Antalya

Sevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmet

Antalya’da, sıcaktan bunalan hayvanlara özel hazırlanan buz kalıpları içinde meyve ve sebze kokteylleri sunuluyor.

Sevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmet

Hava sıcaklığının 30 dereceye ulaştığı Antalya’da, yüksek nem ve sıcak havadan bunalan Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nın sevimli sakinleri sıcak havalardan olumsuz etkilenmemeleri için enerji deposu olan buzlu meyvelerle besleniyor. Boz ayılar, ise kendileri için hazırlanan doğal su havuzlarında serinliyor.

Geniş doğal yaşam alanlarıyla Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçelerinden biri olan Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nda bulunan 127 türde bin 400’ün üzerindeki hayvan, Antalya'daki aşırı hava sıcaklığından olumsuz etkilenmemeleri için özel olarak serinletiliyor.

Buzlu meyveli ve fıskiyeli serinlik

Türkiye’yi etkisi altına alan bunaltıcı sıcak hava hayvanları da zor durumda bırakıyor. Doğal Yaşam Parkı’ndaki görevliler sıcaktan bunalan hayvanları özel hazırlanmış buz kalıpları içinde meyve ve sebze kokteylleri ile besliyor. Her hayvanın beslenme alışkanlıklarına göre farklı meyvelerin konulduğu buz kalıplarındaki meyve kokteylleri, özellikle maymun türleri için lezzetli bir serinleme yaşatıyor. Doğal Yaşam Parkı’nda sıcaklara karşı ayrıca hayvanların kafeslere konulan fıskiye sistemi, havuzlar, koyu gölgelik alanlar aracılığıyla da serinlemeleri sağlanıyor. Hayvanat bahçesindeki boz ayı ailesi ise yaşadıkları alana kurulan havuzlarda suyla serinlemesi objektiflere yansıdı. Kalın deri ve tüylerinin etkisiyle sıcak havadan daha çok etkilenen ayılar, uzun süre havuz içerisinde serinledi.

İsteyen meyveyle isteyen ise havuzda serinliyor

Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı Şube Müdürü Veteriner Hekim Dr. Aygül Arsun, Doğal Yaşam Parkı’nın Türkiye’nin 5 büyük parkından birisi olduğunu belirtti. Doğal yaşam alanının 650 dönüm arazi üzerine kurulduğunu belirten Arsun, “Bin 400 hayvanımızı koruma altında tutuyoruz. 127 ayrı turumuz var. Bazıları Antalya sıcağına hassas olabiliyorlar. Aslında barınaklar planlanırken tüm bu doğal şartlar da göz önüne alınarak yapılıyor. Hayvanlar soğuk ve sıcak stresten korunuyorlar. Yazın sıcağı şu günlerde daha çok hissedilmeye başladı. Bunun için çeşitli serinletme çalışmalarımız bulunuyor. Kapalı alanlar, inler, gölge alanlar bulunuyor. Hayvanlar nasıl isterse öyle kullanıyorlar. İsteyenler de havuzlarında serinliyor” dedi.

“Meyve kokteylinin içerisi mevsimine göre hazırlanıyor”

Doğal Yaşam Parkı’nda hayvan refahının her şeyin üstünde tutulduğunu belirten Arsun, “Hayvanlarımızın beslenmesi uzman arkadaşlarımız tarafından belirleniyor. Bazı hayvanlarımıza soğutulmuş meyveler veriyoruz. Bu sayede çözülme esnasında hayvanın beklemesi sağlanarak, onun merak etmesiyle çeşitli sosyal davranışlarını uyandırıyoruz. Bu onların hoşuna gidiyor. Bu şekilde beslenirken ziyaretçilerin izlemesi de hoşuna gidiyor. Meyve kokteylinin içerisi mevsimine göre hazırlanıyor. Bazıları meyve bazıları ise sebze ağırlıklı besleniyor. İçerisinde elma, armut, muz, ananas, erik, şeftali kivi başta olmak üzere çok sayıda meyve ver. Ziyaretçilerimiz burada mangal ve piknik yapabiliyorlar. Çok güzel sosyal alanlarımız var” sözlerine yer verdi.

Sevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmetSevimli dostlara, kavurucu sıcakta özel hizmet

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Hayvanat Bahçesi özel öğrencileri ağırladı
Bölgesel

Hayvanat Bahçesi özel öğrencileri ağırladı

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı, özel öğrencileri ağırladı. Özel bireyler, hayvanları elleriyle besleyip, severek keyifli bir gün geçirdi.

Afrika'dan bu tarafa geldi! Kış ortası yok dedirtti! Bu illeri etkisi altına aldı
Bölgesel

Afrika'dan bu tarafa geldi! Kış ortası yok dedirtti! Bu illeri etkisi altına aldı

Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası Cuma gününden itibaren Adana, Antalya, Hatay, Mersin ve Osmaniye'yi etkisi altına aldı. Hava sıcaklıkları kademeli olarak artacak ve mevsim normallerinin üzerine çıkacak.

Cemre Havaya Düştü! Bahar Geliyor, Sıcak Hava Yolda!
Bölgesel

Cemre Havaya Düştü! Bahar Geliyor, Sıcak Hava Yolda!

Türk kültüründe baharın müjdecisi olarak kabul edilen cemrelerin ilki havaya düştü. Havaların ısınması ve doğanın canlanması bekleniyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi çalışmaya devam ediyor
Bölgesel

Muğla Büyükşehir Belediyesi çalışmaya devam ediyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi İl genelinde vatandaşların güvenli ve modern yollarda seyahat etmesi için birçok farklı noktada yol çalışmalarına devam ediyor.

Kapadokya'da hava şartları balonların kalkmasına izin vermedi
Bölgesel

Kapadokya'da hava şartları balonların kalkmasına izin vermedi

Kapadokya bölgesinde yapılan sıcak hava balon turu bu gün sis ve rüzgar nedeni ile edildi.

Pelet ile Temiz ve Uygun Isınma: Sıcacık Bir Kış İçin Doğru Seçim
Tanıtım

Pelet ile Temiz ve Uygun Isınma: Sıcacık Bir Kış İçin Doğru Seçim

Pelet ile tanışın! Temiz, çevre dostu ve uygun fiyatlı ısınmanın keyfini çıkarın. Pelet ile kışları sıcacık, ısınma masraflarınızı ise minimumda tutun.