CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, TBMM'de yaptığı açıklamada, pancar alım fiyatının yetersiz olduğunu belirterek, "Bu böyle giderse ne pancar eken çiftçimiz kalacak ne de yerli ve milli şekerimiz" dedi.
Akbulut, yaptığı açıklamada, "Geçen sene pancarın tohum fiyatı 1.000 TL, işçinin günlük yevmiyesi 200-250 TL, mazot ise 19-20 TL civarındayken bu yıl pancarın tohum fiyatı 2.500 liraya, işçinin günlük yevmiyesi 500 liraya, mazot ise 41 liraya çıkmıştır. Tüm girdilerde yüzde 100, hatta yüzde 200 artışlar olmuştur. Geçen sene pancarın ton başına alım fiyatı 1.450 TL iken, bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığı 2023 şeker pancarı alım fiyatının ton başına 1.855 TL olduğunu açıklamıştır. Çiftçimizin üretim girdi maliyetlerinde bir yılda ortalama yüzde 200 zam yapan hükümet, çiftçimizin emeğine, alın terine yüzde 28'lik zammı uygun görmüştür. Bu reva mıdır? Böyle giderse ne pancar eken çiftçimiz kalacak ne de yerli ve milli şekerimiz. " ifadelerini kullandı.
Akbulut, pancar alım fiyatının en az ton başına 2.900 TL olması gerektiğini belirterek, "Hükümeti, çiftçilerimizin mağduriyetini giderecek bir karar almaya davet ediyorum" dedi.
CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, sokak hayvanlarının öldürülmesini öngören yasa teklifine tepki gösterdi. Akbulut, Burdur Belediyesi'nin sokak hayvanları için yürüttüğü çalışmanın örnek alınması gerektiğini belirtti.
CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, Karakent ve İlyas Köyü'nde vatandaşlarla buluştu. Akbulut, köylerin sorunlarını dinledi ve çözüm yolları arayacağını belirtti. Detaylar için tıklayın!
CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, Burdur'un yatırım teşvikinde beşinci bölgeye yükseltilmesini ve yeni organize sanayi bölgesi kurulmasını istedi. Detaylar burada...
CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta ile görüştü. 2025 yatırım planına dahil edilecek baraj projeleriyle Burdur Merkez ve Bucak ilçesinin içme suyu sorunlarına çözüm getiriliyor. Detaylar için tıklayın.
CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, TBMM'de yaptığı konuşmada Burdur Gölü'nün kuruma tehlikesine ve Burdur'un içme suyu sorununa dikkat çekti.
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili İzzet AKBULUT'A Burdur için güncel öneri ve taleplerini iletti.
Yorumlar (0)