Burdur / Yeşilova

Saldivlere Akın Ettiler Derin Çukurlar Oluşturdular

BURDUR’un Yeşilova ilçesindeki Türkiye’nin Maldivleri olarak tanımlanan Salda Gölü’nde ziyaretçi yoğunluğu yaşanmaya devam ediyor.

Saldivlere Akın Ettiler Derin Çukurlar Oluşturdular

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ziyarete kapatılan Salda Gölü, 1 Haziran’da başlayan normalleşme adımlarıyla yeniden ziyarete açıldı. ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Mars’taki Jezero Krateri ile benzer bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olduğunu açıkladığı Salda Gölü, bembeyaz kumsalı ve turkuaz renkli suyuyla ilgi odağı olmaya devam ediyor. Türkiye’nin her bölgesinden ziyaretçi akın akın Salda’ya geliyor.
Salda Gölü’nü 1 Haziran’dan bu yana 250 bine yakın yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Son dönemde yoğun olarak ziyaret edilen Salda Gölü’nün sahilindeki çamurun cilde iyi geldiğinin söylenmesi üzerine beyaz adalar bölümündeki sahilde derin çukurlar oluşmaya başladı. Oluşan çukurların etrafı çevrilerek kapatılırken, göl de görevli Jandarma ekipleri tarafından vatandaşlara çamur banyosu yapmanın, şezlong ve buna benzer malzemelerin kullanılması, çadır kurulması, ateş yakılması, şampuan, sabun gibi kozmetik ürünlerinin kullanılması, kıyıda çukur oluşturulması, çamur banyosu yapılması, gölün içinden ve kıyıdan kum ve çamur alınması ve sigara içilmesinin yasak olduğu yolunda uyarı yapılıyor.
Ekipler, vatandaşlar Burdur Valiliği’nin 23 Mart tarihli Mahalli Çevre Kurulu’nun aldığı Kıyıda çukur oluşturulması, çamur banyosu yapılması, gölün içinden ve kıyıdan kum ve çamur alınması yasağına uymaları, ayrıca Çevre Bakanlığı tarafından başlatılan Salda Gölü ve çevresinde sigara içilmemesi yasağına uymaları konusunda uyarıyor.
İstanbul’dan geldiğini söyleyen Birol Bodur “Salda Gölü’nü haberlerde gördük. Çok merak ettik. Bir haftalık iznimiz vardı. Görelim diye geldik. Çok güzel bir yer. Türkiye’nin Maldivleri burası diyebilirim” dedi.
Birgül Bodur’da “Burası muhteşem. Kumu yakmıyor. Çok temiz gerçekten korunması gereken bir yer. Gölün içerisi kadife halı gibi” diye konuştu.
Salda Gölü’ne ilk defa geldiğini söyleyen Ahmet Mazlumoğlu ise” Beklediğimden çok çok daha iyi buldum. Dünyada bir çok ülkeyi gezdim. İtalya’da bi Como Gölü var. Como Gölü’nü o kadar çok reklam yapmışlar ki, bizim Salda’nın da daha iyi yerlere gelmesi için bir çok yeniliklere ihtiyaç var” diye konuştu.
Yalova’dan geldiğini söyleyen Sıla Baş ise “daha önce de görmek istiyorduk. Biraz fazla kalabalık ama ben çok beğendim. Herkese tavsiye ederim” diye konuştu.

gundemburdur Mesut Madan

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Milletvekili Özçelik açıkladı Artık ücretsiz
Bölgesel

Milletvekili Özçelik açıkladı Artık ücretsiz

Salda Otoparkına giriş ücreti var mı? AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur'un turizm değeri Salda Gölü'nde araç otopark girişlerinin ücretsiz olduğunu açıkladı.

Burdur Yeşilova Nerede ? İşte konumu ve dahası
Yaşam

Burdur Yeşilova Nerede ? İşte konumu ve dahası

Burdur'un Yeşilova ilçesinin tarihçesi, konumu, değer katan yerleri ve diğer tüm bilgiler yazımızda bulabilirsiniz.

Salda'nın kaderini için hayati öneme sahip projenin açılış töreni yapıldı

Salda'nın kaderini için hayati öneme sahip projenin açılış töreni yapıldı

Burdur Valisi Ali Arslantaş'ın da katılımıyla 1. Uluslararası Yeşilova - Salda geri dönüşüm, çevre ve sanat çalıştayı açılış töreninin ardından başladı.

Kara Leylekler Yıllar Sonra Salda Gölünde
Bölgesel

Kara Leylekler Yıllar Sonra Salda Gölünde

Doğallığın göstergesi, Kara Leylekler yeniden Salda Gölüne geldiler...

Bayram Tatilinde Salda Gölü Doldu Taştı Ziyaretçiler Hayran Kaldı
Bölgesel

Bayram Tatilinde Salda Gölü Doldu Taştı Ziyaretçiler Hayran Kaldı

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nde yaz sezonunun başlamasıyla birlikte ziyaretçi yoğunluğu da başladı. Ziyaretçiler gölün güzelliğine hayran kaldı.

Dünyada Sadece Salda'da Bulunuyor
Bölgesel

Dünyada Sadece Salda'da Bulunuyor

TÜRKİYE'nin Maldivleri olarak tanınan ve 15 Ekim'den itibaren koruma amaçlı Beyaz Adalar kısmı ziyarete kapatılan Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nde bulunan sığırkuyruğu bitkisinin iki türü, koruma altına alındı.