Gaziantep

Refik Anadol’un “Rumi Dreams” Sergisi Büyük İlgi Gördü

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde sanatseverler ile buluşan Refik Anadol’un “Rumi Dreams” sergisini açıldığı günden itibaren yaklaşık 20 bin kişi ziyaret etti.

Refik Anadol’un “Rumi Dreams” Sergisi Büyük İlgi Gördü

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde sanatseverler ile buluşan Refik Anadol’un “Rumi Dreams” sergisini açıldığı günden itibaren yaklaşık 20 bin kişi ziyaret etti.
Müzeyyen Erkul Gaziantep Bilim Merkezinde gösterimde olan sergiye Gazi Şehirliler yoğun ilgi gösterdi. Sergi, Mevlâna Arşivleri’nden oluşan geniş bir veri kümesini canlandıran yapay zekâ tabanlı bir ışık ve hareket gösterisi olarak sunuluyor. 19 farklı dilde Mesnevi nüshaları, 180 binden fazla tekke resimleri, eski kitap sayfaları, belgeler ile tasavvuf müziği ve icra kayıtlarını işleyen Anadol ve ekibi Mevlana’nın dünya görüşünün simgesi olan disiplinler arası veri setini makine öğrenme algoritmalarıyla işliyor.
Sergiyi izlemek için öğrencileriyle birlikte geldiklerini söyleyen Fen Bilgisi Öğretmeni Elif Kılıç, “Şu an buraya 7. Sınıf öğrencilerimiz ile birlikte geldik. Öğrencilerimiz sergiyi çok beğendi. Çok ilgi gösterdiler zaten biz bu konuları okulda yeni işlediğimiz için şu an baya bir rağbet gördü ve aslında doğal ortamda yaşayarak öğrenme fırsatı buldular” dedi.
Sergiyi ziyaret etmelerini tüm Gazianteplilere tavsiye ettiğini belirten Baran Akkılıç ise ailesiyle birlikte sergiyi gezdiğini belirterek, “Sergi beklediğimden daha iyi. Daha öncede birkaç denememiz oldu dijital adı altında. Dünya zaten dijital yönde ilerliyor. Bu tür sergilerin daha çok olacağını düşünüyorum. Bizim kültürümüzden olması daha iyi oluyor bizim için. Öğrencilerime ve Gazianteplilere bu sergiyi görmelerini tavsiye ederim. Böyle bir serginin ayağımıza kadar gelmesinde katkısı olan Büyükşehir belediyesine teşekkür ederim” diye konuştu.
Sergi 31 Ocak tarihine kadar sanatseverler ile buluşmaya devam edecek.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

ilk kez “Çağdaş Sanat Kampüste” sergisi
Etkinlik

ilk kez “Çağdaş Sanat Kampüste” sergisi

Hitit Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Hitit Sanat Atölyesi Kulübü’nce ilk kez “Çağdaş Sanat Kampüste” konulu sergi açıldı.

'kendini eşine adamışsın ama kendine bir meşgale bulman lazım'
Yaşam

'kendini eşine adamışsın ama kendine bir meşgale bulman lazım'

Konya'da yaşayan 70 yaşındaki Hadiye Güllüoğlu, kanser hastası olan ve tedavi görürken vefat eden eşinin hastalığı sürecinde doktorunun önerisi ile başladığı 3 boyutlu kağıt rölyef sanatında şimdilerde sergi açıyor, kendisine kazanç sağlıyor.

Tavşanlı'da Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin emekleri sergilendi!
Bölgesel

Tavşanlı'da Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin emekleri sergilendi!

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin 1 yıl boyunca el emeği ile özenle hazırladıkları ürünlerin sergilendiği geleneksel yıl sonu sergisi açıldı.

Orhangazi'de Öğrencilerin Sergisi Büyük İlgi Gördü
Bölgesel

Orhangazi'de Öğrencilerin Sergisi Büyük İlgi Gördü

Bursa Orhangazi Ortaokulu tarafından Orhangazi Kültür Merkezinde ‘Fence Eğlencesi ve Resim Sergisi’ açıldı. Orta okul öğrencilerin sergisi ziyaretçilerin büyük beğenisini topladı.

Burdur'da Öğrenciler Güvenliğe Afişlerle Katkı Sağlıyor
Bölgesel

Burdur'da Öğrenciler Güvenliğe Afişlerle Katkı Sağlıyor

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sanat ve Tasarım Fakültesi ve Burdur Emniyet Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen Emniyetli Afişler Sergisi, Cumhuriyet Meydanı'nda sanatseverleri buluşturdu.

Niğde'de Müzeler Günü'nde Karakalem Sergisi
Bölgesel

Niğde'de Müzeler Günü'nde Karakalem Sergisi

20-24 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan Müzeler Günü nedeniyle Niğde’de resim sergisi açıldı.