Malatya

Neden sismik izolatör kullanılmalı ? Bu videoyu izlemeden geçmeyin

Malatya Battalgazi Devlet Hastanesi, sağlık kadrosu, teknolojik cihazlarla verdiği teşhis ve tedavi hizmetinin yanı sıra, sismik deprem izolatörleriyle şiddetli depreme karşı da güven veriyor.

Neden sismik izolatör kullanılmalı ? Bu videoyu izlemeden geçmeyin

Malatya Battalgazi Devlet Hastanesi, sağlık kadrosu, teknolojik cihazlarla verdiği teşhis ve tedavi hizmetinin yanı sıra, sismik deprem izolatörleriyle şiddetli depreme karşı da güven veriyor. Devlet Hastanesi, 6 Şubat tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden hasar görmeden vatandaşlara sağlık hizmeti vermeye devam ediyor.
Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden Malatya da etkilendi. Ekiplerin bölgedeki arama kurtarma çalışmaları hız kesmeden devam ederken kurtarılan yaralıların büyük bir bölümü de Battalgazi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Bölgedeki olası şiddetli depremler sırasında ve sonrasında dahi tüm operasyonel faaliyetlerini hiçbir aksama olmadan yerine getirilebilecek şekilde inşa edilen Malatya Battalgazi Devlet Hastanesi’nde bulunan 222 sismik deprem izolatör, deprem etkisini yüzde 90’a kadar indirebiliyor. Yatay kuvvetlerin etkisiyle hareket edebilen bu izolatörler, deprem anında yatay salınımlar yaparak deprem şiddetini azaltıyor ve yapıda oluşabilecek hasarları minimize ediyor. İzolatörler hakkında bilgi veren hastane mimarlarından Hamza Keser, hastanenin iki depremi aynı anda yaşaması, sistemin düzenli çalışması ve 16 santim ile dünya rekorunun gelebileceğini ifade ederek, bu sistemin konutlarda da yaygınlaştırılması gerektiğini vurguladı. Öte yandan, 7.7’lik depremin hastane görüntüleri ise izolatör sisteminin önemini bir daha ortaya koydu.

“Hastane binasında 222 adet izolatör sistemi mevcut”

İzolatör sisteminin hayati öneme sahip olduğuna dikkat çeken hastane mimarı ve firma yetkilisi Hamza Keser, "Firmamız 2019 yılında burada ihaleyle alarak başladığı Battalgazi Devlet Hastanesi 60 bin metrekare inşaat alanı üzerinde yapıldı. 10 metrekare oturma alanı var. 300 yatak kapasiteli, 12 tane ameliyathanesi olan bir hastanemiz. İçerisinde 36 tane yoğun bakımımız var. Geçen yıl hizmete başlayan hastanemizde ameliyathane, yoğun bakım, doğumhane servisleri ile tüm poliklinik hizmetleri bir yıl içerisinde tamamı veriliyordu. Son yaşadığımız depremde binamızın en önemli özelliği 222 adet izolatör sisteminin olmasıdır. Bu izolatör dediğimiz sistem, binanın taşıyıcı sistemlerini ikiye ayırarak deprem salınımını sömürüp binanın ayakta kalmasını ve sistemlerinin çalışır hale gelmesini, ameliyatların devam etmesini ve binada sağlık sistemini engelleyecek herhangi bir sistemi ortadan kalkmasını sağlıyor” dedi.

“İki depremi aynı anda yaşaması, sistemin düzenli çalışması ve 16 cm ile dünya rekoru”

Amaçlarının deprem etkisini yüzde 90’a kadar az hissettirmek olduğunu bunu şuana kadar başardıklarını ifade eden Keser, "Biz bu hastaneyi tasarladığımızda Malatya da birinci derecede deprem bölgesi olmasından dolayı birinci önceliğimiz depremi etkisini minimum hale getirecek şeklinde bir sistem oluşturmak istedik. Bunu da izolatör sistemlerimizle yaptık. Dört tip izolatörümüz var. Bu izolatörler maksimum 360 derece 45 cm hareket yapı bulunmakta. 6 şubat tarihinde meydana gelen depremlerde bütün sistem aynı şekilde 16 santimetre hareket sağladı. Bu da binada herhangi yapısal, sağlık sisteminde bir sıkıntısının olmamasını sağladı. Bu sistem sayesinde çok şükür hastanemizde bir sıkıntı olmadı. Şuanda hesaplamamıza göre bu bir dünya rekoru. Firmanın üreticisi, montajını yapan firma ile AFAD’dan ekipler buraya gelerek incelemeler yaptı ve bütün sistemler çok güzel bir şekilde çalışmış. İki depremi aynı anda yaşaması, sistemin düzenli çalışması ve 16 cm (+8 ile -8) ile dünya rekoru olarak söylendi. Bu noktada bakanlıktaki bu hesaplamamız yapan mühendislere, Sağlık Bakanlığı’na ve firmamıza çok teşekkür ediyoruz. Konutlara da bu sistemin aktarılmasını ümit ediyoruz” diye konuştu.

 

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Malatya'da deprem
3. Sayfa

Malatya'da deprem

Asrın felaketi olarak tanımlanan depremlerin ardından, bir deprem de Malatya'da oldu.

MEB'den deprem sonrası öğretmenler için ek ders ücreti kararı
Bölgesel

MEB'den deprem sonrası öğretmenler için ek ders ücreti kararı

Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde ek ders ücreti karşılığında çalışan usta öğretici ve ücret karşılığı derse giren öğretmenler, 6 Şubat'ta meydana gelen depremler nedeniyle eğitime ara verilen günlerde, üzerlerindeki görevleri yapmış sayılacak ve ek ders ücretinden yararlanabilecek

Depremde ölenlerin mezarlığında yürek yakan manzaralar
Bölgesel

Depremde ölenlerin mezarlığında yürek yakan manzaralar

Kahramanmaraş merkezli 10 ili kapsayan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler toprağa veriliyor.

Malatya’da TOKİ’de kalan vatandaşlar güven içerisinde yaşıyorlar
Bölgesel

Malatya’da TOKİ’de kalan vatandaşlar güven içerisinde yaşıyorlar

Malatya’da yüzlerce bina yıkılırken, 24 Ocak 2020 Elazığ depreminde Battalgazi ilçesinde yapılan Gelincik Tepe TOKİ Konutları’nda vatandaşlar güven içerisinde yaşıyor.

Yılmaz: “Depremin yaraları kısa sürede sarılacak”
Bölgesel

Yılmaz: “Depremin yaraları kısa sürede sarılacak”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AK Parti Genel Bşk Yardımcısı Cevdet Yılmaz, acil müdahaleler ile depremin yaralarının kısa sürede sarılacağını söyledi.

Malatya'da 6 yaşındaki Abdullah 45 saat sonra kurtarıldı
Bölgesel

Malatya'da 6 yaşındaki Abdullah 45 saat sonra kurtarıldı

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerde, Malatya’da yıkılan bir binanın enkazından 45 saat sonra 5 metrelik yaşam tünel kazılarak 6 yaşındaki Abdullah çıkartıldı.