Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, sağlıklı yaşam için erken teşhis ve diyabet eğitiminin önemli olduğunu ifade etti.
Korkmaz yaptığı açıklamada, sağlıklı bir yaşam için erken teşhis ve diyabet eğitimi önemine dikkat çekerek şöyle konuştu:
“Diyabetli bir hastanın iyi bir diyabet eğitimi ile ve gerekenlere dikkat ederek standartları yüksek bir yaşam sürmemesi için bir sebep yoktur. Sağlıklı ve düzenli beslenme ile üstesinden gelinebilecek en basit hastalıklardan biri olan diyabette; düzenli bir hayat sürmek ve yediklerimize gerçek anlamda içerik bakımından dikkat etmek esastır. Özellikle çocuklarımıza doğru beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmalı; bunun için de onlara örnek teşkil edecek bir yaşantı sürdürülmelidir. Risk taşıyanlar ve aşırı kilo alma ve verme, çok susama çabuk acıkma ve halsizlik şikâyeti olan kişilerin kan şekeri ölçümünü yaptırarak teşhis ve tedavi yolunda ilk adımı atmaları gerekmektedir. Unutmamalıyız ki bu hastalığa yakalanan kişiler tedaviye önem verdikleri takdirde uzun bir ömür sürebilmekte, aksi takdirde diyabet; kalp, böbrek, göz pek çok organının büyük tahribata uğramasına sebep olmaktadır.
Sağlığımıza gerekli önemi gösterelim, kendimizi, ailemizi ve sevdiklerimizi hastalıklarla uğraşmak ve buna üzülmek zorunda bırakmayalım. Bütün kilolu bireyleri ve şeker hastalarını sağlıklı bir hayat için kurum ve kuruluşlarımıza davet ediyorum” dedi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, LGS ve YKS’ye girecek Tip-1 diyabet hastası öğrencilere "Diyabet Sensörü Destek Programı" çerçevesinde sensör dağıtımı gerçekleştirdi.
Düzce İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri Obezite ve diyabet farkındalığı oluşturmak için fabrikalarda eğitim çalışmalarına başladı.
Yaptığı ameliyatlar ile birçok hastasının ölümüne sebebiyet verdiği iddialarıyla hakkında dava açılan, 3 yıl süreyle meslekten geçici olarak men edilme kararı bulunan Prof. Dr. Alper Çelik ile ilgili bir mağdur daha ortaya çıktı.
Nazilli İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görevli diyetisyen Özlem Güçlü, Nazilli Özel Eğitim İş Okulu öğrencilerine diyabet konusunda bilgilendirici eğitim verdi.
Sağlık sorunları yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara medikal cihaz desteği kapsamında Esenyurt Belediyesi, diyabet hastası minik Rabia Aytunç’a şeker ölçüm cihazı desteğinde bulundu.
İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Dr. Esra Karakaş, Tip 2 diyabet hastalarının kendilerini takip eden hekime danışarak oruç tutmaları gerektiğini belirterek, iftar ve sahurda hafif besinlerin tüketilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Yorumlar (0)