Antalya / Kemer

Sahillerde Cankuş Cankurtaran Dronlar görevde Alman turisti boğulmaktan kurtardı

Antalya’nın Kemer İlçesi Kiriş sahilinde 9 otelde bu yıl Mevcut Cankurtaranlar ile birlikte gün boyu hizmet veren Cankurtaran Dronlar teknoloji ile sahildeki yerli ve yabancı turistlerin güvenliği için görev yapıyorlar.

Sahillerde Cankuş Cankurtaran Dronlar görevde Alman turisti boğulmaktan kurtardı

Antalya’nın Kemer İlçesi Kiriş sahilinde 9 otelde bu yıl hizmet veren Cankurtaran Dronlar, görev yaptıkları süre içerisinde sahilde adeta kuş uçurtmuyorlar. Mevcut Cankurtaranlar ile birlikte gün boyu hizmet veren Cankurtaran Dronlar teknoloji ile sahildeki yerli ve yabancı turistlerin güvenliği için görev yapıyorlar.


Alman turisti boğulmaktan kurtardı

Son dönem Türkiye’nin dört bir yanından gelen ölümle sonuçlanan boğulma vakalarından sonra, bu kez Kiriş sahillerinde Cankuş Cankurtaran dronlar ile bir boğulma vakası ölümle değil, yaşamla sonuçlandı.

Kiriş Le Jardin Otel sahilinde denize giren 61 yaşındaki Alman Waldemar Kriwodub, denize girdikten kısa bir süre sonra çırpınmaya başladı. Olayı gözlemleyen ve anında müdahalede bulunan Cankurtaran dron Cankuş, can simidini saniyeler içerisinde boğulmakta olan Alman turiste ulaştırdı. Can simidine tutunarak yaşamda kalan Alman turist Cankurtaranların eşliği ile karaya çıkartıldı.

Daha sonra kendisini kurtaran Cankurtaran Dron Pilotu Nikola Kazar ve Otel Cankurtaranı Ozan Kaptan ile bir araya gelen Waldemar Kriwodub ve eşi Burgardt Kriwodub kendisini kurtaran Cankuş Dron ile poz verip, tekrar hayata bağlanmanın mutluluğunu yaşadı.

Saniyeler içerisinde dron yardıma geldi!

Dron ile hayata tekrar geri döndüğünü ifade eden Alman turist Waldemar Kriwodub yaptığı açıklamada, “ Denize doğru açıldığımda dubalara doğru yüzmeye çalışıyordum. Dubalara gelmeden bir anda nefessiz kaldım, gözlerim karardı. Bağırmaya başladım. Saniyeler içerisinde dron bana yardıma geldi. Sonrasında cankurtaranlar geldi. Onlar olmasaydı şu anda yaşamamış olurdum. Beni kurtardıkları için çok teşekkür ediyorum. Bu dron çalışması her otele lazım. Tavsiye ediyorum.Çok mutluyum yaşadığım için. Anlık bir şeydi. Beni saniyeler içerisinde kurtardılar.”dedi.

Boğulma tehlikesi geçiren ve dron ile kurtulan Alman turistin eşi Burgardt Kriwodub’da aile olarak çok mutlu olduklarını belirtirken, “ Kızım ve torunumla birlikte denizde yüzerken, bir an dedemize doğru yüzelim dedik. Döndük baktık dedemizin kafası gözükmüyordu, elleri havadaydı, çırpınıyordu. ‘Yardım’ diye bağırıyordu. Ona doğru yüzerken anlık bir şekilde cankurtaran dron geldi. Çok teşekkür ediyorum. Bu kurtarma operasyonu olmasaydı, kocamı bugün kaybetmiş olurdum. Bu durumun ne kadar faydalı olduğunu her yere anlatmak gerek. Özellikle dron yukarıdan hemen gördü. Eğer biraz daha derine gitmiş olsaydı göremezdik. Cankurataran dron çok güzel bir uygulama.”dedi.


Bir cana dokunduk ve gayet mutluyuz!

Boğulmak üzere olan Alman turist Waldemar Kriwodub’a anında müdahale yaptıklarını belirten Cankurtaran Dron Pilotu Nikola Kazarise yaptığı açıklamada, “Misafirimize gerekli müdahaleyi yaptık. Bir cana dokunduk ve gayet mutluyuz. Umarın Cankuş’lar ile her şey daha güzel olur” dedi.

İnsanların canını kurtarmak çok güzel bir duygu!

Le Jardin Hotel cankurtaranı Ozan Kaptan ise yaptığı açıklamasında, “Bu sene bizler ile birlikte olan Cankurtaran Dron Cankuş hizmeti çok faydalı oldu. Kazazedeye daha hızlı müdahale etme şansımız oldu. Mesaimiz bitmek üzereydi. Kazazedenin yardım istediğini gördük. Dron pilotuna hemen dronu kaldırmasını söyledim. Dron cankurtaran kemerini, kazazedeye hemen ulaştırdı. Emniyetli bir şekilde de karaya çıkardık. İnsanların canını kurtarmak çok güzel bir duydu. Umarım bütün oteller bu hizmetten yararlanır.”dedi.

Bu uygulamadan dolayı misafirlerimizden olumlu geri dönüşler alıyoruz!

