Burdur

Milletvekilleri Özçelik ve Uğur'dan Projeye Tam Destek

AK PARTİ MİLLETVEKİLLENDEN KÜÇÜKBAŞ KALKINMA PROJESİNE TAM DESTEK.

Milletvekilleri Özçelik ve Uğur'dan Projeye Tam Destek

AK Parti Burdur Milletvekilleri Yasin Uğur ve Bayram Özçelik, il genelinde küçükbaş yetiştiriciliğin canlandırılmasını amaçlayan ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ isimli projeye tam destek verdiklerini açıkladı.
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sübvansiyonlu tarımsal kredilerde üreticilere verilen faiz desteği kapsamında, Burdur Valiliği ve Ziraat Bankası tarafından imzalanan protokolle “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesine destek açıklaması AK Parti Burdur Milletvekilleri Yasin Uğur ve Bayram Özçelik’ten geldi.

“İLK PROTOKOL İMZALAYAN İLLERDENİZ”
Küçükbaş hayvancılık için önemli bir proje olduğunu belirten Milletvekilleri Yasin Uğur ve Bayram Özçelik, “Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sübvansiyonlu tarımsal kredilerde üreticilere verilen faiz desteği kapsamında 81 İlde çalışmalarına başlanılan Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projesini ilk imzalayan İller arasındayız. Burdur Valimiz Sayın Ali Arslantaş’ın bizzat ilgilendiği küçükbaş hayvancılık projesi çalışmalarına başlanıldı” dedi.


BAŞVURU VE ÖN DEĞERLENDİRME

Projeye başvuru yapabilecek üreticilerimizin ilk şartının küçükbaş hayvancılık yapması olduğunu vurgulayan Milletvekilleri Uğur ve Özçelik, “Barınak (Ağıl), ikamet, asgari 100 adet küçükbaş hayvan, meradan yararlanma veya kaba yem, krediye engel durumunun olmaması şartları mevcut. Her üreticimiz projeden 1 kez yararlanabilecek. Bu projeden üreticilerimizi yararlandırarak Türkiye'de üretimin artıracağız” ifadelerini kullandılar.
Üreticilerimiz için tüm imkanlarını seferber ettiklerini belirten milletvekilleri, üreticilere belli küçükbaş hayvan edinebileceklerini hatırlattılar. Milletvekilleri Uğur ve Özçelik, “Üreticiler, A. Merinosu, Orta A. Merinosu, Karacabey Merinosu, Pırlak, Pırıt, Sakız, İvesi küçükbaş hayvanları edinebilecekler. Türleri belli olan küçükbaş hayvanların aynı zamanda 6- 24 aylık ve dişi olma şartlarını da sağlaması gerekiyor” bilgisini paylaştılar.
Üreticiler başvuruları İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yaparak, gerekli şartların sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilmesinin akabinde birer tutanakla tespit edileceğini söyleyen Milletvekilleri Yasin Uğur ve Bayram Özçelik, “Uygun olan üreticilerimizin listesi İl Müdürlüğüne bildirilir. Başvurusu onaylanan üreticilerimiz, kredi işlemlerini yapmak için bankanın ilgili değerlendirmesini esas ve usullerine göre yapar. Yatırım ve işletme kredisi toplamda 150 Bin TL olup, kefil olarak 2 gerçek yada tüzel kişi, alınan hayvanları rehni ile verilir. Çapraz kefalet alınmayacak” şeklinde konuştular.
Projenin kapsamlı olduğunu söyleyen Milletvekilleri Uğur ve Özçelik, “Proje kapsamında hayvanların alınacağı işletmeler Valilik tarafından belirlenir. Bildirilen işletmelerin dışındaki işletmelerden alınan küçükbaşlarda kredi kullandırılmaz. Alınan hayvanların teslimi İl/İlçe Müdürlüğü veya Özel idare vasıtasıyla yaptırabilecek. Kredi işlemlerinin bildirilmesinden itibaren 30 gün içinde gerçekleşmesi gerekiyor. Üreticilere hayvan alımına yönelik nakit ödeme yapılmayacak. Kredinin satın alınan hayvan bedelinin altında kalması durumunda fark üretici tarafından karşılanacak. Üreticilere proje kapsamında 100 (yüz) dişi Küçükbaş hayvan edindirilir. Üçer aylık dönemlerle kontrol edilecek, bankanın onayı ve izni olmadan satış veya kesim yapılmayacak. Üreticilerin üretim faaliyetinin var olmadığı, faaliyetine son verdiği, işletmesini devrettiği, eksik kapasite vb. durumlarda banka esas ve usullerine göre işlem yapılır. Veterinerlik, aşı, küpeleme ile ilgili ihtiyaçlar Valilik tarafından karşılanarak, TARSİM kapsamında sigortalanır. Geniş kapsamlı ve kredi bitene kadar her yıl yenilenir. Proje 10 Eylül 2020 ile 10 Eylül 2021 tarihleri arasından 100 Bin başla sınırlı olup bir yıl daha uzatılabilir” açıklamasında bulundular.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

AK Parti'nin A Takımı belli oldu İşte isimler ve hayatları
Bölgesel

AK Parti'nin A Takımı belli oldu İşte isimler ve hayatları

Abdullah Güler'in AK Parti Grup Başkanlığına seçilmesi ile birlikte, Grup Başkanvekilliğine Özlem Zengin, Muhammet Emin Akbaşoğlu, Leyla Şahin Usta, Abdülhamit Gül, Bahadır Yenişehirlioğlu seçildi. Peki AK Parti'nin A Takımı üyeleri kimdir? İşte detaylar...

Adem Korkmaz, TBMM'de milletvekili yeminini etti
Bölgesel

Adem Korkmaz, TBMM'de milletvekili yeminini etti

AK Parti Burdur Milletvekili Adem Korkmaz, TBMM Genel Kurulu toplantısında milletvekilli yeminini etti. İşte detaylar...

Mustafa Oğuz, TBMM'de milletvekili yeminini etti
Bölgesel

Mustafa Oğuz, TBMM'de milletvekili yeminini etti

AK Parti Burdur Milletvekili Mustafa Oğuz, TBMM Genel Kurulu toplantısında milletvekilliği yeminini etti. İşte detaylar...

Korkuteli Zeynep-Mustafa Kemer Ortaokulu Okul Yararına Kermes
Yaşam

Korkuteli Zeynep-Mustafa Kemer Ortaokulu Okul Yararına Kermes

Antalya Korkuteli Zeynep-Mustafa Kemer Ortaokulu Okul Aile Birliği öncülüğünde, okul bünyesinde yardım amaçlı bir kermes düzenledi. Okul bahçesinde gerçekleşen kermese yoğun katılım gerçekleşti.

Adem Korkmaz Hoca TBMM'de
Bölgesel

Adem Korkmaz Hoca TBMM'de

AK Parti Burdur Milletvekili Prof. Dr. Adem Korkmaz, TBMM kayıt işlemini yaptırdı. İşte detaylar..

Başkan Osman Taşkın, 'Teşekkürler BUCAK, Teşekkürler TÜRKİYE'
Bölgesel

Başkan Osman Taşkın, 'Teşekkürler BUCAK, Teşekkürler TÜRKİYE'

AK Parti Bucak İlçe Başkanı Osman Taşkın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden seçilmesinin ardından 'Teşekkürler Bucak, Teşekkürler Türkiye' sözleriyle açıklamada bulundu.