Propolis Bağışıklık Sistemini Güçlendirir mi? Uzmanlar Ne Diyor?

Propolis Bağışıklık Sistemini Güçlendirir mi? Uzmanlar Ne Diyor? - Uzmanlar, propolisin düzenli tüketiminin virüs ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini doğal olarak desteklemede etkili olduğunu söylüyor. Yetişkinlere günde 20 damla, çocuklara ise 10 damla propolis öneriliyor.

Propolis Bağışıklık Sistemini Güçlendirir mi? Uzmanlar Ne Diyor?

Uzmanlar, propolisin düzenli tüketiminin virüs ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini doğal olarak desteklemede etkili olduğunu bildirdi.

Solunum yolu enfeksiyonları, erişkinlerde yılda ortalama 2-4 kez, çocuklarda ise 6-10 kez görülüyor. Enfeksiyonlarla mücadelede ise bağışıklık sisteminin doğal olarak desteklenmesi önem kazanıyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi KBB Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Cingi, “Mevsimsel olarak RSV, rhinovirüs, influenza ve Covid-19 virüsleri pik yapmış durumda ve bu virüsler, solunum yolu enfeksiyonları ile karakterizedir. Bağışıklık sistemi düşük bireylerde ise artan virüs yükü, bakteriyel enfeksiyonlarla bir araya geldiğinde, üst solunum yolları enfeksiyonlarına alt solunum yolu enfeksiyonları da eşlik ediyor. Bu durum, hastalık şiddetinin artmasına ve iyileşme süresinin uzamasına neden oluyor. Buna karşılık, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip bireylerde, virüs ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar daha hafif belirtilerle seyrediyor, bu bireyler hastalığı ayakta atlatabiliyor. Buna karşılık doğal bir arı ürünü olan propolis, içerdiği fenolik ve flavonoidler sayesinde bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı oluyor” dedi.

Yetişkinlere günde 20 damla, çocuklara günde 10 damla propolis önerisi

Arı Ürünleri Uzmanı Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı ise şu açıklamalarda bulundu:

“Günümüzde, yetersiz ve dengesiz beslenme, fast food tüketimi, sigara ve alkol kullanımı, yetersiz uyku, stres gibi çevresel faktörler bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. Güçlü bir bağışıklık sisteminin anahtarı ise, hijyen kuralları, dengeli beslenme, iyi bir uyku ve sağlıklı bir yaşam tarzı Tüm bunlarla birlikte, fenolik ve flavonoidler bakımından zengin bir arı ürünü olan propolisin düzenli tüketimi de bağışıklık sistemini doğal olarak desteklemeye yardımcı oluyor. Pek çok bilimsel çalışma, propolisin virüs ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarla mücadelede etkili bir doğal arı ürünü olduğuna dikkat çekiyor. Arı ürünlerinin kalitesi bakımından oldukça değerli bir bitki örtüsüne sahip Anadolu coğrafyasından elde edilen propolis özütleri, yüksek polifenol içeriğiyle bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcıdır. En az yüzde 10 oranında saf propolis içeren bir özütten çocukların günde 10 damla, yetişkinlerin ise günde 20 damla ile beslenmesine değer katması mümkün. İhtiyaç halinde ise bu miktarlar 4 kata kadar artırılabilir.”

"Propolis kullanımının 3. gününde nefes almada rahatlama görülmüştür"

Anadolu propolisinin Covid-19 enfeksiyonlarında karşıda etkili olduğuna değinen Dr. Samancı, “2021 yılında yayınlanan bir vaka raporunda; Covid-19testi pozitif çıkan 38 yaşındaki hastanın medikal tedavi sürecinde propolisin kullanımı ve hastalık sürecine etkisi bildirildi. Hastaneye yatışının 3. günü şiddetli solunum yetmezliğine bağlı olarak yoğun bakıma sevk edilen hastanın tedavisini düzenleyen hekim, destek tedavi olarak propolis kullanımına karar verdi. En az yüzde 30 oranında saf propolis içeren bir özütten günde 80 damla kullanılmıştır. Bilimsel çalışmada, propolis kullanımının 3. gününde nefes almada rahatlama görüldü. Propolis takviyesinin 7. gününde ise hasta yoğun bakımdan çıkarılmış ve mekanik solunum desteği kesildi. Propolis takviyesinin 10. günde akciğer görüntülemesinde belirgin iyileşme, 15. gün kontrolünde akciğerlerinin tamamen iyileştiği bildirildi” ifadelerine yer verdi.

Propolis Bağışıklık Sistemini Güçlendirir mi? Uzmanlar Ne Diyor?Propolis Bağışıklık Sistemini Güçlendirir mi? Uzmanlar Ne Diyor?Propolis Bağışıklık Sistemini Güçlendirir mi? Uzmanlar Ne Diyor?

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

BEE’O Propolis: Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi'nde Uluslararası Misafir Ağırlıyor
İş Dünyası

BEE’O Propolis: Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi'nde Uluslararası Misafir Ağırlıyor

11. yılını büyük bir coşkuyla kutlayan BEE’O Propolis, 2-7 Mayıs tarihlerinde Amerika, İspanya ve Londra’dan seyahat eden 14 misafire, 10 bin 500 metrekarelik tesisinin kapılarını açtı.

Cildinizi Gerginleştiren ve Kolajen Depolarını Dolduran Doğal Kaynak
Yaşam

Cildinizi Gerginleştiren ve Kolajen Depolarını Dolduran Doğal Kaynak

Yaşlanma belirtileriyle savaşmak için kolajen takviyesi mi arıyorsunuz? Doğadaki en güçlü kolajen kaynaklarından biri olan propolisi keşfedin! Propolis, cildinizin ihtiyacı olan kolajeni sağlayarak kırışıklıkları azaltır, hücre yenilenmesini destekler ve cildinize gençlik aşılar.

Ünlüler Anadolu Propolisinin 10. yılı davetine akın etti
Bölgesel

Ünlüler Anadolu Propolisinin 10. yılı davetine akın etti

Arı Ürünleri Uzmanı Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’te kurduğu BEE’O Propolis’in 10. yılını özel bir davetle kutladı.

Anadolu propolisi önemli belgeyi aldı
Bölgesel

Anadolu propolisi önemli belgeyi aldı

Türkiye'nin patentli propolis üreticisi BEE’O Propolis, FDA Onaylı Tesis belgesini aldı. Detaylar haberimizde...

Propolisli Burun Spreyi ile burun tıkanıklığı ve akıntısına çözüm
Sağlık

Propolisli Burun Spreyi ile burun tıkanıklığı ve akıntısına çözüm

Anadolu propolisli burun spreyi, mevsimsel alerji, sinüzit, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve akıntıyı hafifletmek amacıyla tasarlandı. İşte detaylar.

Anadolu propolisli içeceğe uluslararası "Mükemmel Lezzet" ödülü
Bölgesel

Anadolu propolisli içeceğe uluslararası "Mükemmel Lezzet" ödülü

BEE’O Propolis Kara Mürverli Çocuk Shot, Akdeniz Lezzet Ödülleri Yarışması’nda “Mükemmel Lezzet” kategorisinde gümüş madalyanın sahibi oldu. İşte detaylar...