Le Jardin Hotel Genel Müdürü Orhan Nadar ise yaptığı açıklamasında “ Bir Alman misafirimiz kalp rahatsızlığı nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdi. Cankurtaranımızın olayı fark edip, işaret vermesiyle kurtarma simidi dron ile vakaya gönderildi. Misafirimizi sağlıklı bir şekilde kıyıya aldılar. Bu projeyi hayata geçiren arkadaşları tebrik etmek lazım. Bu proje Kiriş’de şu anda tüm otellerimizde mevcut. Dron Cankurtarma plaketleri girişlerde yer alıyor. Misafirlerimiz de bu durumdan oldukça memnun. Bu uygulamadan dolayı misafirlerden olumlu geri dönüşler alıyoruz. Misafirler kendilerini daha güvenli hissedip, denize daha rahat giriyorlar. Cankuş Cankurtaran Dron projesinin tüm Türkiye’ye yayılmasını dilerim.”diye konuştu.


Bir can kurtarmak her şeyden çok önemli!

Le Jardin Hotel Güvenlik Müdürü Mehmet Taşdemir de boğulmakta olan bir misafiri hayata tekrar kazandırmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını belirtirken, “ Olay anında hemen sahile geldim. Alman misafirimiz boğulma vakası yaşamış. Cankurtaran Dron Cankuş pilotu hemen müdahalede bulunup misafiri kurtarıyor. Cankuş’un bize büyük faydası var. İnşallah seneye de tesislerimizde görmek istiyoruz. Daha hızlı ve daha seri bir şekilde, misafirlerimizin güvenliğini sağlamak amacıyla çok güzel bir uygulama. Bir can kurtarmak her şeyden çok önemli” dedi.


Cankurtaran dronlar önemli bir görev üstleniyor!

Verilere göre normalde bir yetişkinin boğulma süresi 50 saniye. Boğulmakta olan bir vakayı su yüzeyinde tutabilmek için ilk 15 ila 20 saniye çok önem taşıyor. Cankuş Cankuraran Dronlar ortalama 80 kilometre hız yaparken, bir cankurtaranın 1,5 dakikada gidebildiği yere 8-10 saniye gibi bir sürede ulaşıyor. Cankuş’lar, kamerası sayesinde yeri belirlenen hedefe nokta atışıyla can simitlerini bırakabiliyor ve boğulmalara karşı önemli bir görev üstleniyor. Dronlar, eğitim almış dron pilotları kontrolünde uçuruluyor.  https://www.kemerkent.net/

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

İskender Pala'nın Oyunu Samsun'da Çalkantı Yarattı
Etkinlik

İskender Pala'nın Oyunu Samsun'da Çalkantı Yarattı

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Politikaları Kurulu Başkanı Yazar İskender Pala'nın kaleme aldığı "Hz. Süleyman'ın Mucizeleri" adlı oyunu Samsun'da büyük ilgi gördü. Oyun 10 gün içinde 10 bin çocukla buluştu. Samsun Büyükşehir Belediyesi oyunu Çarşamba, Havza ve Vezirköprü ilçelerinde de çocuklarla buluşturmayı hedefliyor.

Baharın Müjdecisi: Elazığ'da Kuzular Anneleriyle Kavuştu
Yaşam

Baharın Müjdecisi: Elazığ'da Kuzular Anneleriyle Kavuştu

Elazığ'da baharın habercisi kuzuların anneleri ile buluşması renkli görüntüler ortaya çıkardı. Koyunların kuzulama döneminin başlaması ile birlikte Elazığ'da da kuzu ve koyunların buluşması dron ile görüntülendi. Anne ve yavruların birbirlerini kokuları ve sesleri sayesinde bulması duygusal anlara sahne oldu.

Antalya Kepez'de CHP Seçim Koordinasyon Merkezi Açıldı
Bölgesel

Antalya Kepez'de CHP Seçim Koordinasyon Merkezi Açıldı

CHP Antalya Kepez Belediye Başkan Adayı Mesut Kocagöz, partililer ve yerel yöneticilerle Kepez Seçim Koordinasyon Merkezi açılışında bir araya geldi. Kocagöz, dayanışma içinde çalışarak Kepez'i dönüştürmeyi ve geleceğe umutla bakmayı hedeflediklerini belirtti.

Sakarya'da Afet Bilinci Artıyor: AFAD Eğitimleri Devam Ediyor
Yaşam

Sakarya'da Afet Bilinci Artıyor: AFAD Eğitimleri Devam Ediyor

Sakarya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, şehir genelinde afet farkındalık eğitimleri düzenliyor. Kur'an kursu, kreş, ortaokul ve liselerde öğrencilere afet öncesi, sırası ve sonrasında doğru davranışlar, afet ve acil durum çantası içeriği, çök-kapan-tutun prensibi ve tahliye tatbikatları hakkında bilgi veriliyor.

Burdur Valisi Öksüz Hilmi Hafize Evin Huzurevinde Sevgi ve Hayır Dualarıyla Karşılandı
Bölgesel

Burdur Valisi Öksüz Hilmi Hafize Evin Huzurevinde Sevgi ve Hayır Dualarıyla Karşılandı

Burdur Valisi Türker Öksüz, Hilmi Hafize Evin Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan yaşlıları ziyaret etti. Detaylar ve fotoğraflar haberimizde...

Batman'da Yeni Kayak Merkezi: Mereto ve Sultan Dağı Kış Turizmcilerini Bekliyor
Yaşam

Batman'da Yeni Kayak Merkezi: Mereto ve Sultan Dağı Kış Turizmcilerini Bekliyor

Batman'ın Sason ilçesinde bulunan Mereto ve Sultan Dağı, kış turizminin cazibe merkezi haline gelmesi için çalışmalar başlatıldı.