Burdur

Salda Gölü Tabiat Parkı alanı 570 dekara çıkarıldı

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki beyaz kumsalı ve turkuaz suyunun güzelliğiyle

Salda Gölü Tabiat Parkı alanı 570 dekara çıkarıldı

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki beyaz kumsalı ve turkuaz suyunun güzelliğiyle “Türkiye’nin Maldivleri” olarak ünlenen Salda Gölü çevresinde bulunan Salda Gölü Tabiat Parkı alanının genişletildiği bildirildi.

Başta İlimiz olmak üzere Ülkemizin ve Dünyanın en önemli doğal güzelliklerinin başında gelen Salda Gölü ve çevresinin korunmasına yönelik çalışmalar, Valiliğimiz koordinesinde ilgili kurum ve Bakanlıklarımızla birlikte kararlılıkla sürdürülüyor.

Yapılan çalışmalar kapsamında, Salda Gölü kıyısında Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Salda Gölü Tabiat Parkı’nın 120 dekar olan alanı Tarım ve Orman Bakanlığımızın onayı ile 2019 yılı içinde 570 dekara çıkarıldı.

İlave edilen 450 dekar alan, kontrolsüz girişlerin ve kirlenmenin önlenmesi amacıyla DKMP 6. Bölge Müdürlüğü tarafından doğal dokuya uygun olarak ahşap direkli kafes tel ile çevrilerek koruma altına alındı.

Salda Gölü’nün son yıllarda gördüğü ilgi sonrası vatandaşlarımızın Tabiat Parkı’na olan talebinin de artmış olmasından dolayı, mevcutta bulunan 120 dekarlık alan ziyaretçi sayısı karşısında yetersiz kaldı. Bunun sonucunda Valiliğimizin talebi doğrultusunda DKMP Bölge Müdürlüğünce yürütülen çalışma neticesinde mevcut alan bitişiğinde yer alan 450 dekarlık alanın mevcut alana eklenerek genişletilmesi talebi 2019 yılı içerisinde tescil edilerek Tabiat Parkı alanı 570 dekara çıkarıldı.

Genişletilen 450 dekarlık bölümde ziyaretçilerin kontrolsüz girişinin önlenmesi ve kullanımdan kaynaklı kirliliğin önüne geçilmesi amacıyla başlatılan “Kafes Tel ve Ahşap Çit İşi” 2019 Kasım ayı itibariyle tamamlandı.

Yapılan çalışmanın planlama aşamasında Salda Gölü’nün doğal dokusuna zarar vermeyecek şekilde azami hassasiyet gösterilmiş olup beton direk yerine ahşap direk uygulaması yapıldı, gabion uygulamasında saha içi mevcut taşlar değerlendirildi.

Vali Hasan Şıldak gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili yaptığı değerlendirmede; “Salda Gölü’nü, koruma kullanım dengesi içerisinde, gelecek kuşaklara taşımak adına sorumluluğumuzun bilincinde büyük bir hassasiyet ve özveriyle çalışmalarımızı yürütmeye devam ediyoruz.

Yapılan bütün çalışmalar doğal dokuyu bozmayacak şekilde, korumaya yönelik çalışmalardır. Bölge Müdürlüğümüze yapılan çalışmalar dolayısıyla teşekkür ediyoruz. Mevcut Tabiat Parkımız özellikle bu yaz döneminde çok yoğun ziyaretçi alan bölgelerden biriydi. Mevcut alanın artırılması ile belirli bir düzen içerisinde önümüzdeki sezonda ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlayacaktır.

Bir kez daha Salda Gölü’nü en üst düzeyde önemsediğimizi vurgulayarak, yapılan çalışmanın hayırlı olmasını diliyorum. İlgili bütün bakanlıklarımızın ve Valiliğimizin Salda Gölü ile ilgili olarak uyguladığı bütün çalışmalar ve projeler Göl ve çevresini korumaya, aslını muhafaza etmeye yöneliktir. Son dönemde yapılan bu çalışmalarla Gölümüz olumsuz şartlardan ve yok olmaktan kurtarılmaktadır. Devletimizin bütün birimleri olarak bu bölge adeta üzerine titrediğimiz özel bir alandır.” dedi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Milletvekili Özçelik açıkladı Artık ücretsiz
Bölgesel

Milletvekili Özçelik açıkladı Artık ücretsiz

Salda Otoparkına giriş ücreti var mı? AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur'un turizm değeri Salda Gölü'nde araç otopark girişlerinin ücretsiz olduğunu açıkladı.

Burdur Yeşilova Nerede ? İşte konumu ve dahası
Yaşam

Burdur Yeşilova Nerede ? İşte konumu ve dahası

Burdur'un Yeşilova ilçesinin tarihçesi, konumu, değer katan yerleri ve diğer tüm bilgiler yazımızda bulabilirsiniz.

Salda'nın kaderini için hayati öneme sahip projenin açılış töreni yapıldı

Salda'nın kaderini için hayati öneme sahip projenin açılış töreni yapıldı

Burdur Valisi Ali Arslantaş'ın da katılımıyla 1. Uluslararası Yeşilova - Salda geri dönüşüm, çevre ve sanat çalıştayı açılış töreninin ardından başladı.

Kara Leylekler Yıllar Sonra Salda Gölünde
Bölgesel

Kara Leylekler Yıllar Sonra Salda Gölünde

Doğallığın göstergesi, Kara Leylekler yeniden Salda Gölüne geldiler...

Bayram Tatilinde Salda Gölü Doldu Taştı Ziyaretçiler Hayran Kaldı
Bölgesel

Bayram Tatilinde Salda Gölü Doldu Taştı Ziyaretçiler Hayran Kaldı

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nde yaz sezonunun başlamasıyla birlikte ziyaretçi yoğunluğu da başladı. Ziyaretçiler gölün güzelliğine hayran kaldı.

Dünyada Sadece Salda'da Bulunuyor
Bölgesel

Dünyada Sadece Salda'da Bulunuyor

TÜRKİYE'nin Maldivleri olarak tanınan ve 15 Ekim'den itibaren koruma amaçlı Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatılan Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nde bulunan sığırkuyruğu bitkisinin iki türü, koruma altına alındı.