Denizli / Pamukkale

Pamukkale'de ‘Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Organ Bağışı’ etkinliği

PAÜ’de ‘Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Organ Bağışı’ etkinliği gerçekleştirildi

Pamukkale'de ‘Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Organ Bağışı’ etkinliği

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası çerçevesinde düzenlenen ‘Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Organ Bağışı’ adlı etkinlikte PAÜ personeli ve öğrencilerinden gelen destek ile toplam 209 organ bağışı yapıldı.

Pamukkale Üniversitesi Denizli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Diyaliz Programı ve Merkezefendi İlçe Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası çerçevesinde “Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Organ Bağışı Kampanyasına Destek Vererek Hayata Dokun” sloganı ile bir kampanya yürütüldü. Diyaliz Programı öğretim elemanlarından Öğr. Gör. Adile Büşra Özdeş’in organizatörlüğünde PAÜ personeli ve öğrencilerine yönelik organ bağışı farkındalık eğitimleri ve stant etkinliği düzenlendi. Merkezefendi İlçe Sağlık Müdürlüğünde görev yapan Uzm. Dr. Özlem Pekel ve Uzm. Dr. Ayşe Yıldız Polat sunumları ile Denizli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda çeşitli programlara yönelik yüz yüze toplam 550 öğrencinin katıldığı eğitimler gerçekleştirdi. Organ Bağışı haftası ile ilgili olarak PAÜ kampüsü içinde dört ayrı yerde dört gün boyunca stant etkinliği düzenlendi.

Bağışçılara sembolik olarak kırmızı kalp takıldı
Diyaliz programı öğrencilerinin ve sağlık müdürlüğü personelinin görev yaptığı stantlarda ziyaretçilere organ bağışı hakkında bilgi verildi. Eğitimlerin sonunda öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz stantlarda organ bağışında bulundular. Stantlarda görev alan PAÜ DSHMYO Diyaliz Programı öğrencileri bağışçılara sembolik olarak kırmızı kalp taktılar ve oluşturulan bağış ağacına çiçeklerini yerleştirdiler. “Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Organ Bağışı” sloganıyla çıkılan bu yolda farklı fakültelerden ve Denizli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu personel ve öğrencilerinden toplam 209 organ bağışı ile hedeflenen sayının iki katından fazla bağışa ulaşıldı.

“Bağış ağacına yerleştirilen her çiçek, hayatların da yeşereceğini göstermektedir”
Gerçekleştirilen etkinlikle ilgili duygu ve düşüncelerini ifade eden PAÜ DSHMYO Müdürü Doç. Dr. Pınar İli, “Ülkemizde organ bağışına ihtiyaç giderek artmaktadır. Günümüzde teknolojik gelişmeler ile kalp, böbrek, akciğer, karaciğer, pankreas, ince barsak, kornea, kemik iliği, kan, deri gibi birçok organın nakli yapılabilmektedir. Ancak nakil yapılacak organ ve dokulara erişimde sorunlar yaşanmaktadır. Ülkemizde kadavra nakillerin sayısının az olması toplumda bu konudaki bilinçlenmenin yetersiz olduğunu göstermektedir. Özellikle bilginin ışığında yol aldığımız üniversitelerde ve hastanelerde kritik görevlerde yer alacak olan sağlık teknikeri adaylarının organ bağışı farkındalığının arttırılmasının yanı sıra toplumun diğer kesimlerinde de bilinç geliştirmeye ihtiyaç bulunmaktadır. Düzenlediğimiz etkinlikte ulaştığımız bu başarı ekip üyeleri ve öğrencilerimizin özverili çalışmalarının sonucudur. Bağış ağacına yerleştirilen her çiçek, hayatların da yeşereceğini göstermektedir. Bağış ağacımızdaki her bir yaprak bir hayat; her bir çiçek yeni bir bahar; her bir kök farklılıklarıyla bir araya gelmiş, birbirini yaşatan ve birbirine tutunarak büyüyen bağışçılarımızı temsil etmektedir. Bu haftada eğitim faaliyetlerinde görev alan, eğitimlerimize katılan, organ bağışı yaparak ağacımızı yeşertenlere ve organ bağışı bekleyenlere umut olan herkese çok teşekkür ediyor ve organ bağışına destek kampanyasına katılım için çağrımızı yineliyoruz.” dedi.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

PAÜ’de ‘Emperyalizm Karşısında Türkiye, Ortadoğu ve Şehitlerimiz’ konulu panel
Yaşam

PAÜ’de ‘Emperyalizm Karşısında Türkiye, Ortadoğu ve Şehitlerimiz’ konulu panel

Denizli Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) tarafından ‘Emperyalizm Karşısında Türkiye, Ortadoğu ve Şehitlerimiz’ konulu bir panel gerçekleştirildi.

PAÜ Kariyer Merkezi, turizm sektörüne yönelik kariyer söyleşisi gerçekleşti
Etkinlik

PAÜ Kariyer Merkezi, turizm sektörüne yönelik kariyer söyleşisi gerçekleşti

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi (Kariyer Merkezi) Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Tahir Dursun, Naile Mehmet Ali Uyanık Anadolu Lisesi’nde turizm sektörüne yönelik kariyer söyleşisi gerçekleştirdi.

Times Higher Education açıkladı; Pamukkale Üniversitesi, ilk 1501’de yer aldı
Etkinlik

Times Higher Education açıkladı; Pamukkale Üniversitesi, ilk 1501’de yer aldı

Times Higher Education Dünya Üniversiteleri sıralamasında Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi ile 1501’de yer aldı.

 Denizli’nin sürgün yeri şimdi Kaz Dağları olarak anılıyor | Denizli haber
Bölgesel

Denizli’nin sürgün yeri şimdi Kaz Dağları olarak anılıyor | Denizli haber

Denizli’nin Çameli ve Beyağaç ilçeleri, şimdilerde temiz doğası ile şehrin Kaz Dağları olarak anılıyor.

Denizli PAÜ'de Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nin açılışı gerçekleştirildi
Bölgesel

Denizli PAÜ'de Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nin açılışı gerçekleştirildi

PAÜ'de Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nin açılışı gerçekleştirildi

PAÜ Rektörü Kutluhan: “Sanayici ihtiyacı olan elamanı daha okuldayken tespit edecek”
Bölgesel

PAÜ Rektörü Kutluhan: “Sanayici ihtiyacı olan elamanı daha okuldayken tespit edecek”

Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü görevinde 3’üncü yılını dolduran PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan,