Antalya / Manavgat

Side antik kentte kaçak yapılar yıkılıyor

Side antik kentte kaçak yapılar yıkılıyor

Side antik kentte kaçak yapılar yıkılıyor

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Side Antik Kentindeki kaçak yapılar, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun ruhsatsız ve kaçak olduğu gerekçesiyle Manavgat Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yıkılıyor. Bugüne kadar 250 dolayında yapının yıkımının gerçekleştirildiğini belirten Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, “Yapılacak inşaatların sezona yetişebilmesi için yıkımlara erken başladık” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Side Antik Kenti içerisinde kaçak ve ruhsatsız olması nedeniyle yıkım kararı aldığı yapıların yıkımına Manavgat Belediyesine bağlı Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından başlandı. Turizm hareketliliğinin devam etmesi nedeniyle, iş makinelerinin yıkımı sırasında belediyeye ait tankerlerle yıkım yapılan bölgelere su sıkılmak suretiyle toz oluşumunun önüne geçilmeye çalışılıyor.
Antalya Valiliğinin inşaat ve yıkım için belirlemiş olduğu 15 Ekim-15 Mayıs tarihleri arasında yıkım ve inşaat çalışmalarının tamamlanmasının hedeflendiği bildirildi. 2022 yılında Side Antik Kenti içerisinde 25 dolayında kaçak ve ruhsatsız yapının yıkımının gerçekleştirileceği bildirildi.

“Side birçok medeniyeti barındıran Türkiye’nin en özel ören yeridir"
Side’nin Türk Turizmi açısından çok özel bir yer, dünyanın tanıdığı, Manavgat’ta çok büyük değer katan tarihi bir nokta olduğunu belirten Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen “Side birçok medeniyeti barındıran Türkiye’nin en özel ören yeridir. Göreve geldiğimiz ilk andan itibaren Side’nin bu özelliklerine zarar veren birçok olumsuzlukların olduğunu gördük ve çeşitli çalışmalar başlattık. 3. Derece sit alanı içerisinde bulunan Side Antik Kenti içerisinde özel mülkiyetlerde ruhsatsız, tescilsiz, ruhsatlı olmasına rağmen projeye uyulmamış çok sayıda kaçak inşaat olduğunu belirledik. 2017 tarihi itibariyle mülk sahipleri ve içerisindeki işletmecilerle işbirliği içerisinde bu yapıları yıkmaya ve tarihi dokuya yakışan yeni binalar yapmaya başladık” dedi.

Bu yıl da 25 yapının yıkılarak yeniden inşaa edilmesi için çalışmalarımıza başladık"
Yıkımların mülk sahipleriyle gönül rızasıyla müşterek gerçekleştirildiğine dikkat çeken Sözen “Burada 2 etap halinde uygulamaya geçirdiğimiz kentsel tasarımla kaçak ve görsel açıdan antik kente yakışmayan yapıların yıkılmasının yanında Side’nin tarihini gözler önüne sermenin gayretindeyiz. Şu ana kadar 250 dolayında yapının yıkımı gerçekleştirilirken, 70 dolayında Side’ye yakışır yapı inşaa edildi. Bu yıl da 25 yapının yıkılarak yeniden inşaa edilmesi için çalışmalarımıza başladık. İnşaatların yeni turizm sezonuna yetişmesi, vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması açısından yıkımlara turizm sezonunun bitimiyle start verdik. Side’de turizmin hala devam ettiğini göz önünde bulundurarak onlara zarar vermemek açısından her türlü önlemimizi almış bulunuyoruz. Ben buradan gerek mülk sahiplerine gerekse işletmecilerimize göstermiş oldukları duyarlılık için teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Side’ye 9 ülke dansçıları renk kattı

Side’ye 9 ülke dansçıları renk kattı

Manavgat Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısını düzenlenen Side Uluslararası Halk Dansları Festivali, tamamlandı.

Antalya'da polisle çatıştılar
3. Sayfa

Antalya'da polisle çatıştılar

Antalya Manavgat'ta polislerin "dur" ihtarına uymayan şahıslar polise ateş açınca çatışma yaşandı.

Alanya Mahmutlar'da projenin ikinci kısmı başladı
Yerel Yönetim

Alanya Mahmutlar'da projenin ikinci kısmı başladı

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel Mahmutlar Mahallesi’nde devam eden projeleri yerinde inceledi.

Galatasaray’ın Antalya kamp programı
Spor

Galatasaray’ın Antalya kamp programı

Spor Toto Süper Lig’e 2022 FIFA Dünya Kupası nedeniyle verilen arada Galatasaray’ın Antalya’daki kamp programı belli oldu.

Antalya’da feci kaza 2 ölü, 3 yaralı
3. Sayfa

Antalya’da feci kaza 2 ölü, 3 yaralı

Antalya’nın Kumluca ilçesinde meydana gelen trafik kazasında otomobil ile cipin kafa kafaya çarpıştı. Kazada 2 kişi hayatını kaybederken, 3 kişi de yaralandı.

Trafikte yeni yol haritası “Sigorta Gündemi” panelinde paylaşıldı
İş Dünyası

Trafikte yeni yol haritası “Sigorta Gündemi” panelinde paylaşıldı

Antalya’da düzenlenen panelde sigorta sektöründe trafik branşı ile reasürans yenilemeleri, acentelerin sorunları ele alınırken, trafikte yeni yol haritası da paylaşıldı.