeye devam edecek
Yaklaşık 3 bin 200 metrekare alana sahip olan taş binada çalışmalar, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülecek. Bina, önce yapılan restorasyonla eski görünümüne kavuşturulacak, ardından da her katta farklı kullanım alanlarının olacağı iç mekan düzenlemesi yapılacak. Çalışmaların sonunda zemin kat çok amaçlı sergi salonu ve Kent Müzesi, 1. katı Kent Müzesi Sergi Salonu, 2. katı başkanlık makamı, çok amaçlı salonlar, fuaye ve toplantı salonu olarak işlevlendirilecek.
1900’lerin başından itibaren tuz deposu, konut, nal ve çivi fabrikası, Akkahve gibi çok farklı şekillerde kullanılan taş bina, belirli bir süre sonra belediye binası olarak hizmet vermeye devam etti. Kentlilerin hafızasında çoğunlukla Akkahve olarak kalan taş bina, yapılan restorasyon çalışmasıyla, Mersinlilerle birlikte yaşayan ve tarihe tanıklık eden bir yapı olmaya devam edecek.

“Şehrimize değer katacak projeler daha da çoğalacak”
100 yıldan fazla bir geçmişi olan taş binanın restorasyon ve kent müzesine dönüşüm çalışmalarını başlattıklarını ifade eden Fen İşleri Dairesi Başkanı Serdar Gökpınar, proje süresi olarak 540 gün belirlediklerini, ancak daha önce de bitirmeyi planladıklarını söyleyerek, “Bu çalışmalar kapsamında; zaman içerisinde binaya yapılan müdahalelerin kaldırılması, gerekli güçlendirmelerin yapılması, çatı yenilenmesi, cephe temizliği yapılarak, özgün hali korunup restorasyon projesine uygun olarak bölümler işlevlendirilecek” dedi. Çalışmalar sonucunda bina içerisinde kent müzesi, sergi salonları, fuaye alanı ve toplantı salonlarının kullanıma kazandırılacağını kaydeden Gökpınar, “Bu sayede taş binamız, şehrin ortak kullanımına katılarak, Mersin ve Mersinlilerle beraber yaşamaya devam edecek. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, şehrimize değer katacak projelerin çoğaltılması yönündeki çalışmalarımız da sürecek” ifadelerini kullandı.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Tarihi taş bina “Millet Kütüphanesi” oluyor
Bölgesel

Tarihi taş bina “Millet Kütüphanesi” oluyor

Çorum Belediyesi, eski hizmet binası olarak faaliyet gösteren tarihi taş binayı restore ederek millet kütüphanesine dönüştürüyor.

İnegöl Kent Müzesi'nden anlamlı sergi
Bölgesel

İnegöl Kent Müzesi'nden anlamlı sergi

İnegöl Belediyesi, 18 Mayıs Dünya Müzeler Günü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel 'Yarım Asırlık Şanlı Mücadele Kurtuluşspor' sergisini beğeniye sundu.

Burdur'da Kent Belleği Evi Açılıyor! Tüm Burdurlular Davetli!
Bölgesel

Burdur'da Kent Belleği Evi Açılıyor! Tüm Burdurlular Davetli!

Burdur'da vatandaşına hizmetine girmeye hazırlanan Kent Belleği Evi kapılarını 20 Mayıs Pazartesi Günü açıyor. Geçmişin tozlu sayfalarını geleceğe taşıyan Burdur Belediyesi gerçekleşecek açılışa tüm Burdur Halkını davet ediyor. Açılış Detayları haberimizde...

2 Bin Yıllık Sessizlik Bozuldu! Tarihe böyle dokundular
Bölgesel

2 Bin Yıllık Sessizlik Bozuldu! Tarihe böyle dokundular

Burdur'un Gölhisar ilçesinde bulunan Kibyra Antik Kenti'nde 2 bin yıl sonra tekrar müzik sesleri yükseldi. Medusa mozaikli odeonda Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı öğrencileri konser verdi.

Ozan Kozan Mudanya Kent Konseyi'nde Yeni Bir Dönem Başlatmak İstiyor!
Bölgesel

Ozan Kozan Mudanya Kent Konseyi'nde Yeni Bir Dönem Başlatmak İstiyor!

Ozan Kozan 31 Mart yerel seçimleri sonrası Mudanya Kent Konseyi seçimlerinde adaylığını açıkladı.

Halk Sağlığını Tehdit Ediyor! Burdur Kent Konseyi Çözüm Arıyor
Bölgesel

Halk Sağlığını Tehdit Ediyor! Burdur Kent Konseyi Çözüm Arıyor

Burdur Kent Konseyi, Burdur Gölü'nün kuruyan tabanından kalkan toz aşımının halk sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekti.