Burdur / Karamanlı

Öğrenciler Harçlıklarını Yemen’e Gönderdi

Karamanlı ilçesindeki Gazi Ortaokulu ve Atatürk İlkokulu öğrencileri, yerli malı haftası dolayısıyla biriktirdiği harçlıklarını, Kızılay aracılığıyla Yemen’e gönderdi

Öğrenciler Harçlıklarını Yemen’e Gönderdi

Karamanlı ilçesindeki Gazi Ortaokulu ve Atatürk İlkokulu öğrencileri, yerli malı haftası dolayısıyla biriktirdiği harçlıklarını, Kızılay aracılığıyla Yemen’e gönderdi.

Karamanlı Haber’e açıklamada bulunan Atatürk İlkokulu Müdürü Recep Yılmaz, Yemen’in Türkiye’ye fiziki olarak uzak olmasına rağmen gönül olarak çok yakın olduğunu belirtti.

Çanakkale Şehitliği içerisinde Yemen Şehitliği’nin de bulunduğunu ifade eden Yılmaz, “Bugün Yemen diye bir derdimiz var. Kanayan yaramız var. Bu nedenle yerli malı haftasını faklı bir konseptte yapalım istedik. Yemen’de Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre her on dakikada bir çocuk ölüyor. Bu çok acı bir tablo.” dedi.

Yılmaz, öğrencilerin Yemen’deki durumu öğrendiklerinde yardım etmek istediklerini vurgulayarak şunları anlattı:

“Zaten biz her gün bunları evlerimizde yiyip, içiyoruz. O zaman biz bugün yiyeceklerimizin maddi olarak karşılığını oraya bağışlayalım ve o kardeşlerimizin dertleriyle dertlenmiş olalım diye öğrencilerimizle paylaştığımız zaman, onlar bu işe canı gönülden katkıda bulunmak istediler. Ama ben bundan daha kıymetli olan bir şeyi söylüyorum. O toplanan paralarla biz Yemen’i kurtaracak değiliz. Bunu biliyoruz. Ama biz şunu da biliyoruz: Bu tavır çok önemli. Yaşadığımız bu çağda, bu yaşanmışlıklara rağmen, bu nesil diyor ki; ‘Ben oradaki kardeşimin derdiyle dertleniyorum. Onlar yemiyorsa biz de yemiyoruz. En azından bir öğün.’ Bu tavır çok önemlidir. Bu, parayla pulla ölçülecek bir tavır değildir.”

Öğrencilerden Ali Rıza Sürer, Yemen’e savaş açıldığını, oradaki insanların yiyecek ve ilaç alacak paralarının olmadığını söyledi.

Sürer, “Her on dakika geçtiğinde bir çocuk ölüyor. Anneler, ağaç yapraklarını pişirip, çocuklarına avuç avuç yediyorlar. Yemenli kardeşlerimiz için para yardımında bulundum. Herkes böyle yaparsa oradakiler aç kalmaz.” diye konuştu.

Öğrencilerden Mehmet Efe Koç, Yemen’deki çocukların aç kaldığını dile getirerek, “Onlara yardımda bulunmak için para göndermeyi planladık. Yerli malı haftasını, börek çörek yiyerek kutlayabilirdik. Ama biz Yemenli kardeşlerimizi seçtik.” dedi.

Öğrencilerden İrem Aktaş, açlık çeken Yemen’deki çocuklara yardım etmenin iyi bir duygu olduğuna işaret ederek şöyle konuştu:

“Biz şu an burada pasta, börek, çörek yiyor olabilirdik. Bizim bayat dediğimiz ekmeklere onlar çok muhtaç. Bu yüzden bu kampanya onlar için çok önemli. Unutmayalım, biz de Yemen’de doğabilirdik.”

Daha sonra toplanan paralar, Yemen’e gönderilmek üzere Kızılay yetkililerine teslim edildi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Büyükşehir Yerli Malı Haftası’nı kutluyor
Bölgesel

Büyükşehir Yerli Malı Haftası’nı kutluyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Yerli Malı Haftası kapsamında çocuklar için Zeytinpark’ta şenlik havasında bir etkinlik düzenledi.

Başkan Ercengiz, Yerli Malı Haftasını öğrencilerle kutladı
Etkinlik

Başkan Ercengiz, Yerli Malı Haftasını öğrencilerle kutladı

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet İlkokulu’nu ziyaret ederek okul öğrencilerinin düzenlediği Yerli Malı Haftası etkinliğine katıldı.

Oğuzhan MTAL Ana Okulu Miniklerinin Yerli Malı etkinliği
Bölgesel

Oğuzhan MTAL Ana Okulu Miniklerinin Yerli Malı etkinliği

Yerli Malı Haftası nedeniyle Bucak Oğuzhan Anadolu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Bünyesinde bulunan uygulama Anaokul öğrencileri Yerli etkinliği düzenledi.

Başkan Ercengiz Öğrencilerle Yerli Malı Haftası’nı Kutladı
Yaşam

Başkan Ercengiz Öğrencilerle Yerli Malı Haftası’nı Kutladı

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Şeker Ortaokulunu ziyaret ederek öğrencilerin düzenlediği Yerli Malı Haftası etkinliklerine katıldı

Mabel Vip'ten Babalar Günü kampanyası
Tanıtım

Mabel Vip'ten Babalar Günü kampanyası

Türkiye'nin dört bir yanında hizmet veren Mabel Vip, Bucak Şubesinde yeni kampanya başlattı. Babalar günü kampanyasını kaçırmayın!

Bucak Belediyesinden çevre haftasında geri dönüşüm parkı
Yerel Yönetim

Bucak Belediyesinden çevre haftasında geri dönüşüm parkı

Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir çevre bırakmak hedefiyle çalışmalarını her geçen gün arttıran Bucak Belediyesi, 5 Haziran Çevre haftasında çevresel yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor.